Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogy épül fel egy zene szám?

Szalagkorlát16 kérdése:

Hogy épül fel egy zene szám?

Figyelt kérdés

Sziasztok, engem egy zene felépülési folyamata érdekelne.

Úgy értem hogy ez pl.: úgy zajlik hogy a gitáros írja az alapot arra a dobos ír, és a basszeros külön, vagy ez hogy szokott zajlani általában?



2019. dec. 12. 23:41
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Nemrég voltam egy ilyen bemutatón, persze külföldön és idegen nyelven, így túl sokat nem értettem a magyarázatból, de nagyjából így épül fel (elektronikus zene volt): van egy alap beat, arra játszanak dallam sávokat. Ezeket lehet midi billentyűvel, vagy gitárral is, a példában amit láttam mindkettő volt, a gitár volt a legvége. Aztán jön a basszus, ez bármilyen basszus hangszerrel lehet, de a leggyakoribb a basszgitár, ott is ez volt. A legvége az ének. Először a fő éneksávot veszik fel, majd arra jön a vokál, ha van.
2019. dec. 12. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól értem, egy könnyűzenei együttes dalszerzésére gondolsz. Nincs ez kőbe vésve, de talán a leggyakoribb, hogy a gitáros előjön egy gitársémával, bemutatja a többieknek az alapokat, esetleg énekel is rá, a dobos és a basszus beszáll, eleinte improvizálva, majd kidolgozva egy dobalapot és egy basszusszólamot. De ettől rengetegféleképpen eltérhet a dalszerzés, a basszer vagy a dobos is előjöhet egy témával, amire a többiek építkeznek. Ritkábban előfordul, hogy az ének, illetve a dalszöveg születik meg először. Sőt, olyan is van, hogy egy ember írja meg előre az összes szólamot, majd betanítja a zenekarnak.


Hangfelvétel esetében a szólamok felvételének időbeli sorrendje többnyire a következő: dob - basszus - gitáralap - szólóhangszerek - kiegészítő ritmushangszerek - ének, de ettől is el lehet térni.

2019. dec. 13. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
13%
Sok sláger ebből áll: ének, rap és zongora
2019. dec. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Youtubeon ingyen nézheted a Dalfutárt, abban a hírzárlattól eltekintve a legjobban működő felállás a menet.
2019. dec. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyan, mintha azt kérdeznéd, hogyan készül egy étel. Tehát ahány szám, annyiféleképpen. Van, hogy egy ember írja az egészet. Van, hogy valaki előjön egy ötlettel, ami lehet egy riff, egy énekdallam vagy akár egy dobtéma, aztán mindenki hozzáteszi a magáét. Van, hogy a zenét írják előbb, van, hogy a szöveget, van, hogy egyszerre.
2019. dec. 13. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Erre nincs recept.
2019. dec. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
71%

Az én kedvenc zenekaromban többnyire úgy csinálják, hogy a gitáros megírja a komplett zenét, átküldi az énekesnek akí ráénekel, meg szöveget ír.


A zenét a gitáros úgy írja, h először a dobot, meg a basszust írja meg, utána meg a többi hangszeres részeket.

2019. dec. 14. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Közös munka a zenekarban. Általában bárki előállhat egy dalvázlattal. Ha rockzenekarról van szó, egyetlen jó riff is lehet a kiinduló pont. A riffet bárki hozhatja. A dobos is tudhat gitározni, a gitáros is érthet a billentyűhöz stb. Általában egy riffből indulunk ki, ami lehet főriff, szöveg alatti riff, vagy refrén. Ha bonyolultabb, akkor főriff, bevezető/lezáró riff lesz, ha egyszerűbb, de kevés dallamot hordoz, akkor szöveg alatt fog menni, és ha nagyon dallamos, akkor a refrén lesz belőle.


Ez a váz. Ezt még ki lehet egészíteni úgynevezett "bridge" vagy "pre chorus" témákkal, amelyek átvezetésként szolgálnak a verze és a refrén között. Ha a gitáros egyedül nem tudja befejezni, akkor a többiek is tesznek javaslatokat, hogy inkább úgy csináljuk, hogy...


"Vegyük ki innen ezt a riffet..."

"A szöveg alatti rész az első verzében legyen nyolcszor, a másodikban már csak négyszer..."

"A végén legyen már dupla refrén, és a másodikat transzponáljuk egy egész hanggal feljebb..."

"Van egy király dobtémám, figyelj csak, mit játszanál rá?"

"A pre-chorusban legyen már egy hangnemváltás E-ről Fiszre..."


Sokszor van, hogy egy szám nem nyeri el egy próba alatt a végleges struktúráját. Később jön rá a dalszöveg, és mikor csiszolódik (én inkább ezt mégis máshogy játszanám... nehéz ez a szólam ebben a fekvésben, inkább átírom... bonyolult a szövegriff ritmikája, nem tudom összejátszani a szöveggel, inkább változtatok rajta...) minden hangszeres szépen finomítja a saját témáit, míg le nem tisztul az egész, és ki nem jelentik: ez kész. 2-3-4 hét is eltelhet így.


Nagyon kevés az a zenész, aki egymaga, tudatosan ír zenét. A legtöbb zenekar a fent leírt módon dolgozik.

2019. dec. 14. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!