Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtá...

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban szabad fotózni?

Figyelt kérdés
Szabad fotózni a könyvekből telefonnal -mintha fénymásolnék-, hogy ne kelljen kikölcsönözni és hazavinni a könyveket?

2018. okt. 14. 12:06
 1/6 anonim ***** válasza:
34%
Nyilvánvalóan nem, mint ahogy fénymásolni sem. Minden könyvbe bele van írva, hogy nem másolható. A szerzők-kiadók súlyos érdeksérelmével jár a sokszorosítás.
2018. okt. 14. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Úgy olvastam a honlapjukon, hogy fénymásolókat tart fenn a Könyvtár, amiket ellendíj fejében saját célra lehet használni.

Ettől független saját készülékkel (fizetés nélkül/ díjszabás szerint) engedélyezett a fotózás (ugyan úgy saját célra)?

2018. okt. 14. 16:36
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A fénymásolók léte nem azt jelenti, hogy copyright-os könyveket lehet rajtuk sokszorosítani. Az eszköz teljesen mindegy. Sem fénymásolóval, sem fényképpel nem szabad szerzői jogokat sérteni. Saját dokumentumokat, az évfolyamtársad egyetemi kéziratait lehet másolgatni.
2018. okt. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. okt. 14. 21:23
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3-as megközelítése alapvetően nem rossz szerzőjogi szempontból, de pontatlan. figyelmenkívül hagyja ugyanis a szerzőjogi törvény magánmásolásra vonatkozó kivételeit és a reprográfiai díj, illetve a közös jogkezelés intézményét is.


a könyvtárakban pontosan azért van fénymásoló, hogy fénymásolni tudj, akár az ott tárolt könyvekből, folyóiratokból is. kérdezd csak meg a könyvtárat erről! vagy legalább nézd meg a tájékoztatót a weboldalukon:

[link]


a fénymásolók üzemeltetői (alapvetően a tőled fénymásolásért beszedett pénzből) reprográfiai általánydíjat fizetnek, amit a közös jogkezelő szerevezetek ugyanúgy feloszlanak a különféle nyomtatott alapon kiadott jogvédett művek alkotói között, ahogyan az Artisjus által beszedett üres hordozó díjat az Artisjus (és más szervezetek is) felosztanak a zenészek közt a magán másolások kompenzálására. hogy ez egy igazságos rendszer-e, azt inkább hagyjuk, minden esetre nem illegális magán célra könyveket fénymásolni - akár teljes egészében sem. persze elegánsabb, ha inkább kikölcsönzöd, megveszed a könyvet.


hogy magad fotózd ki a könyvből a részleteket és így megkerüld a reprográfiai díj megfizetését (amellett, hogy a környezetet is jobban kíméled, mert papírt, festéket, stb. sem pocsékolsz) már egy nehezebb kérdés (jogilag), mivel a fényképezőgép után nem fizetsz reprográfiai díjat, így abból a könyvek készítőinek esélyük sincs részesülni - még akkor sem, ha amúgy a fénymásolásodból befolyó pénzből sem biztos, hogy részesül az is, akinek a könyvét ténylegesen fénymásolod éppen.

más kérdés, hogy üres hordozó díjat viszont fizetsz a fényképezőgép memóriakártyája, de még a telefonban levő memória után is, amiből a zenészek részesülnek még akkor is, ha soha nem tárolsz rajta zenét...


minden esetre a legtisztább a telefonnal való fényképezéssel kapcsolatban, ha megkérdezed a könyvtárat, hogy mit mondanak rá.

2018. okt. 15. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! +++
2018. okt. 15. 14:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!