Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miért ütök folyamat mellé a...

Miért ütök folyamat mellé a zongorán?

Figyelt kérdés

Kb fél éve (kisebb kihagyásokkal) kezdtem el zongorázni, most Händel - Passacaglia c. darabját tanulom. A kotta megy is, de egyszer sem bírom úgy eljátszani, hogy ne üssek mellé egy rohadt hangot se. Kb. egy hete gyakorlom, napi szinten, de sose megy tökéletesen, mindig belecsúszik 1-2 hiba… Lehet nem nekem való a zongora? :( Rohadtul frusztrál, hogy nem megy..

válaszaitokat köszönöm előre is!



2023. márc. 27. 22:47
 1/9 harebell ***** válasza:
100%
Ne légy türelmetlen magaddal, én 20+ év zongorázás után is melléütök néha :) gyakorolj, skálázgass, játssz sokat könnyű darabokat, hogy minél inkább szokja a kezed a billentyűket. Attól, hogy görcsölsz, nem lesz jobb. Amúgy is ez már szép eredmény, sokan lassabban haladnak ennél.
2023. márc. 27. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szval azt mondod, hogy normális, hogy egy hét után sem megy rendesen? Már csak azért, mert ez egy igen egyszerű darab, nem egy Magyar rapszódia :D S csak szerencsétlennek érzem magam :-/
2023. márc. 27. 23:42
 3/9 anonim válasza:
77%

Pszichológiai szempontból tudok erre válaszolni.


Az agyban több különböző memória-rendszer található, melyek a különböző típusú emléknyomok kialakulását irányítják. Ma azt gondoljuk, hogy a zenetanulás többféle memóriát ötvöz és hogy különböző agyterület vesz részt a mozgási memória kialakításában, mint a tartós emléknyom tárolásában, illetve a felidézésben.

Gyakorlatilag az agy minden területét igénybe veszi, különösen a vizuális, a hallási és a motoros mozgásokért felelős agyi területeket. Ennek összehangolása nem kis feladat.

A gyakorlással pont ezt az összehangolást éri el a zenész, olyannyira, hogy egyszer már szinte készségszintjén fogja tudni játszani, rá se gondolva. Nem tudom veled volt-e olyan, hogy játék közben szinte rá se gondoltál és sikeresen játszottad, de amint tudatosan próbáltál visszatalálni a műhöz, hibáztál. Mert megjelent a tudatos szint. Néha ez az átkapcsolás az oka a hibázásnak.

A másik az az, hogy még nem gyakoroltad annyit, hogy szinte készségszinten menjen.

Harmadik ok is létezik: keveset pihensz a zenetanulás után. Nagy része az infónak alvás alatt fog összeállni, nem érdemes kihagyni a képletből.


Szóval adj magadnak időt, ez egy rendkívül bonyolult folyamat, az agyad erősen dolgozik, hogy csak 1-2 elütés legyen benne. Veregesd magad vállon, hogy ennyi idő alatt ilyen sokra haladtál :)

Kitartást kívánok és sok hogy sok örömet lelj benne :)

2023. márc. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Huh köszönöm a Te válaszod is! Sajnos tanárhoz nem járok, egy kedves ismeősöm próbál segíteni, de elég önfejű vagyok :) Igyekszek mindent beleadni, minél többet gyakorolni, van egy “elérhetetlen” célom, de azt hittem egy ilyen egyszerű darabnak ennyi gyakorlás után már fitten kellene mennie… A Für Elise -t valahogy könnyebbnek tűnt megtanulni… Akkor püfölöm tovább szegény zongorát…
2023. márc. 28. 00:28
 5/9 anonim válasza:
100%
Fel ne add!!! A világ legjobb hangszere! Én kb. tízszer húszszor lassabban tanultam bármit is nálad.. Esküszöm, ha jó szinten tudnék játszani az életem is megváltozott volna. Nem is lenne soha rosszkedvem, mert csak leülnék játszani, és rózsaszín ködbe burkolnám magam. Fel ne add, érezd a tehetséged. Akinek egy zongora áll a szobájában, ha játszik nem is lehet rossz napja.. Magyar rapszódia hajrá!!!
2023. márc. 28. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Hehe, teljesen egyetértek, lelkileg nagyon sokat segít a zongora… sokszor csak leülök, játszok, s egy teljesen alternatív világba kerülök… Igen, a Magyar rapszódiát is elkezdtem már, utána a Moonlight Sonata 1St. Movementet… csak ennek otthonfelejtettem a kottáját xd

