Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Nektek mit szimbolizált a...

Nektek mit szimbolizált a Csernobil 5. Részében a hernyó?

Figyelt kérdés

Amikor Legaszov és Borisz -beszélgetnek, ezzel zárják.

Nem teljesen értettem a célzást



2019. jún. 16. 01:39
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

Az élet felbecsülhetetlen értékét szimbolizálta számomra a hernyó, amivel olyan érdeklődő, csodálkozó kifejezéssel, és óvatos, finom mozdulatokkal bánt.

Ő már tudta, hogy nem fogja túlélni, lassú halálra van ítélve. Látta, mit művelhet az előkelő a sugárzás okozta károsodás. Küzdött azért, hogy az élet, mint érték megmaradhasson. És tisztelte még a ki hernyó életét is.



Ps

Ráadásul a hernyóból érés után egy lepke bújik elő, ami egy új, magasabb szintje az életnek. Ezt akkor nem gondoltam végig, de most ugrott be: ha fejlődne, beérne, új életre kellne. A történetben nem tudom ki/mi lehet a bebábozódó és újra születő. De maga a hernyó ezt is szimbolizálja.

2019. jún. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Aha. Mondasz valamit:)
2019. jún. 16. 14:42
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Amikor az ember rájön arra, hogy hiába fejlett és gondolkodó lény, mégsem képes uralkodni minden felett. Legfeljebb, ami nem terjed túl az ő saját korlátain. Ezek a korlátok pedig rendkívül aprók. Olyan aprók, mint egy hernyó, vagy talán még apróbbak - legalábbis az Univerzumhoz képest. Azonban az ember ezt saját maga nem fogja föl, legfeljebb amíg nem tapasztalja meg a saját bőrén.


A kis apró hernyó mire képes vajon az ember ellen? Az ember legfeljebb eltapossa. De ha a kis apró hernyó adott esetben mondjuk túlzottan elszaporodik, akkor esetleg fölfalhatja az ember által termelt zöldségek nagy részét is - ezzel az embernek jelentős károkat és veszteségeket okozva. Hiába próbál az ember védekezni ellene, kiirtani úgysem tudja véglegesen. Ezáltal az ember fölé kerekedhet a kis apró hernyó.


Ebből az jön, hogy mit is jelenthet egy kis atom – egy kis elemi részecske – az emberhez képest? Hiszen az ember mérhetetlenül hatalmas méretű egy kis atomhoz képest. Az embernek ráadásul megvan a képessége, hogy uralkodjon az atom felett (pl. atomerőműveket épít, ahol is ő maga uralkodhat az atomok fölött).


Az ember képes lehet az atomok alkotta természet megzabolázására.


Mégis ez a kis atom - és sok másik társa - alkotja az emberi faj lényének egészét. Hiába láthatatlanok az emberi szem számára. Mégis olyan hatalommal rendelkeznek, ami adott esetben képes legyőzni magát az emberi fajt is.


Másrészről – a fentieket szem előtt tartva – az ember idővel rájöhet arra, hogy ő maga mégsem mindenható lény. Hogy mégsem képes korlátlanul megzabolázni magát a természetet.


Borisz Scserbina karaktere a filmben nemcsak a kommunista szovjet gondolkodásmódot szimbolizálja: eleinte beképzelt, gőgös, öntelt, egoista és nárcisztikus, aki annyira el van szállva magától, hogy a valóban tanult, okos és tapasztalt Legaszovot is lenézi, az ellenségének tekinti és a saját egójától eltelve nem képes azonosulni az igazi veszéllyel. Scserbina gondolkodásmódja eleinte az alapvető önző és gyarló emberi természetet szimbolizálja, ami csupán a saját anyagi természetű igényeknek a kielégítésére (pénz, hatalom, presztízs) korlátozódik.


Azonban a drámai események olyan sokkoló hatást fejtettek ki Scserbinára - plusz a kényszerű összefogás Legaszovval - hogy ezek gyökeresen átformálták a személyiségét és a "Nagy Ember" végül „kicsivé” válik (kisebbé, mint maga az atom - legalábbis az egója), de jóval emberibb lesz annál, mint ami volt.


Azaz felismeri, hogy a hatalmon és a presztízsen kívül létezik jóval értékesebb dolog is ezen a világon. Ez pedig nem más, mint maga az ÉLET.


Azaz ÉLET, amit maguk az ATOMOK alkotnak.

2019. jún. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
90%

Én az alábbiak szerint értelmeztem. (Ez meglehetősen primitív lesz az előzőekhez képest, de talán ezt is bele lehet magyarázni valahogyan.)


A kis hernyó az olyan értékeket képviselheti, amik mellett a hétköznapi életben figyelem nélkül elhalad az ember, amiket csak a haldokló ember vesz észre. Az olyan haldokló, aki élete utolsó szakaszában jön rá, hogy mi élete során nem élt igazán. Talán az olyan, aki a saját képzeletbeli élet-létrájának legtetejéről esett le. Borisz Scserbinának volt egy mondata. "Jajj, de gyönyörű!" vagy valami ilyesmi. Ez szerintem arra utalhatott. A rendszert alkotó társadalom hasznos láncszemeként egyedül a saját karrirjére, a rendszer minél intenzívebb kiszolgálásával nyert egyre magasabb pozíciókra, a törtetésre figyelt. De mikor ez végképp összeomlani látszott, már nem volt értelme, és észrevette az élet valódi értékét is.


(Egyébként Borisz Scserbina karakterének észrevettem még egy emberi-szerű megmozdulását. Nem emlékszem pontosan, hogy melyik rész lehetett. Azután a jelenet után, amelyikben telefonhíváson értesültek, hogy itt meg ott még a gyerekeket sem engedik ki, egy vágás következett, amiben a kint vígan sétálgató, beszélgető lakosokat mutatta. Ezután egy képet kaptunk Borisz "Te jó ég, mi lesz itt, mit tettünk, illetve mit nem tettünk?!" arckifejezéséről. Lehet, hogy ez másnak evidens, de én itt egy picit éreztem már a karakter emberiességét.)


Nekem ezek jöttek le belőle. Ahány ember annyi értelmezés, remélem tudtam segíteni! :)

2019. jún. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Jó meglátás :) igen, az azthiszem a harmadikba volt. Érdekes
2019. jún. 18. 00:01
 6/6 anonim válasza:

Amikor kiderült, hogy nem lehet gyerekem, azzal próbáltak vigasztalni, hogy "isten akarata". Katolikus vagyok, de emiatt évekig nem tudtam imádkozni. Nem akartam hinni olyan istenben, aki direkt tesz meddővé embereket. Miután vetéléssel végződött az első komolyabb termékenységi kezelésem, pláne.


A keresztény kultúrában a hernyó a feltámadás jelképe, új élet lesz belőle. Nekem is ezt jelentette ez a jelenet. Azóta tudok újra imádkozni. Találtam egy új orvost, aki meggyógyított, azóta 7 hónapos a kisbabám.

2021. márc. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!