Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi lehet az oka, hogy gitározá...

Mi lehet az oka, hogy gitározáskor a hivatalos verzió szerint a pengető kéz kisujját nem használják pengetésre?

Figyelt kérdés

2017. jún. 5. 19:00
1 2
 1/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Sőt, ha csak lehet, már a gyűrűsujjat sem. Pl ha a basszus mellett a vékony e, meg h húrokat kell egyfolytában pengetni, akkor nem a középső, meg gyűrűs, hanem a mutató és középső penget a hüvelyk mellett. Persze nics kőbe vésve, de így célszerű.


A válasz nagyon egyszerű: a mutató- és középső ujjunk a legügyesebb és legerősebb. A kisujj meg a legbénább és leggyengébb. És nem is vagyunk rákényszerülve, hogy használjuk, a többi ujj elegendő.

2017. jún. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

OK, ezt értem, de én inkább valami hagyományt sejtek e mögött. OK, hogy ügyetlenebb a kisujj, de gyakorlással ez is fejleszthető.

Az utóbbi 20-30 évben annyi újítás jelent meg a zenében, ami átlépi a konvenciókat. Gondolj pl. a slap bass technikára, ami régen egyáltalán nem létezett. Ed Van Halen Eruption szólója óta a gitár tapping technika is bevonult a zenei eszköztárba, előtte nem nagyon volt megszokott az ilyesmi.

Hasonló érdekes dolog a másik kézen (amivel a gitár nyakat fogod)a hüvelyk ujj használata. Hivatalosan a hüvelyk ujjat nem jelölik semmilyen formában egy akkord lefogásakor. Pedig sokan használják azt is olyan híres gitárosok is mint pl. Eric Clapton. Nekem nem áll rá a kezem, de attól még másoknál működik ez is.

2017. jún. 5. 19:42
 3/13 Mojjo ***** válasza:

@2: persze, lehetne fejleszteni, de minek, ha nincs rá szükség?


A hüvelykujjal akkordfogós dolog az inkább az lesz, hogy némítják a húrokat vele. Pl teszem azt, ha egy A-moll vagy C-dúr akkordot pengetünk, akkor hüvelykkel át lehet fogni a nyakon és finom érintéssel némítani a vastag E húrt, vagy olyan akkordoknál, ahol ez kell, pl D-dúr, emellett még a vastag A húrt is. De ilyenkor nem fogunk le hangot.


Persze, az is lehet, hogy olyan is van, hogy konkrétan lefogáshoz használják, csak lemaradtam róla. Ez esetben tudnál kérlek linkelni valamit, ahol ez látható?

2017. jún. 5. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=JxPj3GAYYZ0


2 percnél én úgy látom, hogy a bal hüvelyk ujjával pengetett húrt fog le Clapton mester és nem csak tompít. Persze lehet, hogy neked van igazad és nem jól figyeltem meg.


Viszont megtaláltam azt a videót, ahol Abe Laboriel bemutatja az 5 ujjas pengetési technikát.

https://www.youtube.com/watch?v=0PLh_O8k5tg

Csak mint érdekesség....

2017. jún. 5. 20:11
 5/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Jaja, igazad lesz.


Abe Laboriel basszeros. Mindenesetre ha te, vagy bárki más szeretne kisujjal is pengetni, megteheti. A gitározásban nincsenek kőbe vésett szabályok. Ha így tetszik, így kényelmes és/vagy hatékony valakinek, akkor hajrá :)

2017. jún. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Waff ***** válasza:
...mezei D-dúrnál sokszor előfordul, hogy hüvelykujjal fog egy Fisz hangot a nyakon "átnyúlva", mig az A húrt pedig letompítja, voilá kész a Fisz/D tercfordítású akkord. Főleg rock stílusban jellemző ez... Pl a Highway to hell (ezt mindenki ismeri) nótában is van hivtalason ilyen fordítású akkord, persze lehet helyette mezei D-dúrt is fogni...sőt D kvintet is...
2017. jún. 6. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Mojjo ***** válasza:

@6: már megérte ránéznem a fórumra :)

De ezt egy széles és vastag nyakú klasszikuson nem lehet megcsinálni sajna, ha csak nincs lapátkeze valakinek (nekem nincs).

2017. jún. 6. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Waff ***** válasza:
Igen Mojjo, klasszikus gitáron már más tészta, ott inkább csak hozzáérsz a hüvelyk ujjal a mély E-hez, letompítod, és akkordsikánál nem kell figyelned, hogy bele ne pengesd, mivel tompítva van. Igaz így az A-t belesikálva meg egy kvintfordítású D/A-t sikálsz, de ne másszunk ennyire bele :D
2017. jún. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Mojjo ***** válasza:
@8: én személy szerint a hüvelykkel átfogva húrtompítok sikánál módszert is csak fémhúroson szoktam alkalmazni. Mondjuk így belegondolva lehet, hogy ez azért van, mert szinte kizárólag csak fémhúroson akkordsikálgatok :D
2017. jún. 6. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Mojjo ***** válasza:
Ott meg ugye az A-t tompítani sem nagy kaland, ha sima, mezei D-dúrra vágyik valaki.
2017. jún. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!