Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan kell cselekvést beékeln...

Hogyan kell cselekvést beékelni egy párbeszédbe, ha a mondat nem szakad meg?

Figyelt kérdés

Egyszerű példa:

– Én azt mondom – nyúlt a cipője után Erzsébet –, hogy inkább menjünk innen.


Valaki tudja, hogy kell leírni helyesen?


De tudok egyéb példákat is felhozni.

– Itt van mind az öt – adta át izgatottan Máriának a süteményeket –, pont ahogy kérted.

– Én mégis honnan tudhatnám – csapott az asztalra dühösen Ferenc –, hogy mit akar az asszony?


A lényeg, hogy a mondat folytatódna, vesszővel elválasztva, de közbeékelnénk egy cselekvést, ami nem a beszéd akcióra vonatkozik (mondta, kérdezte, felelte).

Szerintetek hogy kell leírni helyesen?



2023. jan. 25. 09:02
 1/9 A kérdező kommentje:

– Én azt mondom – Nyúlt a cipője után Erzsébet –, hogy inkább menjünk innen.

– Én azt mondom – Nyúlt a cipője után Erzsébet. –, hogy inkább menjünk innen.


Természetesen ilyen megoldásokra is gondoltam, de mind helytelennek tűnnek.

2023. jan. 25. 09:04
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Úgy helyes, ahogy legelőször írtad:

– Én azt mondom – nyúlt a cipője után Erzsébet –, hogy inkább menjünk innen.

Mivel mondat közé van beékelve, így sem nagybetű nincs, sem pont közte, mert folytatólagos a mondat.

Mondjuk a 2. példa esetében 2 tagra is bontható, nem feltétlen kell egy mondatba írni, mert külön-külön is értelmes:

– Itt van mind az öt – adta át izgatottan Máriának a süteményeket. – Pont, ahogy kérted.

2023. jan. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Még azt kihagytam, hogy nagybetűt akkor szoktak, ha lezáródik a mondat, és valami tök más történik :D Így jobban érted, ha példával illusztrálom:

– Itt van mind az öt. – Persze csak négy volt nála. – Pont, ahogy kérted.

Pont kell a 2. gondolatjel elé, mert az ott befejeződött.

Nagybetűvel kezded a 2. gondolatjel után, mert új mondatot indítasz, és ponttal zárod a végén, mert az a gondolat befejeződött, és megint mást kezdődik, de azonos sorban, mert még mindig ugyanaz beszél.

2023. jan. 25. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

– Itt van mind az öt. – Adta át izgatottan Máriának a süteményeket. – Pont, ahogy kérted.

Mivel cselekvés az "adta át", inkább így lenne helyes a te példádban, nem?

2023. jan. 25. 09:31
 5/9 A kérdező kommentje:
Na jó, én most teljesen összezavarodtam. Azt hittem, hogy ha nem "mondta, felelt, kérdezte" és rokonértelmű szavak, akkor mindig nagybetű kell.
2023. jan. 25. 09:32
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha itt akarsz pontot tenni, akkor így kell:

– Itt van mind az öt. – Izgatottan átadta Máriának a süteményeket. – Pont, ahogy kérted.


Próbáld meg felolvasni. Pont akkor kell, ha új mondatot kezdesz, igaz ez akkor is, ha az a mondat a narrációban van.

2023. jan. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Kezdem megérteni, köszönöm.

Szóval akkor nem muszáj nagybetűvel kezdeni, ha egy cselekvéssel akarunk narrálni tovább.

2023. jan. 25. 09:38
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak hogy nem muszáj, de nem is szabad. Próbáltam egyértelmű lenni, de akkor úgy látszik, nem jött össze :D Nem a szóhasználattól függ, hogy hogyan írod, hanem a mondaszerkezettől.

Amit írtál, hogy "adta át", az nekem inkább kisbetű lenne, mert nem új témát kezd, hanem úgymond zárójelben megjegyzi a beszédhez tartozó, elvégzett cselekvést.

Visszatérve: ha pontot tennél az "Én azt mondom" vagy az "Erzsébet" után, azzal megtöröd, lezárod a beszédet. Azért nem kell egyikhez sem pont, mert egybefüggő mondatot törnél meg vele.

Mint ha azt mondanám:

Ma megyünk bowlingozni (viszem a cipőmet is), és én fogok nyerni.

Ugyanez gondolatjelekkel:

– Ma megyünk bowlingozni – viszem a cipőmet is –, és én fogok nyerni.

Akkor kezded nagybetűvel, ha előtte lezárod a mondatot, megszakítod a mondat folytonosságát, vagyis befejezed a mondanivalót, de még ahhoz kapcsolódó témát firtatsz.

Például:

– Ma megyünk bowlingozni. – Társa elé tolta a cipőt. – Én fogok nyerni.

2023. jan. 25. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Értem.

Köszönöm szépen.

2023. jan. 25. 11:20

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!