Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Van itt valaki aki hajlandó...

Van itt valaki aki hajlandó segíteni és/vagy jó tanácsokkal megáldani egy kezdő DM-et? (D&D 5th edition)

Figyelt kérdés

Mindig is kiszerettem volna kipróbálni a játékot és valami csoda folytán sikerült is embereket találnom, de tekintve hogy én vetettem fel az ötletet ezért automatikusan rám esett a dungeon master szerep, holott én se tudtam semmit a szabályokról.


Egy-két alkalomra össze is gyültünk és habár nem lett akkora katasztrófa mint amire számítottam elég sok problémába belefutottam:

- nem ismerem pontosan a kasztok müködését és szintlépésüket (még csak lvl 1-nél tartunk de lvl 3-nál már tudom hogy bonyolultabb lesz és döntéseket kell hozniuk ami kihat majd a harcmodorra)

- a harcok túlságosan is egyhangúak és elnyújtottak lettek, szeretném izgalmasabbá tenni

- nem tudom behatárolni egyes tevékenységeknek a DC-jét és hogy milyen bónuszt kellene a játékosoknak hozzá adniuk a dobáshoz

-stb.


A játékosaim persze hozzám fordulnak segítségért, de tekintve hogy nekem is alapvetö problémáim vannak a játék szabályainak megértésével és alkalmazásaival kénytelen vagyok vagy áthágni öket vagy valami bullshitet kitalálni helyettük.


Bármilyen tanács vagy magyarázat jól jönne, nem szeretném ha a játékosaimnak azért menne el a kedvük a játéktól mert rossz DM-et fogtak ki.



2018. jún. 8. 13:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlat teszi a mestert - ez esetben pedig a gyakorlatot magától a mestertől tudod elsajátítani. Mégpedig úgy, hogy tapasztalt mesélőkkel játszol (játékosként), majd ha már úgy érzed, magad is kellő tapasztalatot gyűjtöttél, beveted magad (mesélőként). Szerintem erre ez a legjobb módszer.


Jómagam is csak játékos volnék, de korábban bepróbálkoztam már a meséléssel is. Szerintem egy jó játékhoz először is nagyon fontos az adott univerzum ismerete; a DM részéről alapos, a játékosok részéről legalább egy viszonylagos szinten.

Érdemes olyan settingben játszani, ami egyik fél számára sem idegen. Nekem pl. a D&D-ből a kedvenc settingem a Forgotten Realms és a Ravenloft. Ezekből sok könyvet olvastam magyarul, és néhányat angolul is. Ismerem a világukat, és viszonyag otthonosan mozgok bennük. (Játszani sajnos nem sok lehetőségem volt bennük...)

A D&D nem a legkomplexebb univerzum, ellenben hatalmas szabadságot ad. Ennek ellenére a valódi élményhez nélkülözhetetlen annak valamilyen szintű ismerete.

A Warhammerről pl. nem nekem sok fogalmam van, így valószínűleg akármilyen profi DM mesélné, akkor sem tudnám kellő mélységben beleélni magam...

De ott van pl. a MERP, a Vampire, vagy a Call of Cthulhu - tipikusan olyan játékok, amikhez bizony nem árt átnyálazni néhány könyvet, mielőtt a gyanútlan halandó beléjük vágna! Mindegyikkel volt már olyan tapasztalatom, hogy egy-egy totál zöldfülű betévedt a társaságba, és bizony hamar lehúzták a hangulatot...


A magam részéről egy ideje már szemezek a MYFAROG c. játékkal (a BURZUM-os Varg Vikernes saját RPG-je), de azzal pl. pont az a bajom, hogy nincs egy bővebb "kiterjedése", nincsenek a világában játszódó regények, és így nem tudok utánaolvasgatni bővebb információszerzés céljából. Márpedig az az egy-két ember, aki esetleg tenne vele egy próbát, kizárólag játékosként hajlandó erre, így a DM szerepe egyértelműen rám maradna...

2018. jún. 8. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha még aktuális akkor DnDBeyondon kéne összegyűjteni a népeket 😁


Harc feldobására ajánlanám hogy egyrészt nézz HEMA és egyéb hagyományörző videókat, mégha magad nem is íjászkodsz vagy vívsz, nagyjából értsd azt, hogy mi történik a játékosokkal.

Pl Matt Easton, Lindybeige, Men at Arms...


Használj interaktív terepet, lehessen elbújni, legyen több ajtó ahonnan jönnek ellenfelek, hisztizzen a paplovagotok intelligens kardja, valami kristály miatt beüt a wild magic gebasz és a druida átmegy egy cserép muskátliba...


Az ellenfél is játékos karakter, ha nagyon uncsi, akkor adjál nekik okot arra hogy utálják. Legyen a gonosz undorító, személyes ellenfél. Pl. legyen a lantos szoknyapecér azóta kicombosodott exe, vagy a varázsló mentora, az inkvizíció aki utálja a warlock istenét, tiefling hisztis szülei...igazából mindegy, csak dráma legyen 😈

Kérj háttértörténetet és használd őket, sződd bele a mesébe. A bloodhunter utálja a vizet? A sorcerer meg fél a tűztől? Noná hogy hydra fog jönni, ami szereti a vizet és csak a tűzzel lehet elpusztítani.


Ha maga a csapkodás uncsi, rendezd át a felállást.

Pl teleportáljon vagy repüljön és akkor nem a táposok vannak direkt kontakban hanem a kákabélű varázslóval meg a tolvajotkkal aki nem erre lett kitalálva.


Meg aztán ott a játékosok saját hülyesége is, az egyik átmegy medvébe és beszorítja a többieket, a másik idióta megidézett egy démont ami most már őket (is) kergeti, a harmadik meg nem kérdezte meg mekkora a hely és megsütötte a többieket a tűzgömbbel.


Persze a ló túloldarára átesni is könnyű, játékos karaktert megölni csak ésszel. Ha minden eggyes bossfight TPK, az nagyon nem vicces. Játékosok feltámasztásával is óvatosan.


A DM fő célja a szórakoztatás. Te vagy a világod mini istene, a többiek halandók.

Ne hagyd nekik hogy madzagon rángassanak, de ugyanakkor kegyetlenkedni se szabad.


Emellé még focibíró is leszel, tehát a szabályokat tudni kell. Egy-két esetben lehet könyvet bújni (hány arany egy ló? Lehet-e a tőröket melegíteni ha a tőrök varázslatból vannak?) De hosszú távon nagyon kizökkent ha a DM állandóan a szabályokat olvassa.


A fal nem csak dísznek van, néha lehet mögötte csalni. Ha a harc első körében hárman is kinyíródnának, az kevésbé izgalmas mintha az instakill helyett hárman gyógyítanak valakit aki aztán feléled és utolsó erőből arcbatolja a bagolymedvét egy csatabárddal. Egy hajszálon múlott, nem? Arról az első nat20ról meg nem kell tudniuk.

Persze ehhez pókerarc is kell.

2019. nov. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!