Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Yamaha Smart Pianist App és a...

Yamaha Smart Pianist App és a külső forrásból származó MIDI fájlok kapcsolata?

Figyelt kérdés

Ha a Smart Pianist App-ba betöltök egy MuseScore-ról származó zongora kottához tartozó MIDI fájlt, akkor az alsó szólamot összefésüli a felső szólammal és az eslő sorban jeleníti meg az egész kottát, ami így egy olvashatatlan katyvasz lesz. Ettől peszre a zongora jól játsza le a darabot, de tanuláshoz használhatatlan. Tudja-e valki, hogy hogyan lehet jól beimportálni egy zongora kottát, vagy egy MIDI fájlt, hogy mindkét szólam jól jelenjen meg a képernyőn? Az az érzésem, hogy talnán a MIDI fájl formátumától vagy verziójától is függ a dolog, mert van olyan külső forrásból származó MIDI fájlom, amit jól tölt be és megvan mindkét szólam külön-külön.

Azt is kipróbáltam, hogy ha a problémás fájtl megnyitom a MuseScore-ban vagy akár a Rosegarden-ben, akkor külön-külön van a két szólam, tehát csak a Smart Pianist-nak van vele problémája.



2022. jan. 13. 12:01
 1/2 GS Adm1n Z ***** válasza:
Próbáld meg type 1 midi fájlként importálni, ne type 0.
2022. jan. 14. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet! Megnéztem, hogy mi a különbség a Type 0 és a Type 1 formátum között és teljesen jogos, hogy az 1-es kell neki. Ellenőriztem és kiderült, hogy a MuseScore Type 1-et generál, szóval más a baj. Beimportáltam a MuseScore-ba egy netről szedett jól működő és egy általa generált "összecsúszó szólamú" MIDI fájlt és rögtön látszott, hogy a jó fájl esetén mind a 6 szólam külön MIDI csatornára van rakva, a rossz fájlnál viszont mindkét szólam az 1-es csatornán van. Sajnos nem sikerült megtalálni, hogy a MuseScore-ban hogyan tudok MIDI csatornát beállítani és a neten is azt írták, hogy nem lehet, ez a program egyik hiányossága. De láthatóan kezelni tudja, ha a forrás fájl jó, mert a beimportált fájloknál helyesen jeleníti meg ezt az infót. Ha ezt elmentem a saját .mscx formátumába, újra megynitom majd kiexportálom, akkor se rontja el. Ez azért jó hír, mert így tudtam készíteni két .mscx formátumú fájlt, amiből az egyik jó, a másik rossz, és csak azt kellett megnézni, hogy miben különböznek. Ez alapján kézzel átszerkesztettem a rosszat, az egy csatornából csináltam kettőt és az ebből exportált MIDI fájlt már a Smart Pianist app is jól kezeli.


Szóval találtam egy lehetséges megoldást, csak kicsit macera lesz minden kottánál kézzel kijavítani. Leírom részletesen, hogy meglegyen, hátha másnak is segítség lesz, aki később megtalálja ezt a kérdést.


Tehát a MuseScore3 .mscx fájlban <part><\part> között definiálják szólamokat a hozzájuk tartozó hangszerekkel együtt, és itt mondják meg, hogy mely "kották" (<staff id="N">) tartoznak az adott szólamhoz. A számomra problémás fájloknál itt egy szólamon belül két "staff" deklaráció (id="1" és id ="2) volt, majd jött a hangszer deklarálása. Tehát lényegében 1 csatornán, 1 hangszerrel volt 2 sornyi kotta, így:

<Part>

<Staff id="1">

<StaffType group="pitched">

<name>stdNormal</name>

</StaffType>

<bracket type="1" span="2" col="0"/>

<barLineSpan>1</barLineSpan>

</Staff>

<Staff id="2">

<StaffType group="pitched">

<name>stdNormal</name>

</StaffType>

<defaultClef>F</defaultClef>

</Staff>

[...] # Itt kezdődik a hangszerre vonatkozó rész

<\Part>


<Staff id="1">

[...] # itt van a tényleges kotta (violin kulcs)

<\Staff>


<Staff id="2">

[...] # itt van a tényleges kotta (basszus kulcs)

<\Staff>

Nem kell mást tenni, mint a az eredeti, <Part>-tól <\Part>-ig tartó blokkot lemásolni mégegy példányba, az elsőből törölni a Staff id="2"-re vonatkozó részt, a másodikból pedig a Staff id="1"-re vonatkozó részt:

<Part>

<Staff id="1">

<StaffType group="pitched">

<name>stdNormal</name>

</StaffType>

<bracket type="1" span="2" col="0"/>

<barLineSpan>1</barLineSpan>

</Staff>

[...] # Itt kezdődik a hangszerre vonatkozó rész

<\Part>

<Part>

<Staff id="2">

<StaffType group="pitched">

<name>stdNormal</name>

</StaffType>

<defaultClef>F</defaultClef>

</Staff>

[...] # Itt kezdődik a hangszerre vonatkozó rész

<\Part>


<Staff id="1">

[...] # itt van a tényleges kotta (violin kulcs)

<\Staff>


<Staff id="2">

[...] # itt van a tényleges kotta (basszus kulcs)

<\Staff>


Ennyi. Ha az így módosított fájlt megnyitjuk MuseScore3-ban, majd exportáljuk .midi-be, utána ismét importáljuk a MuseScore3-ba, akkor látható, hogy amíg az eredetiben mindkét szólam az 1-es csatornán volt, addig a módosítás után már az 1-es és a 2-es csatornán vannak.


Elvileg a <part>-on belül van egy csatorna definició is (<Channel>), ahol explicite be lehet állítani a midi csatornákat (pl.: <midiChannel>6</midiChannel>), de nekem enélkül is működött, nem kellett ezt pluszba beletennem.


Ha valaki profi a MuseScore használatában és tudja, hogy ezt valahogy mégis meg lehet csinálni a programon belül, akkor hálás lennék, ha megosztaná velünk!


(Az eredeti kotta amivel bajom volt, a MuseScore 2.1.0 verzóaval készült, én most a 3.2.3-at használtam.)

2022. jan. 18. 12:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!