Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Amatőr írók! Ti hogyan írjátok...

Amatőr írók! Ti hogyan írjátok a könyveiteket? Több lent.

Figyelt kérdés

Amatőr alatt az olyan írókat értem, akik nincsenek "elismerve", nincsen kiadva egy írásuk sem. Csak maguknak írogatnak, esetleg kiteszik a könyvüket wattpadra, Merengőre. Leginkább olyan emberek válaszára lennék kíváncsi, akik már több regényt/ Novellát megírtak, vagyis rendelkeznek némi rutinnal.

Kérdések:

E/1 vagy E/3? esetleg E/2 ?!

Múlt, vagy jelen idő?

Mi a véleményetek a váltott szemszögről?

Honnan/Miből merítitek az ihletet?

Mennyire használtok szlenget? (párbeszédeken kívül)

Milyen neveket adtok a szereplőknek?



Én 13L vagyok, s szintén próbálkozom az írással. A történeteim megírása előtt mindig óriási dilemmában vagyok, a szemszöget és az igeidőt illetőleg. Ti hogy vagytok vele? Ha lehet, kort és nemet is írjatok a válaszokhoz.

(nem vagyok kíváncsi a "fiatal vagy még az íráshoz" véleményekre)



2017. ápr. 21. 17:14
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
jah és a sci -fit ( <3), fantasyt, vagy a romantikusat részesítitek előnyben?
2017. ápr. 21. 17:17
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Fanfiction-t írok, E/3-ban, elbeszélőmúltban.

Általában egy adott szemszögből írom ("Harry Potter-stílus"), de bizonyos fejezeteknél/jeleneteknél a sztori megkívánhat eltérést.

Ihletet a gondolataimból, saját tapasztalataimból és ötleteimből merítek, illetve sokat olvasok és sok filmet nézek (de persze nem plagizálok, max. továbbgondolok valamit).

Szlenget csak akkor használok, ha az adott szereplő az eredeti fandomban is azt használ.

Az eredeti szereplőimnek általában igyekszem az adott stílushoz illő nevet adni, tehát jellegre olyasmit, amit az eredeti műben is használnak. Egyébként a névjegyzéket nézegetem ötletnek.


32/N

2017. ápr. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ :)

Igen, én mindig is úgy gondoltam, hogy a Harry Potter- stílus a legjobb, legcélravezetőbb. (nagy Hp fan vagyok amúgy). De mostanában rengeteg jó könyvet olvastam E/1 -es, illetve jelen idejű megoldással is, mint példáu a THG (Éhezők Viadala) <3

2017. ápr. 21. 18:10
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen jó az is. Úgy írj, ahogy neked kényelmes.
2017. ápr. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
persze, csak sokszor én sem tudom eldönteni melyik a jobb :)
2017. ápr. 21. 19:34
 6/19 RoseTyler ***** válasza:
100%

Én főként erotikusat írok, de mind fantasy vagy enyhén sci-fi. És mindig eredeti, saját ötlet, fanfictiont nem írtam még soha, és nem is fogok. :D

E/1 vagy E/3, ahogy jön. A jelen vagy múlt idő is csak úgy jön magától. Utána következetesen tartom magam hozzá. Ihlet? Az is csak úgy jön... néha a semmiből, néha zenéktől, néha útközben (főleg, ha a természetet bámulom, amikor nem a városba megyek, hanem onnan kifelé). Mindig spontán ülök neki, nem tervezgetek, csak elkezdek mesélni. És csak mesélek. Szlenget a karaktereim használnak, ha épp olyanok. E/1-ben szintén megy a szleng, ha olyan a karakter, aki mesél. A neveket én találom ki. Néha rátenyerelek a billentyűzetre és abból sikerül kihámoznom valami jót, néha csak úgy eljátszom a betűkkel, hangzásokkal és abból lesz valami, olykor meg létező nevet választok (mindig külföldit, hiszen fiktív, nem magyar helyszíneken játszódnak a történetek, de általában nem a divatos angol/amerikai nevek közül válogatok). Google-ben azért rá szoktam keresni a kitalált nevekre, hogy kit vagy mit hívnak még így, és ha gáz, akkor változtatok rajta.

