Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Wattpadon miért szoktak az...

Wattpadon miért szoktak az írók időközönként kidobni egy-egy fejezetet?

Figyelt kérdés
Nemsoká kész lesz egy thriller műfajú történetem és én úgy tervezem, hogy egyszerre feltöltöm mind a 17 fejezetet. Miért jobb az, amikor valaki megvárakoztatja az olvasóit?

2020. júl. 4. 20:01
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
Nem direkt megvárakoztatja, hanem akkor írja. Ha valami eszébe jut, leírja, majd feltölti. Ritka ott a rendesen tervezett dolog...
2020. júl. 4. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%
Amit az első mondott. De azt is eltudom képzelni, hogy valaki azért csinálja így, mert hátha valaki ír kritikát, tanácsot az egyik fejezete alá, és így legalább az ott írt tanácsokat feltudja használni. Mondjuk a valóságban nem nagyon láttam még azt, hogy Wattpadon lennének ilyesmi kommentek, de na. :D De amúgy én jobban szeretek úgy olvasni Wattpadon, vagy akár más oldalon, hogy kell várakoznom. Mármint ha pl. van rögtön 20 rész, akkor közben megunom, meg minden, mert általában mindig csak azért is egyszerre akarom végigolvasni. Általában a felénél mindig félbehagyom az olyan sztorikat, ahol az összes rész már kint van, mert túl gyorsan túl sok. :D Viszont ha kell várakozni a részekre, és jó történetről van szó, akkor várom a folytatást, izgatott vagyok, nem kezdem el unni, stb. Szóval na, erről is lehet szó, hogy az író is így gondolkodik, hogy jobb így adagolni a részeket.
2020. júl. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én pl. azért nem rakok fel hetente fejezetet, mert dolgozom. A szabadidőmben írok, amikor van időm és ihletem is. Amúgy én előre kidolgozom a történeteimet, így nincs az, hogy várom a kritikát, hátha valaki mond valami ötletet, ami alapján majd írok.
2020. júl. 4. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
85%

Lehet az, amit az előttem lévő írt, vagy pedig taktika.

Ha mindennap felrak egy-egy fejezetet az író, akkor azt látják, hogy aktív, és esetlegesen több olvasót tud bevonzani.

Mellesleg, én ugyanazon az állás ponton vagyok, mint te: egyszerre teszem fel a történeteim, mert amikor én vagyok az olvasó, én sem szeretek várni.

Igaz, én a wattát reklám felületnek használom, de az AO3-on publikálok. Ott pedig van számos történet, ami ugyan jó, de nem folytatták 2-3-4 sőt több éve, és ilyenkor lehet, nem is lesz folytatás. Emiatt is csak kész műveket publikálok.

2020. júl. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
93%
Mert akkor több esély van rá, hogy többen megtalálják. Plusz a Wattpadon megtalálható története többsége nem üti meg a normális szintet így csak ezzen a módon tudják fenntartani az írók az érdeklődèst.
2020. júl. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Mert az új fejezet növeli a látogatottságot. Ha valaki friss történetet keres, a frissen feltöltött fejezet előrébb hozza az algoritmusban.


Ha egyszerre teszel fel 50Ks sztorikat, az összes cliffhanger értelmét veszti.

Thriller esetében én ezt arcátlanul kihasználnám, elvégre az a műfaj lényege, hogy az olvasó tűkön ül.


Ha egyszerre befalják mind a 17et, nem fog senki nem fog rá cím és szerző szerint emlékezni. Ha hetente van új rész, a jegyzetekben megszólítod az olvasókat, az közelebbi viszonyt épít ki.

Az olvasók szeretik ha közelebb érezhetik magukat hozzád, ha megkapják azt az illúziót hogy a mű a szemük előtt készül, beleszólásuk van mi lesz. Tudod, mint a látványkonyha.

Persze ha olyasmit írsz ami bonyolult, hajlamos vagy zsákutcába írni magad, akkor érdemes úgy publikálni, hogy koherens az egész.


A történet adagolása is a történet mesélés része. Van pl a Netflixen olyan sorozat, ami évadonként jön ki, és van ami részenként. Ez tudatos döntés, nem lustaság vagy a rész befejezettségén múlik.

Egy főzőshow pl bingelhető, amikor az ember épp olyan hangulatban van, kataton módban befal 5 részt és aztán egy ideig semmi. Az összes vetélkedős meg realiy show emiatt évadonként jön ki, a Queer Eye vagy Marie Kondo szerekezete ugyanaz, túl sok meglepetés nem ér. Ezeknek van egy hangulata, ami pl az önbizalom, szeretet, rendezett ház, jól sikerült ünnepi ebéd érzése.

Irodalomban ilyen műfaj pl a romantika. Amikor kinyit valaki egy 40K hosszú slow burn történetet, akkor nem feltétlen vár el kibogozhatalan rejtelmeket. Igen, én is, te is tudod, hogy A meg fogja dugni B-t, és lehet, hogy másik 100 olyan történet is ugyanazt a klisés "de csak egy ágy van, mi lesz most" fordulatot használja, de nem baj, mert az érzelmi töltet a fontos.

Ilyen a horror is. A hülye is tudja, hogy igen, Drakula ki fogja enni az emberek vérét, mik a gyengéi és hogy kb mindenki megmurdel a végére. Ami miatt nézzük, az a viktoriánus kor, az áldozat vergődése, félelme.

Ilyen esetben a lerágott csont is érdekes.



De pl a Snowpiercer részenként, mert az a titkokra, feszültségre épül, jó ha van egy heted agyalni hogyna ki az, és amikor van fenn új rész, az is felkelti új nézőkben is a kíváncsiságot.


Én pl emiatt nem szeretem a történetek.hu rendszerét, fejezetek között nem lehet lapozni, hanem külön műként kezeli a később feltöltött fejezetet, ami engem kivesz a hangulatból.


Ezen kívül ne felejtsd el, sokan bem profi írók, várják a lelkesítést, nézik a reakciókat. Van aki csak az asztalfióknak ír, és nem érdekli a visszajelzés, míg van aki nem akar 30K szó után rájönni hogy a történet lapos, érdektelen stb.

2020. júl. 5. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Én addig nem szoktam elkezdeni feltölteni, amíg be nem fejeztem, de utána hetente rakok ki új részt. Így van időm átnézni újra meg újra; látom, melyik részek tetszenek az olvasóknak, így a kedvükért szívesen írok bele pluszba hasonló apróságokat. Ha valahol hibáztam, felhívják rá a figyelmem és látom, ha ez mondjuk az egész főszál logikai bukfencéhez vezet, van időm korrigálni.
2020. júl. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!