Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A "Pál Utcai Fiúk" című műben...

Neurotech kérdése:

A "Pál Utcai Fiúk" című műben miért szerepelt annyi zsidó?

Figyelt kérdés

Értem, hogy az író maga is zsidó volt, de az akkori 8%-os zsidó népességhez képest a szereplők minimum fele zsidó.

A főszereplő Nemecsek Ernőn (szegény zsidó szabó gyereke) és Geréb Dezsőn (asszimilálódott jómódú zsidó gyereke) kívül Weisz, Richter, Barabás de a vörösingesek közül is pl Wendauer zsidó. Érdekességként csak a pásztorok "napsütötte barna bőrű" és erőszakos emberek lévén ők romák lehettek.


2020. febr. 9. 20:04
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindig is Bp-n koncentrálódtak. Az 1900-as évek elején ez kb. Bp negyedét jelentette.
2020. febr. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk szerintem nincs ebben semmi, tulajdonképp ha nem olvasom ezt a kérdést, nem si nagyon tudatosult volna bennem, hogy zsidók voltak, pedig nem egyszer láttam a filmet. :D
2020. febr. 9. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Budapest belvárosa a 20. század elején. Történelmileg teljesen logikus, hogy sok a zsidó család.
2020. febr. 12. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Bennem ez esküszöm, nem merült fel soha. Honnan lehet tudni, hogy Nemecsek zsidó?
2020. febr. 14. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Benne van a műben.
2020. febr. 18. 13:55
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ejha, nekem is csak most esik le, pedig párszor megnéztem, meg olvastam is a művet, ennyire elhaladtam mellette?


Egyébként igen, a 19. századi Magyarországon (főleg a kiegyezés éveiben) a zsidóság leginkább Budapesten koncentrálódott, ezek mellett Alföldön (Kecskemét, Szeged), illetve Erdélyben.

2020. febr. 20. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
100%
Nincs benne a műben, hogy bárki zsidó lenne. Főleg Nemecsek, aki szegény. Nem is a zsidónegyedben játszódik. Még Weisznél sem említi meg. A zsidó szó nem is szerepel a műben, de mindenki azt ért bele, amit akar.
2022. szept. 22. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A két zsidótípus még szociológiailag is pontosítva van. Geréb a jómódú zsidó gyerek, aki cselédlánnyal küldet levelet Bokának. Nemecsek a szegény zsidó szabó gyereke. Nem véletlen, hogy az egész regényben csak Geréb apjával és Nemecsek szüleivel találkozunk. A többiek szülei a regény szempontjából nem érdekesek. Nemecsek szüleit, a zsidó páriákat, csak a gyerekük érdekli. Mit nekik a grund, mit nekik Boka János? Mi közük szegényeknek ahhoz, hogy fiuk kapitány lesz, hogy nevét ezentúl csupa nagybetűvel írják? Geréb apját, az asszimilálódott zsidót viszont szenvedélyesen érdekli, hogy a fia nem volt áruló – retteg a gondolattól, hogy az ő fia elárulhatta volna a grundot. Említésre méltó, hogy Nemecsek az, aki a fekete szakállas férfinak azt hazudja, hogy a fia becsületes maradt. Molnár Ferenc azonban zsidótlanítja regényét. Sem Gerébről, sem pedig Nemecsekről nem tudjuk meg, hogy zsidók. Nemecsek neve persze idegenül hangzik, nem magyarosított, feltehetően cseh. Ennyi jelzésre volt csak az írónak szüksége.


Paradoxul hangzik, hogy számomra plauzibilisnek tűnik, hogy bár Molnár Ferenc ezt a regényt csak úgy írhatta meg, hogy konfliktusát két zsidó kisdiáknak a hazához való szélsőséges viszonya köré rendezte, mégis kitűnő művészi intuíciójának engedelmeskedett, amikor ezt a két hőst „zsidótlanította”. Ebben a regényben ugyanis a szociológiai dimenzió jelentéktelenné válik. /szombat.org/

2022. okt. 20. 23:00
 9/10 anonim válasza:
100%

A 7-es vagyok.

Amit ide bemásoltál az a Heller Ágnes féle elemzés. Elég elterjedt az interneten, de ezt a regény szövege nem támasztja alá. Ahogy írtam is a zsidó szó nem szerepel benne tudomásom szerint. De ha igen, akkor jelöld meg hol és megkeresem. Én a leírt szövegnek hiszek. Ha ki akarta volna hangsúlyozni, hogy zsidókról van szó, akkor leírta volna, de nem tette.

2022. dec. 3. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem tetszik ez az értelmezés, egész új réteget ad a műhöz.
2022. dec. 4. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!