Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » A Star wars eredeti sztorinak...

A Star wars eredeti sztorinak számít?

Figyelt kérdés

Pl. az első trilógia. Amikor valaki nézi, nem érzi úgy, hogy az egész a Dűnéből és a Gyűrűk urából van összeollózva?

Sok helyen azt írják, hogy valami mérföldkő, pedig ez alapján nincs benne olyan, ami eredeti ötlet lenne. Vagy ez csak azért van, mert nem szerettek annyira olvasni és nem olvasták a Dűnét és a Gyűrűk urát, amihez viszonyíthattak volna?



2019. dec. 28. 13:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A Dűne sivatagban játszódik, a Gyűrűk ura erdőn-mezőn-barlangban..stb., a Star Wars leginkább az űrben.

Technikailag a Star Wars pedig korszakalkotó.


Egyébként minden történet alapja a jó-rossz harca egymás ellen.


Mindegyiket imádom, és nem éreztem azt, amit írtál. Viszont mikor néztem az Avatart, na ott éreztem ilyet.

2019. dec. 28. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
ui.: kérdésre a válasz: szerintem igen.
2019. dec. 28. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Azért nem minden történeté, de a klasszikusoké tényleg az. Aztán elkezdték az új írók árnyalni a képet az újabb történetekben.


Az Avatart nem láttam, így arról nem tudok nyilatkozni, de elhiszem.

2019. dec. 28. 13:51
 4/11 anonim ***** válasza:
71%

Természetesen igen.

Nem nem érzi úgy.

Van különbség az inspirálás meg a lopás között. pl. ezen elindulva senki se írjon krimit, mert azokat megírta már rég Agatha Christie. Sőt már ő is sok ötletet vett kölcsön másoktól. Sőt vannak olyan ötletek, amiket te találsz ki, és nem tudsz róla, hogy más már korábban kigondolta, az meg a pszeudoplágium.

Amelyik sztori nem eredeti legalább részben, az nem is lesz híres.

Aki olvasta a Dűnét és Gyűrűk urát az még egy rakás másik műre is ráfoghatja, hogy nem eredeti. Ennyi erővel, akkor semmi sem az.

2019. dec. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nincs új a nap alatt. A Star Wars annyira eredeti sztorinak számít, amennyire bármilyen sztori eredetinek tekinthető.
2019. dec. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%
Eredeti sztori. Természetesen hatott rá sok minden, leginkább a népmesék. De, fel lehetne sorolni még sok mindent. Attól még eredeti sztori.
2019. dec. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
61%
Ja, ha már Dűne. Az meg az Arábiai Lawrence-el mutat közös jegyeket többek között. De, attól még az is eredeti sztori.
2019. dec. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Mint minden sztori, természetesen a Star Wars sem előzmények nélküli. Valóban van benne egy adag Dűne és Gyűrűk ura, amellett Kuroszava (Hidden Fortress) és Joseph Campbell "The Hero with a Thousand Faces" című könyve gyakorolta rá a legnagyobb hatást.
2019. dec. 28. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A látványvilága volt mérföldkő, nem a történet. Az akkori filmekhez képest hatalmas durranás volt, nagyobb, mint pár éve az Avatar. A történet egyértelműen össze van ollózva és nem csak általad felsoroltakból. De, egyébként rengeteg "Nagy név" merít már réges-rég elmondott, megírt történetekből, (eleve pl. legendákból). Amúgy pl. a Harry Potter és az előbb említett Avatar is más történetekből van összeollózva. (Az Avatar elég egyértelműen, alapvetően Edgar Rice Burroughs Mars könyveiből merít (már-már pofátlanul), amit viszont a Disney valami harmat gyengén filmesített meg John Charter címen. Amúgy kisebb mértékben ugyan, de az SW is merített ezekből a művekből.)


"Vagy ez csak azért van, mert nem szerettek annyira olvasni és nem olvasták a Dűnét és a Gyűrűk urát, amihez viszonyíthattak volna?" Ez azért vicces, mert pont a napokban mondtam egyik ismerősömnek, hogy amúgy nem csodálom, hogy Ázsiában nem bújnak ki a bőrükből az emberek a SW-tól, mivel ott már réges-rég láttak hasonló, sőt jobban megírt sztorikat. Meg ez a Rey-Kylo kapcsolat is csak nyugaton tud meglepetésként hatni. Már vagy 10 évvel ezelőtt olvastam egy 30 éves díjnyertes japán képregényt, ami alapvetően az új trilógia története volt, csak kb. sokkal durvábban és jóval árnyaltabban és jobban felépítve. Ha el kéne kezdenem sorolni, hány az SW-hez hasonló történetet olvastam, láttam már, hááát, hosszú lenne a lista.

2019. dec. 31. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

A Harry Pottert és az Avatárt nem annyira ismerem.

A Star warsból is csak a régi trilógiát láttam, meg a 2015-ös filmet, de annak most nem jut eszembe a címe. Szóval az újat nem ismerem, mert nem is érdekelt. Az eredeti pont ment tévében, azért láttam, szóval inkább csak arról szólt a kérdés, mert csak az eredetit ismerem.


Egyébként szerintem az inspiráció és a lopás nem ugyanaz. Könyvekben is van rengeteg igen, ami vesz inspirációt ezekből, de ad hozzá mindig valami újat. Pl. sok fantasyban azért szerepel sok más faj, de nem lehet azt mondani, hogy ne adtak hozzá volna valamit azok az írók a saját képzeletükből is.

A Star wars viszont nekem ilyen szempontból kicsit üresnek tűnt, csak egy csontváznak, a szervek, izmok, bőr nélkül. Nem akarok senkit sem megsérteni vele.

2019. dec. 31. 23:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!