Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Regényben megjelenő legjobb...

Regényben megjelenő legjobb páros harcjelenet?

Figyelt kérdés

Van olyan regényjelenet, ahol két (esetleg három, maximum négy) szereplő párharca van szerintetek kifejezetten remekül megírva?

Ajánljatok ez alapján regényt (és abból említve a konkrét jelenetet), légyszi!

Ha meg tudjátok fogalmazni, hogy számotokra mitől volt annyira jó, az még jobb.



2022. jún. 24. 01:17
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Fuha. Bármilyen műfaj lehet? És szemtől szemben állós párharcot keresel, vagy jöhet olyan is, melyet itt-ott megszakítanak, esetleg sima üldözéses jelenetbe torkollik?


Nekem kapásból A fekete sereg utolsó fejezete jutott eszembe, ahol a főhős az úrnőjét védelmezve próbálja eltenni láb alól az árulót. Azt viszont nem tudom felidézni, hogy végig kettejükön, illetve hármójukon volt-e a hangsúly, vagy a "párharcot" megszakította egy-egy mellékszereplő oda-odatámadása, kikacsintása. Mindenesetre baromi izgalmas kb 40-50 oldal volt a regényből, érzékletesen írta meg, hogy a szereplők mennyire fogynak ki a munícióból és mennyire a végsőkig próbálják kitartani az alakzatokat.

És bár ennél a regénynél nem voltam elszállva az E/1 narrációtól, a háborús jelenetnél kifejezetten örültem neki.


Kevésbé grandiózus, de szintén emlékezetes volt A liliom korában némely csihipuhi, de nem a végső ütközet, az enyhén szólva kiábrándított. A közepe táján, mikor az elrabolt csajszit megpróbálják kiképezni, és bevetik egy szekta felszámolásánál - módszeresen leírja, milyen sorrendben terítik le a rosszfiúkat, olyan volt, mintha filmet néznék.


A nőstényoroszlán énekének első kötetének a végén van szintén egy emlékezetes párharc, melyet véleményem szerint az is élvezetessé tett, hogy a történet ezen pontján a főhősnő leleplezte valódi személyazonosságát - nem elég az erős ellenfél, folyamatosan növelte a tétet, egyre több dolog forgott kockán a párbaj által.


A pogány szerelem végén is, apa és fia összecsapása kellőképpen érdekes, és morális szempontból is elgondolkodtató - itt tényleg inkább lelki szinten taglózott le, mintsem a párharc brutalitása.


Remélem azért valamennyire tudtam segíteni. Bár sok könyvet olvasok, melyben 2-3 ember összecsap, ezek ritkán olyan maradandóak, hogy később fel tudjam idézni őket. Ami tanulságot le tudok szűrni belőlük (ez csak az én személyes véleményem), hogy bár fontos néha érzékeltetni egyik vagy mindkét fél esetében a fájdalmat, amit egy-egy találat okoz a testén, meglátásom szerint nem szabad túlzásba vinni a testérzetek ecsetelését, mert ezek könnyen kizökkentenek az összecsapás dinamikájából. Akkor már jobban hangzik ha a szereplő csak felmordul, elkáromkodja magát, esetleg komoly találat esetén felvillan a képzeletében a korábbi életéből egy-egy fontos emlék. Ja, és a legfontosabb, hogy ismerjük a szereplőinket annyira, hogy legalább az egyiknek, de ideális esetben mindkettőnek tudjunk drukkolni, legyenek árnyaltabbak annál, minthogy egy jó és egy rossz bábut lássak egymásnak esni. E szempontból szerintem bravúros megoldás, ha a párharc során rántják le a leplet egy-egy titokról, avagy pont a halál torkában tudunk meg olyasvalamit az egyik félről, mely megingatja az addig róla alkotott képet :)

2022. jún. 25. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Hű, köszönöm szépen a tartalmas választ! :)

Persze, egyébként, minden zsáner érdekel ebből a szempontból, és külön köszönöm az általad levont tanulság megírását!

Érthető, hogy nem marad meg az emberben feltétlenül az élmény, hacsak nem volt valami miatt annyira erőteljes a jelenet (mint az általad említett morális összecsapás, vagy bármi, ami karakterfejlődési csúcspont lehet például). Igazából nem is számítottam rá, hogy bárki fog tudni válaszolni, de most örülök; mindenképp utánanézek az említett címeknek.

Én is tudom, hogy olvastam olyan regényt már, ahol volt ilyen jelenet, de őszintén szólva semmi sem rémlik magán a tényen túl, hogy megtörtént. Most viszont tudatosabb szemmel néznék meg pár ilyen jelenetet, hogy mások hogyan építik fel.

Számomra egyébként még az volt kizökkentő (ahol esetleg megmaradt az emlékeimben a jelenet, épp azért, mert nem tetszett a párharc leírása), ahol túl részletesen szerepelt az egyes karakterek mozdulatainak leírása. Az nagyon be tudja lassítani az amúgy valós időben gyorsan zajló eseménysort, és vontatottá válik tőle.

2022. jún. 26. 16:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!