Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Csak szerintem nincs semmilyen...

Csak szerintem nincs semmilyen pozitív tanulság a Ludas Matyiban?

Figyelt kérdés

Félreértés ne essék, imádom a Ludas Matyi képi és zenei világát, nyelvezetét, élvezettel nézem. Ugyanakkor nem tudok egyetérteni azzal, mikor az emberek ilyeneket írnak, hogy "nagyon tanulságos mesefilm, akkor még tanító jellegű filmek voltak". Pedig a port.hu-n nagyon fel van pontozva, 9,6-ra, szóval tényleg dicsőítve van.

Amit viszont én látok a filmben:

- gazdagok gyűlölete, lenézése

- bosszúvágy

- meg nem bocsátás, harag táplálása hosszú éveken keresztül, megbékülés hiánya/békétlenség -> Matyi nem tanulja meg, hogyan kell elengedni

- mások kemény munkájának nem tisztelete (mikor kergetőzés van, akkor felrúgják az árusok standját, Matyi hasonmása direkt bevezeti őket oda)

- lojális, alázatos szolgálat kifigurázása (Döbrögi alattvalói tök hülyének vannak beállítva) - bár ez nézőponttól függ, hogy jó-e vagy sem, mert nyilván van olyan helyzet, mikor nem érdemes az embernek bólogatós kutyának lenni

- a semmit tenni nem akaró nép "katasztrófaturizmusa" - mikor elverik a tehetetlen Döbrögit, csak akkor mernek odamenni aljasan bámészkodni, tenni valamit, addig kussban vannak és követik Döbrögi alattvalóinak utasítását


2019. dec. 25. 10:46
 1/9 anonim ***** válasza:
50%
Igen, csak szerinted.
2019. dec. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Ha tanulsz, többre viszed.

Ha összefogsz, többet érsz, mint egyedül. (sok lúd disznót győz)

A vakjákos nép és az ezó nagy részt árverés.

Külföldön jobbak az egyetemek, mint itthon.


Ezek semmik szerinted?

2019. dec. 25. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%
Egyáltalán nem tanulságos mese, de nem is azért szereti senki, hanem mert szórakoztató, egy nagyszerű mese minden korosztálynak!
2019. dec. 25. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
82%

Amit én látok a filmben:

-Hiába vagy gazdag és befolyásos, nem csinálhatsz bármit azokkal, akik "alattad" vannak, ha hatalmad van legyél gondos fele, ne élj vissza, mert azok, akiket bántottál egy nap visszajönnek és háromszorosan visszaadják = Karma, bitch

-ne hagyd, hogy valaki eltaposson, az urad is csak ember, azt is ugyan úgy meg lehet verni, ahogy téged megveret.

-lojális, alázatos -> Döbrögi csinálhat bármi aljasat, ők csak bólogatnak. Ez nem lojalitás, hűség, ez s*ggnyalás.

2019. dec. 25. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
67%
A piócázáskiváló gutaütés ellen, ez csak számít, nem?
2019. dec. 25. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
67%

Én mást látok bele.

Bár itt úgy van beállítva, hogy bosszúállás, de én úgy fogom fel, hogy amit te teszel, azt visszakapod a sorstól.

Nem feltétlenül attól, akivel tetted, de tényleg hiszek abban, hogy ha egy aljas, gonosz ember vagy, akkor az visszaüt rád.

Szerintem ez a tanulság.

Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak.

Ha gonosz vagy, te is meg fogod járni.

Ezt 30 éves korom után tanultam meg, azelőtt én is mindig bosszút akartam állni. Ma már nem akarok. A sors majd elrendezi. Ebben biztos vagyok.

2019. dec. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Eddig 5/5 azt írta, hogy van pozitív üzenete is. Mégis az első válasz le lett pontozva, pedig 100%ban cáfolták az alaptézist.
2019. dec. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyetértés, ellentmondás, meggyőzés: a homo sapiens kedvelt időtöltései mostanában.

Vannak dolgok, amiről lehet különféleképpen gondolkodni. A tanulság keresése is ilyen. Van, akinek ez a tanulság, van, akinek az, van, akinek nincs.

2020. szept. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Érdekes téma, épp nemrég futottam bele a YouTube-on egy videobeszámolóba, amiben liberális beállítottságú amerikai fiatalok elemzik a filmet a saját nézőpontjukból. Nekik egyáltalán nem jött be, de nem azért, mert negatívnak találták az üzeneteit, hanem épp ellenkezőleg, szerintük nem volt elég durva és nem felelt meg a mai kor autokrata-ellenes szellemiségének. Szerintük Matyinak nemcsak megaláznia, hanem végérvényesen meg kellett volna szabadulnia Döbrögitől, mert szerintük a valódi diktátorokat is meg kellene buktatni. Nem értették, hogy a film ideológiája miért nem szélsőségesebb.

Mindenki máshogy áll hozzá és azt olvassa ki belőle, amit akar. Ugyanezt a Vukkal szemben is felrótták, hogy ellentmondásos és negatív tanulságai vannak. A Fehérlófiára meg volt aki azt mondta, hogy szexista és túlságosan férfiközpontú, mert a királykisasszonyok csak mellékszereplők és a férfiak mentik meg a világot, mások meg azt, hogy homoerotikus, mert az egyik jelenetben a három fivér elfenekeli egymást.


De azt is vegyük figyelembe, hogy egy filmnek nem csak úgy lehet mondanivalója, hogy a tanulságai pozitívok. Igen, Döbrögi alattvalói valóban ki vannak figurázva, de ez a lényegük, ők annak a karikatúrái, hogy a meghunyászkodás és a zsarnokoknak való behódolás hova vezet, Matyi pedig azt mutatja, hogy egy szabadabb gondolkodású, talpraesett és eszes "lázadó" kijátszatja az igazságtalanul viselkedő hatalmat. Az is jó tanulság, hogy néha jobb megbocsátani és elengedni, de ez a népmese éppenséggel nem erről szól, hanem mást akar mondani.

2020. szept. 19. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!