Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Olvasta valaki Stephen King:...

Olvasta valaki Stephen King: "Az" című könyvét?

Figyelt kérdés

Ha olvastátok vagy láttátok a belőle készült filmet, meg tudnátok mondani, mi volt az az esemény, ami kiváltotta hogy "Az" vagyis a bohóc elkezdjen gyermekeket ölni, és miért éppen 30 (vagy 33) évente jön vissza?

Vagy ez nem derül ki sehol?

És miért pont azokat a gyerekeket nem bántja, akikkel valami nem stimmel, de kettőt közülük mégis megöl, mikor már felnőttek?

Valahogy nem értem az egész cselekmény mozgatórúgóját...



2018. nov. 7. 20:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A könyv őrületbe visz.😂

Nem olvastam végig a könyvet,de ameddig olvastam,nem volt róla szó.

2018. nov. 8. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Olvastad?
2018. nov. 8. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A filmet láttam, a könyvet még nem olvastam.


Egy lovecrafti földönkívüli lény, ami azt hiszem egy meteorral érkezik a földre. Alakváltó, a bohóc csak egy formája a sok közül.


Azért főleg gyerekeket bánt, mert őket könnyebb megijeszteni. A félelem miatt meg jobb íze van az emberi húsnak, amivel táplálkozik.

De nem csak gyerekeket öl. A könyv elején pl. egy felnőtt meleg férfit öl meg, akit homofóbok megvernek és ledobnak a csatornába.

Valószínűleg bárkit megenne, ha módja lenne rá.


A cselekmény mozgatórugója, hogy a lénynek táplálkoznia kell. Ez eléggé egyszerű igazából. Két táplálkozási idő között pedig alszik.

2018. nov. 8. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

De mindegy is, hogy olvastad-e én tudok róla beszélni, amit mégis csak elsajátítottam: Ha nem olvastad még, először is olvasd el.


Hogy milyen volt: megrázó. És nem Krajcáros (Az) miatt, ő nem a hús a pörköltben. A cselekmény mozgatórugója, az az emberi szenvedés, ami sajnos hétköznapi és sajnos tudott dolog. Azért a Föld hátán minden ember tudja, hogy a lúzerek egy iskolában vagy bárhol kik, és hogy az nem egy egyszerű helyzet. Az egy kínszenvedés ha az ember (a gyerek) kitagadott. Őket bántja Az, egyrészt, másrészt a kicsiket akik eleve védtelenek még. Akik egyrészt szenvednek, és magányosak, vélhetően nem tudják megvédeni magukat. Sőt, van akit nem csak bánt, persze ha érdeke lenne megtenné, de inkább kihasználja a szenvedését, az attól elborult elméjét. Aki olvasta az tudja kire gondolok.


Az is fontos, hogy lényegében társas magány a neveltetése a szereplőknek, bár szüleikkel élnek, köbö kettőn kívül egynek sincsenek igazi szülő - gyermek kapcsolat az életükben. Fel lehetne mindet vázolni de okosabb annyit mondani, hogy olvasd el.


Ezek létező jelenségek igaz? Nagyon komoly lélektani kérdéseket tesz fel, és szemrehányást az embereknek, hiszen minderről tudnak, komoly társadalomkritika is.


Az csak egy sötét entitás amelyik kihasználja ezt a gonoszságot ami maga az ember. És ebből táplálkozik. Ő nem is igazán Földön túlról, nagyon nehéz meghatározni, nem tanultam meg a kifejezésmódot a könyvből de valami elképesztő, űrön is túli dologként született, meteorként vagy meteorral vagy legalábbis valami ahhoz hasonlóval érkezik a Földre, gyakorlatilag Derryvel együtt születik ezen a világon. Egyébként azt hiszem 27 évente jelenik meg, hogy miért az szerintem részletkérdés volt. Mert akkor kell ennie... asszem ennyi.

Ha belegondolsz Az kicsit hasonlít magához a depihez egyébként. A depresszióhoz, mert a lényeg, hogy a félelmeidből táplálkozik, lelki nyomást alkalmaz először, és kevesen tudnak igazán megküzdeni vele. A vesztesek klubja meg tud, mert együtt már nincsenek egyedül.


Filmkritika következik: az 1990-es elképesztően szar. És nem azért amiket átírtak, sem a feldolgozás. A karakterek miatt. Meg sem közelítik a könyv szereplőit, egy sem. Ami furcsa mert általában ilyen adaptációk szereplőinek legalább egy része megközelíti az alapműben megalkotott figurákat. Abban nincs egy sem, számomra legalábbis, ami teljesítmény azért na.


