Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogy is vannak azok a modális...

Hogy is vannak azok a modális skálák?

Figyelt kérdés

A zeneelmélet rögös útján eljutottam a modális skálákhoz, de a használatuk körülbelül a felszínét kapargatom. Vegyük a C dúr skálát. (Hobbiból tanulom a zeneelméletet szóval ha innentől hülyeséget mondok, nyugodtan ki lehet javítani. De kultúráltan ha kérhetem.)


Nos. Ugye van a C dúr skálánk. Mondjuk vegyük a dominánsát, ami a C dúr akkord. Ugye erre C dúr dallamot lehet játszani. Vegyük a második fokot, ami D moll erre már így csak D dór skálát érdemes játszani? Ahogy harmadik fokra E fríg-et, stb? Szóval a dúr skála bizonyos fokára épített akkordra csak egy fajta modális skálát lehet játszani?


És mi van akkor ha moll hangnembe van az adott dal? Akkor az első fokára mixolíd, másodikra eol-t, harmadikra lokriszit, negyedikre dórt (és így tovább a hetedik fokig) lehet játszani?


Vagy ez hogy megy? Sajna az a könyv amiből tanulok, nem igazán tér ki a modális skálákra, így marad a net, és a kérdezősködés olyan emberektől, akik nálam jobban értenek hozzá.


A hasznos válaszokat előre is köszönöm.


2021. ápr. 21. 17:16
 1/8 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:

Hű. Ha lesz időm - legkorábban hétvégén - lehet belevágok a válaszba, de alapvető félreértések vannak. Az akkord, skála, dallam fogalmai rosszul vannak meg, ezekkel kell majd kezdeni.


Csak gyorsan a legelső kavarodás:

"Ugye van a C dúr skálánk. Mondjuk vegyük a dominánsát, ami a C dúr akkord"


Nem. A C- dúr skála 7 hangból áll, ezek: c, d, e, f, g, h és a. Az első hang a skála első foka, a második hang a második foka stb stb. Ha a fokok funkcióit vizsgálod itt, akkor sorrendben a fokokhoz tartozó funkciók (a fokok számát római betűkkel jelöljük):

I: Tonika

II: Szupertonika

III: Mediáns

IV: Szubdomináns

V: Domináns

VI: Szubmediáns

VII: Vezetőhang


Azaz a domináns az nem egy akkord, a domináns az egy darab hang. Itt ez esetben a G hang. A domináns hangra épített hármashangzat a domináns akkord. Ez esetben a G-dúr akkord. A C hang a tonika. A C-dúr az a tonikára épített hármashangzat.


Aztán látom, te valamiért egy hangsor akkordjaira akarsz más hangsorokat játszani. Valahogy megpróbálom majd kibontogatni a csomót, de egyelőre nem tudom még, hogy kezdjek bele, ami érthetőbb, mint a neten található n+1 remek anyag.

2021. ápr. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Mojjo ***** válasza:

@2:

"c, d, e, f, g, h és a"

Természetesen a vége a és h, nem pedig h és a :)

2021. ápr. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen. Tudom. Elrontottam. Köszönöm hogy kijavítottál.


Igen. Mert azt hittem hogy a modális skálák erre valók, hogy meghatározzák hogy egy adott skála adott akkordjára pontosan milyen dallamot lehet játszani. Sajna tanár nélkül kicsit keszekusza a dolog. És köszönöm hogy próbálsz segíteni.

2021. ápr. 21. 20:24
 5/8 A kérdező kommentje:
Csak annyi hogy keresem az összefüggést a dallam és az akkordok közt. És ez így jó támpontnak tűnt.
2021. ápr. 21. 20:47
 6/8 anonim ***** válasza:

5

Akkor rosszfelé keresgélsz. Minden hagnak meg van a szerepe ugyanígy a rájuk épülő akkordoknak is a skálában. Ezekről van kismillió anyag neten. Nem tudom a modális skálákat hogy keverted ide.

2021. ápr. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Mojjo ***** válasza:

A hatos válaszára csak bólogatni tudok.

Az mennyire van meg neked, hogy mondjuk egy dúr skála x-edik fokára milyen hármas- és milyen négyeshangzatok építhetőek? A #2-ben említett funkciók szerepe (legalább a tonikáé, dominánsé, szubdominánsé) mennyire van meg? Illetve ha azt mondja valaki, hogy teszem azt, pop zene és I–V–vi–IV, az mond valamit?

Nem vizsgáztatni akarlak, csak jó lenne látni és tudni mi megy és mi nem, mert úgy könnyebb segíteni :)

2021. ápr. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen. Tudom miről van szó szerencsére.
2021. ápr. 21. 21:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!