Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a magyarázat arra, hogy az...

Mi a magyarázat arra, hogy az Egri Csillagok a magyarok kedvenc regénye, holott a felnőtt könyvolvasók körében Gárdonyi csak 3,2%-nak a kedvenc írója?

Figyelt kérdés
Legalábbis a 2005-ös a Nagy Könyv szavazás ( [link] illetve egy 2000-es reprezentatív felmérés ( [link] szerint.

2023. máj. 25. 06:27
A kérdező szavazást indított:
Valószínűleg azok szavazták a csúcsra a könyvet akik általános iskola óta gyakorlatilag nem olvastak más regényt
Megőrültek a könyvolvasók, és nem a kedvenc írójuktól választottak kedvenc regényt
Egyéb magyarázat
25 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%
Más nem jutott eszükbe, és nem akartak hülyének tűnni, úgyhogy ezt mondták.
2023. máj. 25. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
85%
A 2005-ös Nagy Könyv szavazás módszertanilag nem megfelelő arra, hogy statisztika lehessen, és eredetileg nem is volt az: olvasást népszerűsítő program és showműsor volt. Nem szabad statisztikaként vagy reprezentatív felmérésként értelmezni.
2023. máj. 25. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
71%
Biztos nem is olvasták,csak filmen látták.Az Aranyember jobb,de a Tüskevár a legjobb.
2023. máj. 25. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
81%

Az, hogy a kettőnek nincs köze egymáshoz. Nekem gyerekkorom óta Fekete István a kedvenc íróm. Gyakorlatilag nincs olyan írása, ami ne tetszett volna, a regényeit és a novelláit is ugyanúgy szeretem, és bármikor szívesen olvasom, rengeteg művét olvastam többször is. Viszont nincs kiemelkedő kedvencem a művei között. A kedvenc könyvem Tolkientől A Gyűrűk Ura. Tíz évesen olvastam először, és teljesen elvarázsolt. Azóta rengetegszer újraolvastam, és minden olvasással egyre jobban szeretem. Olvastam Tolkiennek más műveit is, azok is tetszettek, de azért messze nem annyira, mint A Gyűrűk Ura, így nem mondanám azt, hogy Tolkien a kedvenc íróm, csak azért, mert a kedvenc könyvemet ő írta. Szóval szerintem semmi őrültség nincs abban, ha valakinek nem a kedvenc írója írta a kedvenc könyvét. Simán előfordulhat, hogy a kedvenc könyved írójának a többi műve nem is tetszik, egy másik írónak meg minden művét nagyon szereted, de azt az egy kedvenc könyvedet pedig egyik műve sem bírja felülmúlni a szemedben.

Nincs semmi különös abban, hogy az Egri csillagok a legnépszerűbb könyv Magyarországon, hiszen ez az egyik legkönnyebben emészthető kötelező olvasmány. A kötelezők meg értelemszerűen, mivel mindenki olvasta őket, sokkal jobb eséllyel fognak indulni egy népszerűségi szavazáson, mint más esetleg jobb, viszont kevésbé ismert művek. Viszont sokan mást nem is olvasnak el Gárdonyitól, egy könyv alapján meg senki sem fogja azt mondani, hogy Gárdonyi a kedvenc írója, így érthető módon nem lesz kiemelkedő helyen, ha az írók népszerűségét akarjuk felmérni.

Egyébként meg semmi értelme két teljesen különböző, más időben, más módszerrel készült felmérést összehasonlítani. Valószínűleg teljesen más eredmény születne, ha ezt egyszerre kérdezték volna meg egy felmérés alatt, ugyanazoktól az emberektől. A Nagy Könyv szavazás akkoriban tényleg nagyon felkapott dolog volt, mindenki hallott róla, viszont azt hiszem egy tévés műsorban választották meg a kedvenc regényt sms szavazatokkal. A 2000-es felmérés meg gondolom nem ilyen módszerekkel készült, így érthető, hogy más eredményt hozott. (A linkek egyébként nem működnek a leírásodban.)

2023. máj. 25. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
85%

Neked nagyon beakadt az az Egri csillagok. Hányadik kérdést írod már ki róla?


Egyébként a válasz valószínűleg az, hogy a kedvenc regény és a kedvenc író kategóriák nem feltétlenül fedik egymást. Nekem pld. az A 22-es csapdája a kedvenc regényem, de Heller messze nem a legkedvencebb íróm.

2023. máj. 25. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 D-Mano ***** válasza:
74%

Soktényezős ez a dolog. Pl. van abban is valami, amit az 1-es mond.

Másrészt ott van a kézenfekvő ok, amit az 5-ös írt. Nekem pl. a Harry Potter a kedvenc könyvem, ennek ellenére nem Rowling a kedvenc íróm. Többek közt azért, mert Harry Potter óta semmi olyat nem írt, ami engem érdekelne.

2023. máj. 25. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Fárasztó96 ***** válasza:
69%
Mióta megint rákaptam az olvasásra (5 éve), azóta kedvencem Vavyan Fable (Molnár Éva), Leiner Laura és (nem magyarként) Stephen King. Gárdonyi Géza nem mindenkinek jön be, mert aki addig szeretett olvasni, tuti, hogy ezen elvérzik (nekem nehézkes volt a nyelvezete), van akinek ez hozza meg az olvasási áttörést.
2023. máj. 25. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Bocs ha rossz linket csatoltam, talán így működik:


[link]


A hivatkozott 3,2 (rosszul emlekeztem mert valójában 3,4) %-os adat a 69. oldalon találgató.


A Nagy Könyv link nálam működik.

2023. máj. 25. 15:19
 9/13 anonim ***** válasza:
A Nagy Könyv link nálam azt írja, hogy nincs ilyen szócikk a Wikipédiában.
2023. máj. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

[link]


Most?

2023. máj. 25. 16:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!