Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Szerintetek melyikek a legalul...

Szerintetek melyikek a legalulértékeltebb magyar rajzfilmek?

Figyelt kérdés

Először is szeretném leszögezni, hogy én NEM az az emberke vagyok, aki egy időben majdnem minden népszerű dologról megkérdezte, hogy miért ennyire túlértékelt.


Ugyan mindössze 18 éves vagyok, mégiscsak meghatározák kiskoromat a rendszerváltás előtt készült rendkívül minőségi magyar rajzfilmek. Kb. egy éve kezdtem el nosztalgiából újranézni a régi kedvenceimet és azóta is rájuk vagyok függve, valóban megunhatatlan mesterművek. Azonban a mesterművek megítélése változó. Van, amelyik eléri a megérdemelt sikert és van olyan, amely méltatlanul elfelejtődik. Arra lennék kíváncsi, hogy szerintetek mely alkotások tartoznak a második kategóriába. Ez egyaránt vonatkozik sorozatokra és egész estés rajzfilmekre (illetve nem kizárólagosan RAJZOLT filmekre gondolok, még a báb -és gyurmafilmeket is bevehetjük).


Feldobom én a labdát, kezdek a szerintem legalulértékeltebbekkel:

1. Hugó, a víziló: oké, tudom ez angol koprodukció, de akkor is. Anyukám mindig is utálta a szomorúsága miatt, de hál'Istennek sose tiltott el tőle.

2. Az erdő kapitánya: Dargay Attila 4., egyben utolsó rendezése. Nyilvánvaló, hogy a Lúdas Matyi-Vuk-Szaffi trilógiát felülmúlni lehetetlen küldetés lett volna, de szerintem nem marad el tőlük sokkal.

3. Zénó: nosztalgiából ezt választottam, mert mindig is a legnagyobb kedvenceim közé tartozott, de igazából bármelyik gyurmafilmet írhattam volna, sose fogom megérteni, miért tartják olyan sokan ijesztőnek őket.



2021. júl. 9. 00:13
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
hófehéééér
2021. júl. 9. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A Hófehért én is NAGYON imádom! :) De nem említettem meg, mert én úgy vettem észre, hogy a többség megadja neki a megérdemelt szeretetet. De lehet, hogy nincs igazam.
2021. júl. 9. 00:31
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
én egyetemen, huszonéves koromban láttam először (kb 5-6 éve), addig nem is tudtam a létezéséről, nem tudom miért
2021. júl. 9. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Én már 4 évesen is DVD-ről néztem, annak ellenére, hogy egyértelműen a felnőttek voltak rá a célközönség. Anyukám is imádta, soha nem is tiltotta, de simán el tudom képzelni, hogy másoknak ennyi idősen traumát okozott volna. De szerencsére én kicsit fura gyerek voltam. :D
2021. júl. 9. 00:44
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég még azt mondtam volna, hogy a Habfürdő, de azt veszem észre, hogy ma már egyre többen ismerik és beszélnek róla. Franciaországban például most adták ki díszdobozos kiszerelésben a restaurált változatot.

Érthető, hogy miért bukott el, nem egy könnyen befogadható darab és bár szeretem, azért nem is mondanám annyira jónak. Inkább az érdekes és különleges szavakkal illetném, sok mindent lehet elemezni rajta. Szerintem nem érdemelte meg, hogy évtizedeken át hanyagolják, de örülök, hogy ma már van egy kis kultusza, nemcsak itthon, hanem nemzetközileg is. Említeném Kovásznai György egyéb munkáit is, a művészibb kisfilmjeit és az Ez csak divat című rajzolt dokumentum-riport műsorát. Nagyon szokatlanok, de egyediek.


Gémes Józseftől a Daliás idők is egy korábban elbukott, azóta némileg felértékelődött alkotás. Igazán egyedi a maga nemében a megvalósítás és a hihetetlenül lehangoló hangulata miatt, de talán pont ezek miatt is merült feledésbe. Nem egy könnyed mesefilm, hanem egy művészi alkotás. Jankovics Marcell Toldi sorozatának kiadásakor hátha többen felfedezik majd.


Jankovicstól a Fehérlófia egy érdekes eset. Nem egy elfeledett film, sokan ismerik, de különös módon külföldön sokkal népszerűbb lett. Ha magyar animációs filmekről van szó, mindig az olyanokat emlegetik, mint a Vuk, Macskafogó, Ludas Matyi, János Vitéz... ezek a közismert, népszerű címek. A Fehérlófia hozzájuk képest amolyan másod- vagy harmadrendű darab, sokan nem is hallottak róla, a vélemények erősen megosztottak. Több olyan kommentet is olvastam, hogy ez a valaha készült egyik legrosszabb animációs film.

De ha nemzetközileg nézzük, akkor a Fehérlófia messze a legismertebb és legkedveltebb magyar rajzfilm. Amerikában, Németországban díszbemutatókat és igényes Blu-ray kiadást kapott, a kritikuson évtizedek óta ömlengenek róla, a Disney-nél is felfigyeltek rá. Animációval foglalkozó weboldalakon, online beszélgetésekben gyakran látom, hogy a legművészibb, legértékesebb animációs filmek közt említik. Nemrég bekerült a Letterboxd.com filmadatbázis toplistájára minden idők 250 legjobban értékelt filmje közé. A felújított Blu-ray változat pedig az Amazon.com aktuális nemzetközi filmkínálatának 1. helyén áll. Közben a magyar Blu-ray kiadásnak még csak híre sincs. Tehát kicsit sem egy elfeledett vagy elhanyagolt filmről van szó. Csak az érdekes, hogy Magyarországon kívül sokkal, sokkal népszerűbb lett, mint bármely más magyar film, itthon pedig még mindig keveset beszélnek róla.


Én még azt is szeretném látni, hogy Gusztávot újra felfedezik, mert fontos része volt a magyar tömegkultúra fejlődésének és sok országba eladták, így nemcsak itthon éreznek iránta nosztalgiát. Tény, hogy eljárt fölötte az idő, de nem kellene elfeledni, mert számos kisfilmjének örökérvényű tanulságai és poénjai vannak. Mivel az utóbbi pár évben Jankovics Marcell korai filmjei és Pusztai Pál Jucika képei is világszerte ismertek lettek, szerintem Gusztáv is megérdemelné a figyelmet, mivel ugyanabból a korszakból való és Jankovics is az alkotói közé tartozott.

2021. júl. 9. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A Vakáción a Mézga családot mondanám. A Mézga-széria legkevésbé ismert darabja, pedig szerintem messze a legjobb, gyerekként rongyosra néztem a DVD-ket. (Annak ellenére, hogy jó pár évnek el kellett telnie, hogy a poénok felét megértsem.)
2021. júl. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Gyurmafilmek: a Sebaj Tóbiást leszámítva tényleg tényleg "nem témák".

Még a 80-as években volt egy Gyurmatek című sorozat: a matematikai logikát próbálta megértetni/megkedveltetni a gyerekekkel. Nagyon csíptem anno, bizarr volt, de jópofa. Ezt az egy epizódot leltem meg a Neten:

https://www.youtube.com/watch?v=v3gufay0TLk

2021. júl. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!