Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mi a véleményed arról, hogy...

Mi a véleményed arról, hogy az új Amazon Prime-os Középfölde sorozatban (nem ez a címe, tudom) fekete elfek is lesznek?

Figyelt kérdés
Külön megjegyzem, hogy nem vagyok rasszista, ismerek nagyon kedves feketéket (jamaikaiak), de furcsának tartom, hogy egy európai (skandináv, finn, izlandi, brit) mitológián alapuló írás vizuális feldolgozásában nem csupa fehérek játszanak. Bár Tolkien nem tért ki a bőrszínekre, mégis csak egy történelem előtti Európában járunk. (Még bőven a rómaiak előtt.) (Tudom, hogy nem történelem, hanem fikció, de Tolkien mitológiát akart írni, és sikerült is neki.)

2022. febr. 19. 15:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
78%
Kötelező jelleggel kell benne lenniük. Ez most már mindig így lesz.
2022. febr. 19. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
64%

Már nem vagyok meglepve. A nők és férfiak aránya a harcmezőn sem lehet egyenlőtlen majd gondolom!


Én már évek óta mondogatom, hogy előbb-utóbb a nagy egyenlőség nevében lesz majd egy meleg James Bond, aki nem Miss Moneypenny-vel fog flörtölni, hanem Mr. Moneypenney-vel.

2022. febr. 19. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
76%

Engem inkább a kettős mérce zavar, ha európai mitológia vagy történelem akkor tele lehet rakni más rasszokkal, ha nem az, akkor "hűnek" kell maradnia. Pl. a Mulan élőszereplős cucc: hol voltak benne a fekete kínaiak? Ha ezt meglépik, akkor Kína még a Disneyt is betiltotta volna.

Az európaival meg bármit lehet csinálni (ami nem feltétlenül baj), de ha valaki elégedetlenkedik miatta, akkor megindul utána a boszorkányvadászat.


Engem amúgy nem zavar, ha átírnak valamit, adok esélyt a dolgoknak. Igazából az is lehet, hogy valami jó sül ki belőle, hiszen Tolkien is átírt sok mitológiát, ezt csinálják az emberek évezredek óta, görög drámák kora óta: mitológia és történelem teljesen fluid lehet egy írónak.


Nekem a bajom inkább azzal van, hogy már láttam Az Idő Kereke sorozatot és tudom, hogy ez a "diverzitás" hova vezet. A sikert arra alapozzák, hogy van egy csomó cgi, meg diverz szereplőgárda. Nincs átgondolt lore és plot. Pl. Liandrin arról beszél, hogy le a patriarchátussal, mindenhol a férfiak uralkadnok, mindezt egy olyan királyságban mondja (Andor), ahol csak nő örökölheti a trónt és jelenleg is királynő uralkodik.

Képtelen tartani magukat a kitalált világ szabályaihoz és mindenáron a mi modern rassz-nem-szexualitás alapú problémáinkat erőltetik bele, miközben már rég benne van a lotr-ban is, csak metaforaként (tündék utálják a törpöket és fordítva, ami faji alapú gyűlölet).

