Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ha élettörténetet/memoárt...

Ha élettörténetet/memoárt írok, akkor megtarthatom a történetben a szereplők eredeti nevét és személyazonosságát?

Figyelt kérdés
Kezdő író vagyok, és úgy döntöttem, az életemről akarom írni az első művemet, amelyet szeretnék majd ki is adatni. Nyilván lesznek benne módosítások, variálgatások, nem is lehet az egész teljesen olyan, mint az életem. Viszont nem tudom, hogy jó ötlet - e a személyiségi jogok miatt lazán nevén nevezni benne mindenkit, illetve hogy épp ezért is jobb döntés lenne-e átszabni a szereplőket is benne.

2020. ápr. 6. 15:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A hozzájárulásuk nélkül semmiképpen sem említheted meg a valós nevüket.
2020. ápr. 6. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Írd át. Ha pl tegyük fel, átkozott pi**a lennék, aki megcsalt téged, és ez rád nagy hatással volt, ami pozitív irányba indított, de előtte még mélypont, és feketén-fehéren ott virítana a nevem, feljelentenélek, hogy ezt ország-világ előtt kiteregetted az engedélyem nélkül.
2020. ápr. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Még egyértelműen beazonosíthatóak se lehetnek, a nevükön nevezni őket meg pláne nem!
2020. ápr. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. ápr. 6. 16:40
 5/6 anonim ***** válasza:
76%

Rengeteg önéletrajzi mű született eddig, és lesz is még. Kötve hiszem, hogy mondjuk Gobbi Hilda írásos engedélyt kért volna Major Tamástól, Palotai Boristól, Temessy Héditől, az öltöztetőjétől, az ügyelőtől, hogy külön engedélyt kért volna a Nemzeti Színház nevének leírásához.

Ha mindent úgy átalakít az ember, hogy senkire sem lehet ráismerni, akkor az már nem az író története lesz, hanem valami fantáziaregény.

Néhány név a mai világban közszereplő, tőlük nem kell engedélyt kérni ma sem, de a technikai személyzettől már elvben lehetne.

Ha olyan emberről írnál, akiről feltehető, hogy beperel, akkor hagyd ki. Persze, ha a kétharmada ilyen, akkor nem a könyv a legfőbb probléma.

2020. ápr. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok. Szeretném megjegyezni, hogy könyvkiadóban dolgozom. Amit írtam, nem azt a jogi ismereteim és kiadó gyakorlat alapján írtam. Felelősséget vállalok érte.
2020. ápr. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!