Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan írjak szép tájleírást...

Hogyan írjak szép tájleírást a készülő fanficemhez?

Figyelt kérdés
Ezt a történetet (még) nem szeretném megosztani a világhálón, egyelőre a magam szórakoztatására írom. Szeretnék gyönyörű, és részletes tájleírást írni. Tudom hogy ezt nem lehet tankönyvből tanulni, de mégis, hogyan tudom ezt "gyakorolni"? Vagy erre születni kell, hogy valaki tényleg igényes és szép leírást tudjon papírra vetni?

2018. okt. 8. 16:37
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A tehetség mindig jó kezdőlöket, de a szorgalom többet ér. Az írás pedig tanulható.

Ha tájleírás, akkor ajánlott klasszikus szépirodalmat olvasni, és közben gyakorolni. Érdemes kritikus szemmel olvasni: mi az, ami tisztán láttat, és el tudsz merengeni benne, és mi az ami már pátoszos, erőltetett, túl szép ahhoz, hogy igaz legyen (ami nem feltétlenül az író hozzá nem értése, egyszerűen a mai ember viszonyulása más).

Ha egyszer publikálni is szeretnéd az írásodat, figyelembe kell venni, hogy a tájleírás ma már korántsem akkora jelentőségű, mint régen. A modern korban a média (képes könyv, újság, tévé, internet) annyi audiovizuális információt közöl, hogy az irodalomból kikopott a tájleírás, éppen csak annyira maradt meg, hogy néhány szóval elmagyarázza a környezetet, ahol a történet játszódik (hogy mégse üres térben mozogjanak a szereplők). Ma már minden potenciális olvasó tudja, hogyan képzeljen el egy nagyvárost, egy falut; tajgát, sivatagot, gleccsert, idegen bolygót – hacsak nem nagyon egyedi fantázia, ahol újra fontossá válik elbeszélni, milyen is az. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a tájleírást teljesen száműzni kellene. Egyrészt a kép-hang mellett van szag, íz, tapintás (akár metafizikai érzékek is), amelyet a film sem tud visszaadni, legfeljebb szimbólumok segítségével. Emellett érdekes lehet a tájleírást a szereplők bemutatásához felhasználni: milyennek látja a környezetet az egyik, milyennek a másik, mik a benyomásaik róla, egyáltalán ki mit vesz észre, és milyen sorrendben (mind lényeges információ lehet a karakterről). Vagyis kilépni a narrátor szerepéből. A környezet egy, de a szereplők absztrakciói mások, ezzel akár drámai helyzeteket is ki lehet fejezni (persze vigyázva, hogy ne konkrét összehasonlítása legyen ugyanazoknak a dolgoknak, mert az túl direkt).

Gyakorláshoz lehet írni klasszikus tájleírást is, fejleszti a fogalmazást. Az olvasás viszont elengedhetetlenül fontos a fejlődéshez.

2018. okt. 8. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
50%
Csak írd le azt, amit elképzelsz, olyan jól, amennyire tőled telik.
2018. okt. 23. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!