A 2017-es karakterei viszont zseniálisak, szinte ahogy a nagy könyvben írták meg. A filmmel magával már több bajom van, kicsit haragszom arra a filmre, jobban mint az előzőre, mert ebből sokkal többet ki lehetett volna hozni. Nem kell választani regény meg horror között, az alkotók mégis megtették. Ez egy horror regény. Ijedjek már meg néha... jobban is...

Másik az átírások egy része okos volt, de a többi nem, harmadik: egy film nem reprezentálhatja az egész könyvet, tudom, de ennyire hiányosnak nem kellett volna lennie, mert nem jött le amit a könyvre írtam, ami zsenivé és megrázóvá teszi: hogy a horror nem a hús a pöriben. Hanem csak a leve. Ez a horrorra koncentrál, ami részben okés, de nem feltétlenül jó.


Bocs, ha túlzásba vittem, de ettől tömörebben felesleges lett volna hozzáfognom.

2018. nov. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Kieg.: ahogy előttem szóló írta, például megölt homoszexuális férfit is felfal. Mutatja, hogy nem csak a kiszolgáltatott, elgyengült gyerekeket, hanem a rosszindulat áldozatait kollektíven fogyasztja, például homofób terror áldozatait.
2018. nov. 9. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Stephen Kingnek ezt a művét csak most ,,hallgatom" (hangoskönyvben), de ismerem a munkásságát. Tudni kell, hogy Stephen King egy könyves univerzumot hozott létre, minden mű kapcsolódik egymáshoz, hol szorosabban, hol kevésbé szorosabban.

Az egész univerzumnak a lényege a Setét torony sorozata. Ebben van ugyanis a Setét Torony, ami az univerzumokat tartja egyben. Az egész Setét Torony regényekben ugye van egy főgonosz, aki elakarja pusztítani ezt, meg is próbálja többször is, ami miatt sérül a torony, nem tartja egyben annyira az univerzumokat már.

Emiatt Az simán átmehetett egy másikból a regény világába, ezt is alátámaszthatja az, hogy a Teknős egy toronyőr.

A 27 év meg nem konkrét ciklus, a könyvből kiderül, hogy nem pontosan mindig 27 évente ébredt fel, előtte is ébredt fel és követ el egy - egy gyilkosságot, de 27 évente kerül vissza teljes erővel és kezd őrült pusztításba.

2018. nov. 9. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, igazán részletesek és értelmesek voltak.

A helyzet az, hogy bár én rengeteget olvasok és olvastam már gyerekkoromban is, King és a többi ilyen író világát nem tudtam megkedvelni.

Azt viszon belátom, hogy ő valami újat alkotott, és ha ilyen komoly sikere van, minden valószínűség szerint igény is van rá.

Rávettem magmat, hogy valamelyi este megnézzem az AZ című filmet, annak tudatában, hogy eddig mindig csalódtam, ha egy, már olvasott könyvből készült filmet láttam.

Ide tartoznak még a leghíresebbek is, mint pl. az Elfújta a szél, a Malevil, Az elátkozott királyok vagy az Édentől keletre. (Csak kapásból említek hirtelen beugró film- és könyvcímeket.)

Nem tudom, melyik dátumú film volt az, amit láttam, de nem tetszett, sok minden nem volt benne világos, és hallani szerettem volna mások véleményét is.

Köszönöm a válaszokat, megpróbálom elolvasni a könyvet, ahogy javasoltátok.

2018. nov. 9. 11:20
 8/10 anonim ***** válasza:
off: Akkor a Jurassic Park 2-t megse nézd, ha olvastad a könyvet. Olvastam könyvben, utána a film konkrétan nézhetetlen volt, pedig hiába mondják, adaptáció lett volna, mert vettek át bőven dolgokat a könyvből, csak csesztek megválaszolni azt.
2018. nov. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

7# de ha már elolvasod akkor ne egy hét alatt. Amikor először olvastam elkövettem azt a hibát, hogy egy hét alatt kivégezten az egészet, ilyen töményen még inkább megrázó volt.

Plusz ha utána mégis meg akarod nézni a filmet, akkor a 2017-est nézd meg, mint mondtam hiányos de a 90-es meg xar.

2018. nov. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha már részletesen belemegyünk a történet elemzésébe, akkor érdekességképpen megmutatom a saját kritikámat. Én egészen másképpen vélekedek a könyv és a fim kapcsolatáról, illetve a könyv számomra még könyvrajongóként sem zseniális.


[link]

2019. máj. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!