Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Schumann melyik szerzeménye a...

Schumann melyik szerzeménye a sonata pathetique?

Figyelt kérdés

Linket valaki tudna küldeni hozzá, hogy meghallgassam? Elég hülye a kérdés, de nem értem. Kosztolányi a "Szeptemberi áhítat" címünk versében Schumann dalként hivatkozik rá de az interneten mint sonata pathetique Mozart neve alatt találom a művet. Most akkor melyik?!?

Köszönöm előre is



2019. nov. 6. 13:56
 1/8 anonim ***** válasza:

Schumannak nincs ilyen műve.

Aki “Pathetique” szonátát írt, az Beethoven, méghozzá ez az Op.13 No.8-as zongoraműve.


Itt az egész:

I. tétel: [link]

II. tétel: [link]

III. tétel: [link]

2019. nov. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2019. nov. 7. 15:02
 3/8 A kérdező kommentje:

Igen, Beethovent akartam írni nem Mozartot

:D bocsánat

De akkor se értem, levelekben is úgy hivatkozik rá, hogy a Schumann dal. Ennyiszer nem ronthatta el hogy az nem Schumann hanem Beethoven. Nem értem. Na mindegy köszönöm azért.

2019. nov. 7. 15:06
 4/8 anonim ***** válasza:

“Aztán a délután is furcsa nékem,

hogy a napot árnyékok temetik,

a zongorán, mint hajdan a vidéken,

örvénylik a Sonata pathétique,

bukdácsol a billentyűn tompa búban

az édes elmebeteg, árva Schumann

s mert nem lehet már jobban sírnia,

száján kacag a schizophrénia.”


Bár Kosztolányi eleve nem volt zenész, szerintem ebben a szövegkörnyezetben nem konkrétan erről az egy műről tesz említést, hanem akár több, ezen gondolatsort aláfestő, melankolikusabb, majd “menekülős” hangvételű zenéről, így jöhet képbe mindegyik szerző.

Schumann számos karakterdarabot írt, Beethovennel ellentétben nem a nagy terjedelmű szimfóniák, egyéb hangszeres “nagyregények”, hanem apró, leginkább “auditív festménynek” definiálható rövid, pillanatot, hangulatot megragadó kis zongoradarabok, vagy kis terjedelmű vokális művek (dalok) jellemzőek életművére. Tudni kell, hogy ő nem csak zeneszerző volt, hanem jogot tanult, más művészeti ágakhoz is hozzá tudott szólni, zenei újságot írt, zenekritikusként tevékenykedett, míg Beethoven annak ellenére, hogy született zseni volt, tanulmányait korán befejezte, egész életében komoly helyesírási hibákat vétett, számos hiányossága volt, ami az edukációt illeti, - ergó, teljesen más karakterek voltak, pont ettől zseniálisak.

Schumann valójában tényleg küszködött mentális problémákkal élete végén. Olyannyira, hogy elmegyógyintézetben kötött ki. 😅

De ugyanakkor Beethovennek is voltak ilyen jellegű gondjai, minden bizonnyal a viszonzatlan szerelmi bánatai, az öccseinek különféle problémái, illetve a süketséget miatt, hogy mindenki elfordult tőle, és kigúnyolta. Talán ebben a kontextusban fonódhat össze a két alkotó jelleme. Különböző hátszéllel léteztek az életben, mégis ugyanoda kötöttek ki.

Na... ez pedig már egy harmadik szerző művének, Liszt Haláltáncának a gondolati síkja. 😂

2019. nov. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szóval: a mondat két (tulajdonképpen mellérendelő) gondolatmenetében KÉT különböző műről beszél, amik feltehetőleg azonos/hasonlóan melankolikus hangulatúak.


Üdv: egy klasszikus zenész 😄

2019. nov. 7. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Értem köszönöm szépen, igazából pont egy zenész válaszát szerettem volna, szóval köszönöm :)

Akkor ezek szerint nem tudom meghallgatni azt a művet, amiről írt :( nem baj, de azért kíváncsi lettem volna

2019. nov. 10. 18:14
 7/8 Mojjo ***** válasza:

@6: Szerintem nem értetted meg a választ. Igazából nem feltétlen zenészre volt szükséged, csak bárkire, kis szövegértéssel.

Egyik sorban Beethoven Sonata pathétique-járól van szó. És ezt természetesen meghallgathatod. Majd két sorral később már Schumannról beszél. Érted, gondolatot váltott. Nem arról szól a vers, hogy Schumann írta volna a Sonata pathétique-t, hanem a versbe ez a mű és Schumann IS megjelenik. Őt is meghallgathatod egyébként.

2019. nov. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Én az egészben az Schumann dalt kerestem, mert az egy fontos dal volt az író életében. De mivel az nincs megenevezve igy erről lecsúsztam :)

Egyébként meg értem én a választ, érted? :D

2019. nov. 15. 13:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!