Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mit tegyek ha nem tudom...

Mit tegyek ha nem tudom papírra vetni a gondolataimat?

Figyelt kérdés

Szeretnék elkezdeni egy regényt írni mivel elég élénk fantáziám van és van hogy teljesen el tudok merülni benne viszont amikor oda kerül a sor hogy leulok hogy papírra vessem az egészet egyszerűen nem megy vagy csak nyogve nyelosen.

Hogyan tudnék ezen változtatni/fejleszteni?



2019. jan. 6. 17:59
 1/4 anonim válasza:
100%

Rengeteg íróknak szóló motivációs videót és szöveget hallgattam, és mindegyik azt mondta, hogy író csak akkor lehetsz, ha elkezdesz írni. Mindegy, ha nyögvenyelősen megy az eleje, kezdd el, juss el ahhoz a részhez, ami érdekel, és idővel visszatérsz a nehézkes kezdetekhez, átfogalmazod, jobbá varázsolod. A lényeg, hogy elkezdd valahogy.


Bár én is csak hobbiból szoktam írogatni, a magam részéről mindig csak egy semmitmondó kezdéssel indítok, leírom a környezetet, esetleg az alapvető tematikát, nincsenek erős kezdéseim, ezeket utólag szoktam javítgatni mikor már a teljes szöveg kész. Netalán egyből a közepébe csapok, párbeszéddel indítok, de ez személy szerint nekem kevésbé tetszik, mint mikor szépen lassan építem fel a cselekményt, bár tény, hogy sokkal egyszerűbbé teszi az indulást.

2019. jan. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Számtalan módja van. Legjobb, ha pl. diktafonnal felveszed a friss gondolataidat, hogy el ne felejtsd. Aztán később (akár másnap) meghallgatod és a lényegtelen részeket elhagyod, a fontosabbakat pedig papírra veted, piszkozatként. Majd tetszőleges idő múlva mondatról mondatra haladva, már nyelvtanilag és mondatszerkezetileg feljavítva véglegesíted. (Fontos, ne kapkodd el. Bőven hagyj rá időt, hogy kiforrja magát a szöveg, és közben legyen lehetőséged a javítgatásokra.)
2019. jan. 6. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Először is gondold végig, azt amit gondolsz a világról. Nyilván vanegy világképed abból pedig jönnek a gondolataid, azokból pedig az hogy mi a szuverén véleményed. És ezzel törődj. Innentől kezdve pedig keress egy történetet, kreálj a fejedben amiben lejátszódik az amit gondolsz, ehhez pedig olyan szereplőket keress, akik vázolni tudják és alátámasztani amit, amiről és ahogyan vélsz . Példát nem írok, de a lényeg: valaki valamit tesz valamiért, valakivel stb rengeteg variáció. Ennek be kell mutatnia amit gondolsz és alátámasztani amit mondani akarsz.

A többi a színpad. Hogy hol, mikor, és meddig. Rendezd be a színpadot először szerintem találd ki mikor játszódik és meddig, hány síkon. Ha ez meg van, akkor a megfelelő helyet kell megtalálni aminillik az imént kitalált szereplőkhöz. És aztán rendezd az előadást.

Persze ez így könnyűnek tűnik,de nem az. Minde szálat meg kell alkotni, szereplőket kötni rá és utána mégmozgatni is.

Mire csak berendezed a színpadot sok idő telhet el, és csak utána kell papírt ragadni, egyébként nem maradsz le semmiről.

Ami ez alatt az idő alatt nagyon kell: írogass de többet olvass. Olvasd korunk legnagyobb íróinak, bestseller szerzőinek műveit, és a múlt fontos alakjait. Alapköveket sem árt olvasni, nem azért merr anno arrogáns tanarak erről osztották az észt (csak nekik nem maradt). Hanem mert sokat segíthetnek. Olvass Voltaire-t, Shakespearet, Goethe-t, Hugo-t, Dickenst, Chourts-Mahlert, Dosztojevszkijt, Tolsztojt, Kosztolányit, Illyést, vagy Szabó Magdát, Flaubert, Kiplinget, Mannt, stb, van bőven alternatíva.

Napjainkban meg hát most induljunk a kályhatól: nagy a választék, minden műfaj ajánlatos. Kingtől, Rowlingtól, egészen az összes műfajon át Leiner Lauráig. Ebben az a jó meg az előzőekben is, hogy szuverén döntés.

Emellett olvasd írók könyveit írásról. Stephen King: Az írasról, Varga Bea: A siker tintája, de ami a legfontosabb: aki elolvassa Egri Lajos: A drámaírás művészetét annak már nagy gondja nem lehet a dologgal, az írással. Napjainkban is fontos műnek tartják Hollywoodban is. Sokat segít, tisztába tesz sokmindent, segít megalapozni. Ha valaki elkezd írni csak úgy akkor az eredmény kezdetleges lesz mindenképp, kivéve ha ezt olvasta. Kb 3-400 oldal, két hét ha lassú vagy.

Én is írást tanulok jó ideje, ha szabad így mondani. Amikor elsőnek próbálkoztam az még csak meg sem indult a ponyva felé. Azóta többször próbálkoztam, az előbb leírt folyamatokkal, és főleg Egri Lajos művének segítségével, és Stephen King segítségével is, amit legutóbb írtam, illetve írok, az már nagyon nagyon közel áll a ponyvához. Mindezt azért írtam le bevallom, hogy azt az illúziót, hogy könnyű lesz leromboljam. Hogy csak ihlet kell oszt jó van, veled születik. Nem nem születik veled. Nem nem lesz az, se nem rövid folyamat. De attól még lehet élvezetes és hasznos, mindeképp van gyümölcse ha komolyan érdekel a dolog, és teszel amit lehet.


Gondolkodj, levegőzz, olvass, lazíts, írj, tudni fogod, hogy mikor készültél el. Sok szerencsét!

2019. jan. 6. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Bocs a helyesírásért, telóról írtam, plusz elég kimerült vagyok.
2019. jan. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!