2022. febr. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
85%
Mellesleg az is probléma ezzel az egész jelenséggel, hogy rendkívül kontraproduktív. Sokakból azt az érzést váltja ki a beleerőltett, indokolatlan, sablonos karakterek, vagy ideológiai elemek elhelyezése, hogy "már megint ezek a feketék, megint ezek a melegek, meg ez az egyenlőség, feminizmus, már a hócipőm tele van vele." Holott nem ezekkel a csoportokkal vagy elvekkel van a baj, hanem hogy ezt tényleg mennyire mesterkélten az autentikus ábrázolás vagy az alkotói szabadság rovására kényszerítik bele mindenbe. Pl. a Róma című történelmi sorozatban, egy csomó fekete statiszta volt hogy lássuk a Róma városa egy multikulturális birodalmi központ volt, a szex minden létező formáját megjelenítették mert az nagyon fontos, de arra nem tudtak figyelni, de arra nem tudtak figyelni hogy a főszereplők tényleg olasz vagy mediterrán származású színészek legyenek. Pedig tök szívesen olyan történelmi filmeket/sorozatokat ahol a római arisztokrácia nem úgy néz ki mintha valamelyik germán törzs tagjai jelmezesbálba kerültek volna.
2022. febr. 19. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
80%
Engem az is zavar a rasszokkal kapcsolatban, hogy míg mondjuk egy New Yorkban játszódó filmben van valami alapja, hogy a fél stáb fekete, de hogy mit keres egy fekete tünde egy talán Dalmáciáéhoz hasonló éghajlatú területen, hát még a fekete törp hercegnő a hegyek mélyén…
2022. febr. 19. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
58%
Ez már az agybaj szintje, amikor teljesen oda nem illő karaktereket raknak bele, csak hogy trendi legyen. A progresszívak elmebetegek. Egytől egyig.
2022. febr. 20. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%
De tudjátok, mi a baj ezzel? Hogy akik eldöntik, hogy ilyen karakterek kellenek egy-egy filmbe, és akik ezt helyeslik, azokat nem is érdekli az adott mű, annak világa, nincsenek otthon benne, csak az érdekli őket, hogy az ideológiájukat mindenbe belevigyék. Nyugodjatok meg, ha arról beszéltek valahol, hogy a Középfölde sorozatba mi a fenének kell néger karakter, akkor aki egyből kiáll mellette, hogy ez igenis jó és kell, az kivétel nélkül olyan ember lesz, aki nem is ért a műhöz, nem is érdekli igazán, csak az, hogy az ideológiája benne legyen. Az ilyen embert hívják fanatikusnak.
2022. febr. 20. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
23%

Én pont úgy látom, hogy azok vannak inkább kiakadva ezen az egész bőrszín dolgon, akik nem is igazán vannak benne a fandomban.

Biztos vagyok benne, hogy JRR Tolkiennek rengeteg problémája lenne ezzel az egész sorozattal. Például az, hogy egyáltalán elkészül, az, hogy az Amazon csinálja, az, hogy megváltoztatják a történet LÉNYEGI elemeit, a szereplőket, a kronológiát, ésatöbbi. Talán valahol, az utolsó helyek egyikén zavarná az is, hogy fekete karakter játssza el az egyik tündét, mert valljuk, valószínűleg ő sem feketeként képzelte el a tündéket. Az viszont valószínűleg sokkal jobban zavarná, hogy rasszisták az ő műveit és szavait használják fel ahhoz, hogy hőzöngjenek (nem pont ebben a kérdésben meg a válaszokban, de az internet egyéb sötét szegleteiben).

Nyilván mindenkinek megvan a joga ahhoz, hogy azon háborodjon fel, amin csak akar, de hogy pont ez a rassz-kérdés csípődött be sokaknak, az minimum fura. Őszintén, ha nem is illik bele teljes mértékben az általunk vizualizált Középfölde-képbe, azért egy fekete tünde nem is lóg ki annyira belőle. Egy fekete hobbittal más a helyzet: ott logikailag se stimmelne a dolog, vagy legalábbis nagyon meg kéne magyarázni, hogy hogyan keveredik oda egy alapvetően együtt mozgó, nem igazán multikulti, északi néphez egy fekete szereplő (törzs? család?). Ezzel ellentétben a tündék tulajdonképpen összevissza kóricáltak (vagy barangoltak a csilagfényes égbolt alatt, ha neked ez jobban tetszik), ott kevésbé elképzelhetetlen, hogy megjelentek fekete bőrűek is.

A Tolkien-művek szellemiségével nyilván abszolút nem megy szembe a dolog, mármint olyan értelemben, hogy Tolkien nem volt rasszista szerencsére (illetve igen, pár sjw biztosan felháborodik azon, hogy csúnyarosszan kirekesztette az orkok rasszát, és milyen párhuzamok vonhatóak köztük meg a feketék között, de ez azért már eléggé belemagyarázás).

