Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Hogy kell értelmezni a Stalker...

Hogy kell értelmezni a Stalker című filmet? Miről szól egyáltalán?

Figyelt kérdés
Értem, hogy van benne pár érdekes gondolat arról, hogy tudjuk-e, mint kívánunk, de a filmet úgy egészében nem értettem. Ez az egy gondolat, ami megmaradt bennem, és az a benyomásom, hogy a közel három órás film lényegi része kb. 15 percbe belefért volna. A nagy része csak álmodozás, céltalan kóborlás vagy a táj nézése. Mi volt a szerepe ennek a sok üresjáratnak? Miért ilyen hosszú ez a film? Pl. nem értem azt, hogy most tulajdonképpen mi ez a Zóna, mert folyton riogattak vele, hogy tele van csapdával, de egyetlen egyszer se volt semmilyen jele bármilyen csapdának. Az utolsó jelenetet se értettem. Mi ez a kislány, aki az akaraterejével tud tologatni tárgyakat? Mi ennek a jelentősége? Miért ez az utolsó jelenet?
2018. jan. 17. 20:52
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Hú, sok kérdés, ezek szerint neked nem jött át a film.

Amúgy ez művészfilm, szóval úgy is kell kezelni, nagy része elvont, tehát nem olyan faék, mint pl Vasember a jó, aki megmenti a világot x-edszer is..

A két turista utazása egy metafora, valójában önmagukban (és ha megértettük a filmet, mi is önmagunkban) tesznek meg egy elmélyült utat, a csapdák is a saját elméjük szüleménye (illetve a bennünk lévő gátakat szimbolizálják), a végső szoba a kívánsággal, azt hadd ne kelljen elmagyarázni, annyira egyértelmű szerintem:)

Az, hogy az út képi világa színes, míg a "kinti világ" fekete-fehér, az megint a való világ - belső világunk közötti kontrasztot hivatott megteremteni a filmben.

A Zóna, ha úgy tetszik, az a saját elménk, ott található lényünk esszenciája, amitől mi mi vagyunk, és nem más.

Ezek vannak egy félig-meddig sci-fi köntösben beöltöztetve.

2018. jan. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem lesz túl hasznos a válaszom abból a szempontból, hogy nem leszek konkrét. Van róla a neten elég leírás, de szerintem téves így megközelíteni a filmet.


Tarkovszkij filmjei számomra meditatívak, és nem konkrétumokban és gondolatokban fejezi ki közvetítenivalóját, hanem a film nyelvén, inkább érzelmileg-hangulatilag. Ezért kell hosszan mutatni "üresjáratokat", különben nem működne. Vannak rendezők, akiket nem értelmezni kell, hanem átérezni (pl. Lynch, Kieslowski), ezt pedig szokni, tanulni, gyakorolni kell.


De amúgy 1-es jól leírta, a Zóna egy metafora, a kislány szerintem pedig a jövőbe vetett hit, a Zóna megnyilvánulása a "való" életben.

2018. jan. 18. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!