Én anno tizenkilenc voltam, amikor először nekiültem írni, szóval kicsit később kezdtem, mint te. :) És megmondom őszintén, az elmúlt egy-két évben éreztem azt először, hogy jól megy és nem görcsölök sem a fogalmazáson, sem a világépítésen, sem a történetvezetésen. 32N

2017. ápr. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Fantasy-t írok, azt is olvasok, és csak magamnak. Nem rakom ki sehova. Nem is akarom.


E/1 és E/3 is jó, csak másra. Az E/1 akkor, ha van egy nagyon jó fő karaktered, és rá fókuszál az írás. Az E/3 akkor, ha sok fontos egyéb szereplő is van. E/1-ben az egyéb szereplők bemutatása nehezebb. Csak azt az egy arcukat látja az olvasó, amit a főszereplő is lát. Akkor válassz E/1-et, ha minden más karakteredről elég annyit tudnia az olvasónak, amennyit a nézőpont karakter tud. Cserébe sokkal jobban megérti az olvasó a főszereplőt. E/1 novellában még elég könnyű, hosszabb regényben egyre kényelmetlenebb. Bár mondjuk Rothfuss pl. elég jól csinálja. Ha gyakran van a főszereplő sok jelentős karakter társaságában, akkor is az E/3 a jó. Tehát mondjuk egy 10 fős csapat kalandjait írod le. Míg ha sokat van egyedül vagy egy-két ember társaságában, akkor jobb az E/1. És persze ha a történet megértéséhez szükséges olyan információ, amit a főszereplő nem tud, akkor is E/3.


Múlt idő.


Biztos lehet jól csinálni a váltott szemszöget is. Szerintem bonyolult és szükségtelen.


Ihletet? Megyek a vonaton, és arra gondolok, hogy hmmm, ez milyen jó ötlet, ássunk lejjebb. Elkezdem kibontani az ötletet, világot építeni köré, karaktereket, stb. Igazából ezért csinálom, az írás csak extra.


Ha E/1-ben vagy limitált E/3-ban írok, akkor használok szlenget ahogy a karakter használna. A "mindentudó" módban egyáltalán nem.


Én valamiért képtelen vagyok rendesen neveket kitalálni, ezért online fantasy name generator oldalakkal generálok neveket, majd kiválogatom ami tetszik.

2017. ápr. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :)
2017. ápr. 21. 20:21
 9/19 anonim ***** válasza:
Én itkán használok szlenget, szinte mindig E/3ban írok és MINDIG múltidőben.
2017. ápr. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én általában E/3-ban írok, mert sok szereplővel szeretek dolgozni, és sokszor szoktam ugrálni köztük. Ritkább, hogy E/1-ben írjak, mert azzal nagyon beszűkülnek a határaim. Egyébként volt már, hogy elkezdtem valamit E/1-ben, de egy bizonyos ponton annyira kellett volna egy másik szemszög, hogy az elejétől kezdve teljesen átírtam E/3-ba. Az ihletem... Jó kérdés, fogalmam sincs honnan jönnek, pontosabban mindig máshonnan, így nem tudom behatárolni. Van, hogy meglátok egy embert az utcán, és róla jut eszembe valami. Van, hogy képek, van hogy dalok és van, hogy más könyvek ihletnek meg. Szlenget csak akoor használok, ha E/1-ben írok, és a karakteremhez illik. A neveimmel mindig nagyon precíz vagyok. Az első mindig az, hogy milyen nemzetiségű a karakter. Egyformán dolgozom magyar és külföldi karakterekkel is. Ha meg van a nemzetisége, akkor a születési dátumát kell meghatároznom, és ez alapján guglizom, hogy akkortájt az adott országban mik voltak a népszerű nevek, és azok közül választok. Máskor jelentés alapján keresek neveket, olyat, ami illik a karakter személyiségéhez. Viszont akkor minden karakternek ugyanazzal a módszerrel keresek nevet. Arra pedig mindig figyelek, hogy a testvéreknek hasonló neve legyen. (Na, nem arra gondolok, hogy Kornél és Kornélia, hanem, hogy ne üssenek el egymástól, mint egy Bence és egy Erzsébet.)

Azt hiszem, megválaszoltam minden kérdésedet, de nyugodtan szólj, ha valamít kihagytam, szokásom összekutyulni a dolgokat. :) Egyébként szerintem nincs olyan, hogy túl fiatal valaki az íráshoz, végülis minnél hamarabb elkezdi az ember, annál több ideje van gyakorolni, nem? :) Szóval hajrá! 19/l

2017. ápr. 22. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!