Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A profi DJ-k ma is bakelit...

A profi DJ-k ma is bakelit lemezt használnak?

Figyelt kérdés
2011. okt. 15. 21:15
 1/3 anonim ***** válasza:
Régen csak az számított profinak, aki azt használt... de ma már... szerintem nagyon ritka az a DJ, aki csak bakelitről játszik... :(
2011. okt. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos már nem. De 10 éve még kiröhögték azt aki cd-vel próbálkozott. Azóta viszont átalakult a piac, az egykori 9-10 pesti elektronikus zenei lemezboltból 1 maradt amiről tudok. Az is csak azért maradt meg mert import/nagyker tevékenységet folytat.

A house/techno fellegvárának számító Underground Records is bezárt kb 4-5 éve. A mainstream elektronikus zenei műfajokra volt leginkább hatással a digitális hordozókra való átállás. Magyarul a mai techno/house/trance dj-k azok akiknek már eszükbe se jut lemezt venni, mert mindent letölthetnek, jobb esetben fizetnek érte a Beatporton. A szoftveres dj-zés szerintem egy vicc, de aki ebben nő fel annak ez rohadtul természetes. Régen működött az a fajta szelekció, hogy csak az lett DJ aki komolyan gondolta és költött rá, vett felszerelést és a lemezek beszerzésébe fektette a pénzét és energiáját. Akkoriban (nem is olyan régen, 10-15 éve) még létezett a zene iránti alázat, és utána kellett járni minden zenének. A lemezboltba járás külön sport volt, ott lehetett ismerősöket szerezni, és ilyen kapcsolatokból nőttek ki a későbbi együttműködések. Ez a szociális része megszűnt a DJ életnek. A zenék beszerzése ma már néhány klikkelésre korlátozódik. A zenéhez való hozzáférés többé nem kihívás és kaland, hanem hétköznapi evidencia. Régen rohadtul tudott örülni az ember ha hozzájutott egy régóta vadászott, vagy limitált kiadású lemezhez. A gyűjtemény építése egy olyan folyamat volt, aminek az eredménye mindig meglátszott, a kollekció gyarapodott, lehetett a lemezeket szeretgetni, rendezgetni. A kézzelfogható mixelés öröméről nem is beszélve.

Tehát a piac radikálisan átalakult, de ennek ellenére még mindig van piaca a vinylnek, csak a kereslet csökkent radikálisan. A műfaji eltolódás is jól látható, egykor minden műfajban a lemez volt az elsőszámú médium, ma már inkább csak a kevésbé mainstream műfajokban tartja magát úgy ahogy. A house/techno/trance műfajokat bedarálta a digitális gépezet, a mai kölköknek nem lemezgyűjteményük van, hanem merevlemezük és/vagy cd-tartó mappájuk. A közönség leszarja, hogy miről megy a zene, ez a fajta tudatosság nem várható elsenkitől aki a táncparketten van. A DJ-nek is jó, mert kisebb (sok esetben nulla) befektetéssel nagyobb hasznot realizálhat. És hát ki az hülye, aki felesleges kiadásokba (értsd: eredeti hanghordozó) verné magát? Az is érv lehet még, hogy a lemeztáska az rohadt nehéz, és gond a cipelése. Ma már egy egész éjszakás szett elfér a zsebedben. Mondjuk engem ezek az érvek hidegen hagynak, de ezzel erősen kisebbségben vagyok.

A kérdéshez még annyit, hogy nyilván azok a profi dj-k akik az évek alatt komoly kollekciót építettek, néha még manapság is láthatóak amint lemezt használnak, de akkor nagy valószínűséggel valamilyen klasszikus szettet játszanak, és nem az aktuális zenéket, amik többnyire már meg sem jelennek lemezen, a fent említett keresletcsökkenés miatt. Sajnos nem vicc, az új zenék túlnyomó része csak digitálisan jelenik meg, Beatporton és hasonló oldalakon keresztül. Aztán valaki megveszi és megosztja 1000 másikkal, és így nő fel egy új DJ generáció, akiknek már fingjuk sincs arról, hogy egykor mit jelentett ez a szép szakma.

2011. okt. 16. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Rus3K válasza:

Egyet értek az előttem szólóval. Anno nekem is volt választásom CD és Vinyl közt, de a Vinylt választottam,

még ha piszok drága is, akkor is venni fogom, mert több örömömet lelem benne, mint a Digitalba. Nem vetem meg azt a vonalat sem, mert azért az is munkával jár, hogy egy esetleges oldalról válogass és vásárolj.

Viszont, ha azt nézzük, akkor a Digital lett a modern White Label.

Más világot élünk, sajnos eltűnnek a jó dolgok és minden a kényelem irányába halad.

Magam részéről egy irány van,

Vásárolni,

Digitalizálni,

TimeCode-n játszás.

Így legalább megmarad a lemez érintése az a bizonyos szavakkal leírhatatlan fizikai kontakt. :)

Amúgy még napjainkban is sokan használják, köztük ismerőseim közt lévő Dj-k is, akiknek nagy Respect!

Végső soron még egy gondolat.

Van egy olyan olyan, mint Artisjus, aki mindent megöl.

Aki már a bakelitekre is rászállt.

Ha nem lenne elnyomás, akkor menne a Vinyl ipar.

Mert valljuk be, hogy nem sokan tehetik meg, hogy 2-3000 vagy több Forintért megveheti a lemezt és még fizethet jogdíjat is, hogy játszhassa.

Szomorú, de minden szép és jó korszak egyszer lezárul.

2013. jan. 8. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!