Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ismertek amatőr írói köröket?...

Ismertek amatőr írói köröket? Esetleg olyan eldugott helyeket az interneten, ahol egy viszonylag kezdő író kihívást találhat? Egyáltalán hasznosnak vélitek az ilyesmit?

Figyelt kérdés

Régebben egy kedves ismerősöm javaslatára néhányan létrehoztunk egy írókörösdit, de motiváció hiányában meghalt a dolog. Az alapelképzelés az volt, hogy minden héten (vagy ahogy adódott) egy nagyobb ötlet alapján, a tagok írjanak egy-egy kisebb novellát, hogy ők miképp festenék fel az adott szituációt. Majd egymás közt kiértékelnénk az irományokat.


Az ilyesmiben, mint kezdő, vagy nagyon ritkán, hobbi szinten, tapasztalatlanul író emberek, láttok fantáziát? Vagy erőltetettnek, kényszeredettnek érzeznétek, ha a határidő szorít? Úgy tudom, a hivatásos íróknak is vannak bizonyos kötelezettségeik, amikor bizony időre be kell fejezniük X fejezetet - persze, nem tudom, ez mennyire működik így a valóságban. Valamint, eszem ágában sincs magam egy sikeres íróhoz hasonlítani.


Ismertek esetleg az interneten ilyen vagy esetleg más jellegű írói köröket, főleg amatőr íróknak? A "kezdő" író fogalma idézőjeles, mert idestova tíz éve írkálok az asztalfióknak (illetve, inkább a dokumentumaim közé), de igazán csak nagy ritkán tudok kipenderíteni magamból valamit, ami nyilvánosság előtt is vállalható lenne.


Valamiféle motivációt keresek az írásra, ezért gondoltam erre. De legalább egy olyan helyre, ahol tapasztaltabb, érdekelt sorstársak megoszthatják a pozitív/negatív/építő jellegű kritikáikat, egy-egy kisebb művemmel kapcsolatban.



2015. jún. 24. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt a listát ajánlanám, a Könyvmolyképző egyik szerkesztője annak idején jól összeszedte a netes lehetőségeket:


[link]


Azt nem tudom, akad-e olyan, ahol kifejezetten határidőre írnak a tagok, pl. mondjuk az általad említett rendszerben, minden héten valamit. Abban igazad van, hogy ha valaki komolyan gondolkodik ezen a pályán, akkor meg kell tanulnia határidőre dolgozni. Bár sem hivatásos, sem sikeres írónak nem nevezném magam, ez mindenkinél így működik, aki szerződésben van egy kiadóval, főleg akkor, ha sorozatot ír. (És nem X fejezetre van határidő, hanem a regény teljes kéziratát kell adott időre leadni.)

2015. jún. 24. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Jogos, ebben az apróságban tévedtem, de köszönöm a pontosítást és a linket is!
2015. jún. 25. 06:25
 3/3 anonim ***** válasza:

Az egymás között kiértékelés az, ami veszélyes. Nem kezdők, de amatőrök vagytok - valószínűleg. Nincs kiadást megjárt profi hangadó, aki az esetleges hibákat kiszúrná, és itt nem a nyilvánvaló nyelvtani, helyesírási hibákról beszélek. Már tíz év önfejlesztés alatt is rögzülhetnek ilyenek, és a legjobb szándékkal sem lehet mindent kiszűrni. Csak amatőrökből álló írókörre ezért én nem építenék, mindenképpen kéne valaki, aki komolyabban is rálát a szerkesztési munkálatokra, vett már ilyenben részt, vagy megjelent író.


A határidő nem vészes, de egy hét édeskevés, ez a nagyon rövid epikai művek irányába vinné el a dolgot. Ha változó határidők vannak, a művek hossza is jobban variál. Ez ugyan nem oldja meg a motivációs problémákat, de ha valaki nem akar (vagy nem tud) short stroy kategóriában alkotni ő sem adja fel idejekorán. Maga a határidő gondolata minden írókörben jelen van, máskülönben nem létezhetne, random időközönként kiértékelést végezni nem lehet, elveszik az összehasonlítás lehetősége. (Ti. én beküldöm egy hét után, a másik az én művemre adott reakciók alapján módosít a sajátján, naná, hogy az övé jobb lesz, de nem biztos, hogy eleve "jobb író".)


Az utolsó megjegyzésedre pedig az első válaszadó linkje a tökéletes válasz. Keress egy kört, weblapot, és ha szimpatikus, próbáld ki magad ott. Nem feltétlenül a kihívás a cél, az is lehet motiváló, hogy állandó közönségnek írsz (vagy állandó olvasóközönséget szerzel magadnak). Ha jók a visszajelzések (úgy értem, számodra hasznosak), és tudsz fejlődni, már megérte.

2015. jún. 25. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!