Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Egy gitárhoz való kottán...

Egy gitárhoz való kottán honnan tudjam, hogy az adott hangot melyik húron kell megszólaltatni?

Figyelt kérdés

Kezdő gitáros vagyok, annyit már megtanultam hogy a kottában hol melyik hang van, illetve most tanulom azt, hogy a gitáron hol helyezkednek el.

Egy valamit viszont nem értek, hogyha pl a kottában van egy 'a' hang, akkor honnan tudjam hogy melyik húrt kell pengessem? Mert mindegyik húron van "a" hang.

(+ nem tudom mennyire számít, de itthon tanulok játszani egyedül, csak szórakozásból)


Köszönöm, ha valaki segítene :)



2022. jan. 9. 17:26
 1/6 Mojjo ***** válasza:
92%

Ha megvan, melyik oktávban van az adott "a" hang, már könnyebb a dolgod. Nyilván egy nagy A-t nem fogsz a teszem azt, h húron játszani, mint ahogy egy kétvonalas a"-t sem fogsz a vastag E húron megtalálni.

Ettől függetlenül is persze, egy hang megtalálható több húron is. Két dologtól függ, hol érdemes játszani:

- kényelem: az előtte/utána lefogandó hangok függvényében melyik húron lesz a legkényelmesebb lejátszani, hova kell a legkevesebbet ugrálni a kéznek

- hangzás: minden húron kicsit máshogy hangzik az adott hang. A megszólaltatni kívánt hangzásnak, illetve a zenei környezetnek melyik felel meg a legjobban


Ezt a kettőt érdemes a képességeinknek és céljainknak megfelelő súlyozással figyelembe venni, és ennek megfelelően kitalálni, hol szólaltatjuk meg a hangot. Nincs általános szabály, mi döntjük el ezek figyelembe vételével, hogy hol szólaltatjuk meg.

2022. jan. 9. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ooo, köszönöm! Nekem is megfordult ez a fejemben hogy kényelem kérdése, de azt hittem hogy ez nem ilyen egyszerű😅
2022. jan. 10. 01:27
 3/6 Mojjo ***** válasza:
@2: Nem is. Azért írtam oda a második szempontot is 😉
2022. jan. 10. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Mojjo-mint mindíg-rendben odatette magát a válasszal. Én kiegészíteném azzal, hogy bátran használd a kottaírás kistesóját/alternatíváját-akár párhuzamosan is-a TAB-ot. Ott nincs sok varia, megmutatja melyik hangot, melyik bundon, mennyi ideig kell megszólaltatni. Linkelek egy progit, vadászd le. Én torrentről javaslom, de nem írhatom ide, hogy használj tört verziót:))) [link]


https://www.youtube.com/watch?v=5P0BFAbg1-E

Nagyon sok ismerős dal, sláger TAB-ja(kottája) található meg a világhálón. Én is használom, ha új dalt tanulok.

CSak egy példa: [link]

Sok sikert!

2022. jan. 10. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Rendes gitárkotta esetében feltüntetik a fekvést, ez római számmal van megjelölve és ott már nincs nagy választék az adott hangok lefogására.

A fekvés azt jelenti, hogy hányadik bundnál kezdődik az ujjak elrendezése.

2022. jan. 14. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Mojjo ***** válasza:
85%

@5: Nem tudom, én gitárkottákat használok, de úgy vettem észre, jóval-jóval ritkább, ahol fel van tüntetve fekvés, mint ahol nem.

Még ujjrend sokkal gyakrabban szokott lenni rajtuk.

2022. jan. 14. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!