Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ez így mennyire plágium?

Pilátus kérdése:

Ez így mennyire plágium?

Figyelt kérdés

Még 16 évesen elolvastam a Szent Johanna Gimit, és nagyon tetszett, rögtön el is kezdtem hozzá írni egy "rajongói könyvet", persze saját karakterekkel, saját sztorival stb.


Azóta nagyon megszerettem a kis regényemet, szépen gyarapodik és fejlődik, a Szent Johanna Gimiből viszont kezdek kiábrándulni a harmincadszori olvasása után (én közben 22 lettem). Igyekszem egyre jobban eltávolodni az eredeti műtől, mert már nagyon sok minden nem szimpatikus benne, viszont sajnos rengeteg mindent emeltem át belőle a kezdetek kezdetén (16 évesen), amiken ilyen későn már lehetetlen változtatni, annyira a történet alapját képezik.

Néhány példa az egyezésekre: ugyanúgy a gimi 4 évét öleli fel, ugyanúgy 8 kötetben, és ugyanúgy félévekre van bontva (csak itt a nyarakról is írtam). Ugyanúgy 12 fős az osztály, és ugyanúgy mindenki az osztályon belül jön össze mindenkivel, mint az SZJG-ben. Sajnos nagyon szembetűnőek a hasonlóságok, és ezeken már nagyon késő változtatni. Természetesen a sztori menete teljesen más, a karakterek is sajátok, nem E/1-ben van írva hanem E/3-ban, stb, viszont félek, nem tudom így kiadni ezt a könyvet. (a könyvemből már több, mint 600 oldal meg van írva.)


Szerintetek van bármi esélye ennek a könyvnek mint önálló darab? Vagy "rajongói novella" címen kiadható? Érdekel még egyáltalán valakit ez a "kijárjuk a gimit" téma, vagy Leiner Laura már teljesen kivesézte ezt a történetet, és már senki nem olvas ilyeneket?


Ui.: Van más regényem is, ami ennél százszor jobb, nem halok bele, ha ez megbukik vagy sosem adom ki. Csak már nagyon megszerettem a karaktereket, szeretném tudni, van-e egyáltalán esélye a piacon, vagy senkit nem érdekelne.



2021. febr. 10. 23:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
83%
Semennyire sem az.
2021. febr. 11. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
93%
Szerintem amiket felhoztál példának, azok viszonylag klisék (az osztálylétszám kivételével), így valószínűleg több más hasonló könyvben is benne vannak. Mivel még "csak" 600 oldal van meg a könyvből, ezért azon, hogy ne 8kötetes legyen (mert általában szerintem az iskolákba játszódó könyvek 1évet ölelnek fel) még tudsz valtoztatni. Persze csak ha akarsz, én speciál nem gondolom, hogy ez a fél évet öleljen fel egy kötet, olyan hűde egyedi ötlet, hogy egyből a SzJG-re emlékeztessen. Összességében szerintem ezen hasonlóságokkal együtt is kiadatható, hogy a kereslet mekkora lenne rá, azt nem tudom, keress hasonló, nem rég megjelent könyveket és nézd meg hogy hol áll az olvasottságuk.
2021. febr. 11. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
94%

Semennyire; attól még nem lesz plágium, hogy leírod, hogy kölykök suliba járnak (ami egyébként milliónyi emberrel megtörténik, nem csak a Szjg szereplőivel).


A Harry Pottert se nevezik plágiumnak, pedig rengeteg könyv jelent meg (már az 50-es évektől), amelyekben gyermekek varázslóiskolába járnak, mitológiai lényekkel és fantasy klisékkel megtűzdelve.


Az más kérdés, hogy mekkora kereslet lesz rá, ilyen könyveket rengetegen írnak, ne számíts arra hogy híres vagy gazdag leszel általa.

2021. febr. 11. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
95%
Rengeteg ilyen könyv van, aminek hasonló vagy ugyanez a témája, jogilag nem ütközik ilyen akadályokba. Nem tudom, a te könyved mennyire egyezik az SZJG-vel, de ne legyen egykaptafa, mert akkor biztos nem lesz sikeres. Például Szűcs Vanda - Egy ikerpár titkos naplója című könyvét talán éppen amiatt hordták le leginkább, hogy a legtöbb olvasó szerint egyértelműen erről lett koppintva, pedig az író állítja, hogy sosem olvasta őket.
2021. febr. 11. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
95%

Írj bele újabb osztálytársakat, ill. a már meglévőket feloszthatod más osztályokba, aztán csoportbontásos órákon, szakkörön, edzésen találkoznak.


Kiadásról annyit, hogy elég erős rosták vannak, igen kevés regény jut el addig, hogy tényleg nyomtatásra küldik. Ha szerinted sem a legjobb, akkor netes publikálásban gondolkodj inkább.

Jogilag "rajongói novella" (bár te regényt írtál) csak a jogtulaj engedélyével adható ki, kaphatsz utána bármilyen anyagi juttatás.

2021. febr. 11. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
50%
Változtasd meg pl. a helyszínt. Pl. Magyarország helyett legyenek Erdélyben. Ettől a gyerekek még magyarok maradnak, magyar kultúrával, de a helyszínek miatt a könyv sokkal egyedibb lesz a magyar olvasó számára, mint az átlag budapesti iskolaregények.
2021. febr. 11. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
87%

#6

Viszont azt is vedd figyelembe, hogy itt Erdélyben a sulis élet kicsit más.

Az #5-ös által javasolt csoportbontásos órák itt pl nincsenek. Meg milyen Budapest szerű nagyvárosba tenné a sztorit, ahol a szereplőknek nem kell a román nyelvvel küzködni?

A kérdező meg (mint magyarországi) honnan tudhatná, hogy milyen Erdélyben iskolásnak lenni Lefogadnám, hogy azt se tudja, hogy mi az a "pix". :D

2021. febr. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
44%
#7 pl utánanéz? Én csodálkoznék, ha egy könyvkiadást tervezgető író nem tudna egy pix vagy egy szukk erejéig kilépni a konfortzónájából. Itt a fórumon mindenki amerikai meg japán sulisokról tervez "regényt" írni, akkor ez sem lehet olyan nagy ördöngösség. :)
2021. febr. 11. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Hű, köszönöm a rengeteg választ! Megnyugtattatok!

#3: nem ebből a könyvből szeretnék megggazdagodni, én nem is szeretnék hivatásos író lenni. Igazából a saját kis "boldogságomra" publikálnám a könyvet, mert annyira szeretem írni. Abszolút nem a profitszerzés itt a cél, az se érdekel, ha összesen 3 db fogy el belőle. Gondolom, ez kevés motiváció, igaz? :D

2021. febr. 11. 13:03
 10/15 anonim ***** válasza:
84%
#3 de akkor miért akarod kiadatni kiadónál? Felteszed pl. egy saját blogra, vagy wattpadhoz hasonló oldalra. Ha magadnak akarsz egy fizikai példányt, akkor kinyomtatod és könyvkötőnél bekötteted. :)
2021. febr. 11. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!