Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miért ördögtől való a "komolyz...

Miért ördögtől való a "komolyzene" kifejezés?

Figyelt kérdés

Ha ezt használom, mindig kijavítanak "klasszikus" zenére.

Számomra egy Strauss keringő klasszikus, de nem komoly zene. Ezzel szemben komoly, de még nem klasszikus Kurtág v. Eötvös Péter. (Lehet, hogy 300 év múlva az lesz, de én már nem tervezek ilyen hosszú időre).

Tudom, hogy az angolok a klasszikus kifejezést használják. Azt is tudom, hogy az angolok nem azért használnak/csinálnak valamit úgy ahogy, mert az úgy jó. Azért jó úgy, mert az angolok úgy használják/csinálják.



2020. dec. 9. 15:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom, mert kedvük van kötözködni. A gimis énektanáraim is a komolyzene szót használják. Szerintem rendben van az is.
2020. dec. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Mások nevében nem tudok nyilatkozni, de az én szókincsemnek személy szerint azért nem a része a "komolyzene" kifejezés, mert érzek benne egy olyan értékítéletet, amit még csak véletlenül sem szeretnék implikálni, amikor zenéről beszélek. Még Richard D. James (Aphex Twin) mondta azt az "IDM", avagy "intelligent dance music" műfajmegnevezésre, hogy utálja, mert szerinte azt sugallja, hogy más elektronikus tánczenei stílusok "buták". Én is valahogy így érzek a "komolyzene" fogalom iránt: nem tartom "komolytalannak" az adott kategórián kívül eső alkotókat/alkotásokat. Az más kérdés, hogy nem korrigálnék másokat emiatt, mert belátom, hogy totál szubjektív a téma. Egyrészt a "klasszikus" kifejezés is sok szempontból problémás, mégis használom, sőt az általam is szinten használt "modern klasszikus" meg egyenesen egy oximoron... Másrészt műfajoknak amúgy is lehetetlen pontos definíciót, vagy 100%-ig korrekt megnevezést adni, elvégre a zene nem egy olyan könnyen megfogható, objektíven definiálható valami. Végső soron az ilyen szavak legfőbb célja az, hogy megkönnyítsék a hallgatók közti kommunikációt, így amíg valaki pontosan tudja, hogy miről beszélsz, amikor azt mondod, hogy "komolyzene", addig igazán nincs oka korrigálni.
2020. dec. 9. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
66%
Nem ördögtől való, a komolyzene dióhéjban annyit takar, hogy az a zene amelyet szigorúan megszabott szabájok mentén (összhangzattan, esztétika stb...) írnak, komolyzene, vagy klasszikus zene. De a klasszikus zenét lehet használni a Bécsi klasszikus korszakban írott darabokra is.
2020. dec. 24. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!