Az igaz, hogy Tolkien eredeti céljai közt valóban szerepelt, hogy valamiféle angol eredetmítoszt írjon, viszont azt is meg kell jegyezni, hogy nem feltétlenül ragaszkodott ehhez szigorúan. (Pl. beleírta a görögöktől ismert Atlantisz-mondát is, merített a finn mitológiából.) És ez már csak a személyes véleményem, de azt kell, hogy mondjam: szerintem bőven túlnőtt ezen a célon. Saját mitológiát teremtett, ami ugyan európai alapokon nyugszik, de nem az a célja, hogy akkurátusan bemutassa ezeket az alapokat, inkább csak inspirálódik belőlük. (Sokszor játszik is egyébként ezzel.)

A GYU és A szilmarilok már nem specifikusan egy népet szólít meg, hanem minden ember számára tanulságokat, mitológiát és történelmet kínál. Ellentétben néhány modernebb művel, ahol, én legalábbis úgy érzem, a szerző leginkább csak a saját kultúrájának a bemutatására fókuszál, és nem ír saját világot, nem változtat az eredeti mitológia felépítésén, rendszerén. Azokat a könyveket valóban csak úgy lehetne bemutatni, ha a környezetnek megfelelő bőrszínű szereplőket használnának, amivel nincs is semmi baj, de én többek között pont azért szeretem Tolkient, mert ő túllépett ezen.


Ez nyilván csak az én meglátásom és véleményem, mást ettől még ugyanúgy zavarhat a fekete tündehercegnő, de azért nehezen tudom azt Tolkien-rajongónak nevezni, aki ezen van a leginkább felháborodva. A Peter Jackson-trilógiákban ennél nagyobb jelentőségű, kevésbé indokolt és a művek eredeti szellemiségétől jobban elütő változtatások voltak. Vagy szidod mindegyiket, a súlyosságának megfelelő vehemenciával, vagy elfogadod, hogy az adaptáció művészi eszközei meg a marketing bizony meg fogja változtatni a cselekményt, és kebledre öleled ezeket a változásokat.

2022. febr. 21. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
90%

Teljesen igaz, amit írsz, 8-as, sokkal nagyobb probléma, ha a művek szellemiségét nem tükrözi a sorozat, de az erőszakos woke-propagandát azért én nem nevezném az adaptáció művészi eszközének...

Ha nagyon nyomnak valamit, az mindig a visszájára sül el, ezért is háborodtak fel sokan, nem azért, mert mind 'rasszisták'. Persze ezzel a bélyeggel a felébredettek tök jól felpozicionálják magukat erkölcsileg.

Ha valami csoda folytán érződik majd a produkción Tolkien szellemisége, nem fog zavarni, kinek milyen a bőre, de ha nem így lesz, az elég visszás, hogy bezzeg a diverzitásra meg mennyire odafigyeltek.

2022. febr. 21. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
31%

Engem különösebben nem édekel. A Witcherben sem zavart különösebben.


Ha elég okosok, akkor adnak ennek az elemnek egy külön lore-t. Hisz ez egy fantasy, és - ugyan nem Tolkien világában, de egyéb fantasíkben igen - létezik dark elf is! Hát az meg mi más lenne, mint sötét bőrszínű?


Illetve Tolkien világában a keleti népek sötét bőrűek. Okkkké, a tündék nemigazán, dee meg lehetne indokolni valamiféle faji keveredéssel. Hisz nem kell minden tündének annyira pökhendien fajvédőnek lennie, mint.. Tinúvielt és Arwent leszámítva mindenkinek:D Lehetne az, hgoy a keleti tündék kevésbé arrogánsak, nincs meg bennük az a nagy Valinor utáni vágy stb...


Amit fantasy-pályafutásom alatt nagyon megtanultam az az, hogy a fantasy világnak nem szabad törekednie a teljes realitásra. Egyszerűen megöli a varázst, ha megindokoljuk, hogy a sötét pigment az az erős napsütés elleni védelem, ezért más éghajlatokon nem is indokolt. Ez olyan lenne, mint a midikloriánok behozatala a Star Wars Erő magyarázatára. Botrányosan csoda-gyilkos:D


Mint írták, Tolkiennak elég osk mindennel baja lenne. Egy végtelenül zsémbes ember volt, az ő elvárásainak valószínűleg Peter Jackson trilógiája sem felelne meg. Innentől kezdve el is lehet engedni az öreget, mert nem neki kell megfelelnünk.

2022. febr. 22. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!