3 -asnak még annyit elmesélnék, hogy igen, volt olyan, hogy arra eszméltem a Für Elise közben, hogy fingom sincs hirtelen mit kellene nyomnom, de a kezem ment magától, mintha “valaki irányította volna” elsőre igen ijesztő volt, fel is álltam rögvest xD

Köszönöm mindenkinek a bíztatást, igyekszem hát folytatni, s a frusztráltságot annak betudni, hogy hiába relatíve egyszerűbb darab, gyakorolni kell… Nem lehet mindenki tehetséges jeligével :D

2023. márc. 28. 15:37
 7/9 anonim ***** válasza:
Nálam is ez van, én már több éve játszok ugyan én is magamtól tanultam zongorázni, de hibák soha nem tűnnek el teljesen. A darab többszöri ismétlése, a kezek lazasága általában csökkenti őket. A másik, hogy egy darabot mindig hiba nélkül játsz el ahhoz folyton gyakorolni kell, mert egy idő után kopik és csökken is a koordináció, ergó félre ütsz. Lehet még stressz is az oka, például én ha másoknak játszok akkor sokkal többször félre ütök vagy elfelejtem, mint amikor magamnak. Elképzelhető, hogy rossz technikából, újrendből is eredhetnek a hibák például gyors részeknél rossz újrenddel nem elég jó a technika, hogy tudd az újaiddal a megfelelő sebességet tartani, nagyobb a hibázás lehetősége. Az is lehet, hogy azért hibázok ennyit, mert szimplán buta vagyok hozzá hogy tökéletesen eljátszam mindig őket, vagy lehet, hogy más szóval tehetségtelen vagyok a zongoránál. A hibák oka lehet még a zongoratanár mindenkori hiánya is, mert hiszen magamba tanultam, nem volt személyre szóló útmutatásom se zenész a családban. Ki tudja, lehet még az újjak gyengesége miatt is, vagy esetleg rossz szem-kéz esetleg agy koordináció miatt.
2023. jún. 10. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7-es vagyok. Lehet még attól is, hogy olyan darabot tanulsz, ami meghaladja az eddigi technikai képesség repertoárodat, ergó túl magas a jelenlegi szintedhez. Én például az egyszerűbb technikát igénylő műveknél szinte soha nem hibázok. Noha nem árt mindig egy kicsit nehezebb darabot tanulni, hogy fejlődjön az ember technikája azok által, de ha túl nehezet tanulunk akkor annak az elsajátítása egyrészről túl sokáig is fog tartani illetve több hibát fogsz véteni közben. Én ha olyan művet tanulok, aminek a technikáját már más zenében megtanultam, akkor az sokkal könnyebb, sokkal kevesebb hibával megy és kevesebb idő is kell lényegesen a megtanulásukhoz. Olyan ez, mintha egyből a másodfokú függvényt tanítanád a kis óvodásnak, aki még az alap aritmetikai - +-*/ - műveleteket se ismeri. Menni fog neki idővel a kalkuláció, csak sokkal több időbe fog neki telni elsajátítani, mint ha már lennének jó alapok.
2023. jún. 10. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! :) A vége az lett, hogy egy ket hétig gyakoroltam, majd egy hónapig hanyagoltam a zongorát. Majd elővettem ismét, felvétel gomb benyom, s mikor tesóm elsírta magát miközben hallgatta.. nekem elég elismerés volt fél év zongoratanulás után 😁 Azt hiszem folytatom 🙄😁
2023. aug. 5. 03:21

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!