Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek ponyva-e vagy sem...

Szerintetek ponyva-e vagy sem Rejtő Jenő Piszkos Fred a kapitány című regénye? Ha igen, ha nem, miért?

Figyelt kérdés
A magyar tanár úr kicsit összezavart, ő magas irodalmi gyönyörnek tartja, de szerintem ponyva és nem pejoratív értelemben, sőt ponyvának még jó is. Mi a véleményetek?
2022. jan. 23. 23:14
 1/4 anonim ***** válasza:
78%

Abban az időben, amikor írta, ponyvának tekintették, mára azonban teljesen átértékelődött az ő írói munkássága. Néhány vélemény róla:


Szentkuthy Miklós: "Rejtő Jenő minden sorát elolvastam. Nagyon sok barátom és barátnőm szurkál és piszkál, hogy írjak Rejtő Jenőről: amit ő írt, az sem nem ponyva, az sem nem útszéli krimi, hanem igenis nagy művészet és – hamarjában használom a szót, noha ki nem állhatom – humánum. Rejtő Jenőben mennyi melegség, emberközelség, megértés, nagyszerű humor, kedvesség, gyengéd elnézés van az emberi botlásokkal szemben. (...) minden könyve megvan, kívülről tudom, izgató, meglepő, jobb, mint egy csomó, hozzá képest híres krimiíró, például Simenon Maigret-történetei, melyek között sok a sápadt ködkép és pasztell, Rejtő Jenő tobzódó és szédítő plasztikus és színes bábjátékai mellett."


Nemeskürty István: "Gyanítjuk, hogy Rejtő ponyvaírói munkássága is (részben) a belső emigráció egy fajtája. Tény mindenesetre, hogy példányszámban ki sem fejezhető, máig tartó sikere nem egyszerűen a kalandregény izgalmának és a fekete humor egy elmés változatának köszönhető. Rejtő olyan, szinte már profetikus ihlettel és fájdalmas, tragikus humorral írta meg előre mindazt, ami vele és sorstársaival néhány év múlva tényleg megtörtént (Csontbrigád) – Rejtő munkaszolgálatosként halt meg a Donnál –, hogy nincs jogunk kézlegyintéssel napirendre térni sikere fölött. (...) Rejtőnek több a híve, mint valaha; viszont az is tagadhatatlan, hogy a remekbe sikerült részleteknek ez a tékozló kedvű megalkotója, ha akar, megírhatott volna egy végérvényesnek szánt munkát. (...) De másfelől az is tény, hogy humorával és kalandtörténeteivel százezreket vigasztalt és terelt az emberi tisztesség eszményei felé egy sivár és tömeggyilkos korban."


"A rendkívüli (zenei) memóriával rendelkező Kocsis Zoltán zongoraművész képes volt bármelyik Rejtő regényből szó szerint idézni úgy, hogy találomra felütötték a könyvet valahol és pár mondat felolvasását követően ő fejből folytatta, de szóról szóra úgy, hogy egy kötőszót sem tévesztett el benne"

2022. jan. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ponyva, de abból a jobb fajta.
2022. jan. 25. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!:))
2022. jan. 25. 23:22
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem több, mint ponyva.


Ilyen magas színvonalú kreativitás, bámulatos emberismeret, váratlan, szokatlan és izgalmas fordulatok, rendkívül széles látókör, felszabadult humor, irónia, lélektan, zseniális nyelvezet, eü jártasság - összességében művészet! Méghozzá csúcs.

Amúgy sokszor elég durva részek is vannak a regényekben, csak ugye máshogy van előadva.


Minél értelmesebb valaki, annál több dolgot ért meg a felsoroltakból.

Gyerekkoromban pl sok mindent nem értettem a könyveiből, hiszen semmi élettapasztalatom nem volt.

Akkor is értettem sok poént, de felnőttként egész más.

2022. dec. 1. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!