Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Létezik a természettudományos-...

Létezik a természettudományos-kutatás módszertanáról könyv?

Figyelt kérdés

Szóval egy olyan könyvre gondoltam, ahol leírják, hogy hogy lehet elkezdeni kutatni, mit kell ahhoz az embernek tenni, melyek a leghìresebb tudományos folyóiratok, hogy zajlik egy publikációs folyamat...

Eléggé nagy általánosságban foglmaztam meg, de remélem érthető.



2018. jan. 21. 14:35
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen érthető ! Olyan könyvre gondoltál, amit egy babának odaadnak, és mire kiolvassa, akár csillagász is lehet, akár halbiológus. Szerintem még nincs olyan könyv. De az ötlet jó.
2018. jan. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, hogy elég képtelenségnek tűnik. Csak annyira komplex ez az egész folyamat "tudossá válás" számomra, hogy reméltem létezik valami hasonló kiadvány ami kicsit megvilágosítana. Egyenlőre tudósok életrajzát olvasgatom, és ebből pròbálkozom inspirálódni.

Ha valaki tud valami hasonló műről, ne habozzon megosztani velünk! :)

2018. jan. 21. 19:44
 3/5 anonim ***** válasza:
27%

Bár hasonló műről nem tudok, de az egyik barátom mondott pár dolgot. Ő még valamikor a 70-es években adott be egy szabadalmat itthon, aminek már akkor is horror ára volt. Itt kezdődött az egész. Valamikor a 2000-es évek elején egy fontos genetikai felfedezést tett (a magyarság genetikáját vizsgálta). Be is jelentette, de senki le se tojta. Az MTA annyit nyilatkozott rá, hogy minden bizonnyal tévesek az ő feltételezései (pedig szépen be is bizonyította azt). Utána megvonták az összes támogatást tőle. Szerzett külföldről támogatókat (vagy valami hasonlót) de továbbra is itthon végezte a kutatásait. Rá 1 hónapra a rendőrség megjelent a házánál, letartóztatták, mindenféle tárgyalás nélkül szállították börtönbe ahol 1 hetet töltött. Mikor kiengedték legelső dolga volt utánajárni ennek. A hivatalos papírok szerint ő 1 percet sem volt börtönben, soha nem is volt ellene semmi eljárás. Feljelentést nem tudott tenni, nem tudtam semmivel sem alátámasztani ezt. A laboratóriumát közben pedig felgyújtották. A mai napig fizeti vissza a pénzt azoknak, akik anno támogatták őt. Annyit mond rá így utólag, hogy tudja hogy hülyeséget cselekedett, semmi olyan kutatásba nem érdemes belekezdeni amiben nagy pénzek vannak, mert mindig lesz valaki olyan, akinek a jelenlegi állapot annyira jövedelmező, hogy mindent megtesz azért, hogy semmi se változzon.

A tanulság: ha valaki "rájön" valamire, akkor és csak akkor szabad azt a nyilvánosságra hoznia, ha már legalább 5 féleképpen alá tudja támasztani. Akkor talán kap anyagi támogatást a kutatáshoz. Máskülönben itthon el kell felejteni az egész kutatási irányzatot.

2018. jan. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
66%

Olvasgasd híres emberek életrajzait


Jó úton jársz, csak egy kicsit félreérted a dolgok folyását.

Gondolom olvastál híres emberekről, hogy rájöttek valamire, feltaláltak ezt azt stb.

Ez egyrészt régen sem így működöt, manapság pedig végkép nem így működik.


Pl Flemming nem egyedül vizsgálta bacikat és nem maga csiszolta a mikroszkópjaiba az üveglencséket. Egy nagyon komoly csapat állt mögötte, csak erről kevés szó esik a leírásokban. Mindenhol azt írják, hogy "Felfedezte ..." sehol sem azt " Az általa vezetett laboratóriumban felfedezték..."


Manapság természettudományos kutatások főleg az egyetemeken történnek. Ennek az útja az, hogy leérettségizel jó magas pontszámokkal, felvételt nyersz valamely rangos egyetemre. Ott tanulsz sokat, aztán még többet, és még egy kicsit, de inkább többet. Ha ezek után még marad energiád akkor irány a TDK (Tudományos Diák Kör). Itt már be lehet kapcsolódni az egyetemen folyó tudományos kutatómunkába. Ebből már írhatsz egy jó kis szakdolgozatot. Aztán MSC és TDK-s munkából készülhet a diplomamunka. Ha tényleg jól megy minden szorgalmas vagy és tehetséges akkor esetleg ott maradsz doktorandusznak. Ekkor a témavezető Tanár cikkének írása mellett írhatod a saját cikkeidet is amik megjelenhetnek tudományos folyóiratokban. (Közben persze egyfolytában fejleszted a szakmai nyelvtudásodat, mert sejtheted, hogy a cikkeket nem magyarul kell írni.)


Közben elmehetsz külföldi egyetemekre vendégkutatónak.

Felületesen leírva ez a jelenlegi folyamat (, nyilván vannak kivételek. Én is hallottam egy legendát egy fiatal magyar fizikusról aki bezárkózott két évre a konyhájában és ott írtam meg cikkét.)



Szóval azt a könyvet amit keresel ebben a folyamatban fogod "elolvasni".

2018. jan. 22. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy válaszoltatok. Külföldön vagyok egyetemista, itt kicsit máshogy mennek a dolgok. Sajnos nincs TDK, amit kitűnő lehetőségnek tartok. Igyekszem majd minnél jobban beleásni ebbe a témába magam. Amit az egyik kedves válszoló írt nagyon megrázott, tényleg nem gondoltam volna, hogy ilyen a valóságban is megtörténhet.
2018. jan. 22. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!