Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Zenésznek nevezhető aki nem...

Zenésznek nevezhető aki nem tud igazi hangszeren játszani, csak számítógépen? Ha nem akkor minek?

Figyelt kérdés
És most nem a DJ-kre gondolok. Véleményem szerint nem minden DJ zenész. Az én felfogásom szerint zenész az aki egy vagy több hangszeren tud játszani, így a fentebbi kérdésemre az első válaszom a nem lenne. Ez esetben hogy hívjuk azokat akik esetleg kis hangszerismerettel, de jó dob ritmusokat tudnak készíteni, esetleg melódiákat különböző digitális - számítógépes gitárral - zongorával stb. Zeneszerző?
2018. jan. 30. 23:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Zenész mindenki, aki valamilyen úton-módon zenét csinál.

Mint ahogy az is vizuális művész, aki nem festékkel vászonra alkot, hanem digitálisan valami rajzolóprogrammal.

2018. jan. 31. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A jó zene tiszta matek, aki ezzel tisztában van, képes számolni az ütemekkel, hangokkal, tudja mit mihez lehet kapcsolni, az zenész játszon akármin.

Aki leül fl studió elé, össze vissza nyomkod és a vége talán hallgatható, az nem zenész.

2018. jan. 31. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Aki számítógépen csinál zenét, azt producernek hívják. Szokták még sound design-ként is emlegetni (fogalmam sincs, hogy magyarra ezt, hogy fordították).

Igazából zeneszerzőnek nem azért nem nevezhető, mert nem manuálisan csinálja, hanem mert nem érti, hogy mit csinál. Pl megtanulja Fl stúdióban, hogy akkor fog jól szólni amit csinál, ha a hangok között mindig kihagy 1 hangot, de nem tudja, hogy miért, illetve ez limitált tudás, mert nem igaz, hiszen sokan pont, hogy clustereket alkalmaznak (pl. filmzenénél).

Az előadásról pedig inkább ne is beszéljünk, az, hogy koncerten megnyomja az "elindít" gombot, mérföldekre van a zenésztől.

2018. jan. 31. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Azért egy aviici vagy tiesto kőkeményen tisztában kell lennie a matek részével... nem csak megnyomják a playt... ha ilyen egyszerű, csinálld utánuk...
2018. jan. 31. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Azért egy aviici vagy tiesto kőkeményen tisztában kell lennie a matek részével... nem csak megnyomják a playt"


Avicii most komolyan? Ő számodra a mérce? Hadd szomorítsalak el, de, simán össze lehet dobni Avicii, Tiesto számokat zeneismeret nélkül. Nem véletlen, hogy ők sem hívják magukat sosem zeneszerzőnek, csak producernek. Egyébként meg a zeneelmélet nem pusztán matek, ún. konkrét "matek része" nincs is a zeneelméletnek.

És a play gomb megnyomása pedig az előadásra vonatkozik, nem pedig a zeneírás részére, azt pedig, hogy ahhoz miért keverted ide a matekot már végképp nem értem.

Egyébként meg élőben igenis csak megnyomják a play gombot, semmi mást nem csinálnak.

2018. jan. 31. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Mondtam, lehet utánuk csinálni..
2018. jan. 31. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
93%

Na jó, látom megjöttek a gatekeeper válaszok, úgyhogy kicsit jobban kifejtem...

Nézzük mit mond az értelmező szótár a zenész fogalmáról.

"a composer, conductor, or performer of music"

Itt kulcsfontosságúnak érzem a "music" fogalmára való kitérést is.

"the science or art of ordering tones or sounds in succession, in combination, and in temporal relationships to produce a composition having unity and continuity"

Nem tudom szemet szúr-e valakinek, de se hangszerekről, se zeneelméleti ismeretekről, se élő performansz jellegéről, de még dallamokról, ritmusról, meg harmóniáról se esik szó. Szerintem ezt nincs hova ragozni... Nem különösebben illik művészetben és szórakoztatásban megpróbálni objektív határokat húzogatni öntörvényű módon, mert annak csak az lesz a vége, hogy ellentmondásra jut az ember. Annak idején ki akarták mondani a tizenkilencedik századvégi francia harmonikás-bendzsós táncmuzsikákra, a jazz-re, az atonális zenére, meg a rock-ra, hogy nem zene, ma már ilyen állatságot senkinek nem jutna eszébe mondani, sőt egyre inkább kezd a punkzene, meg a hip-hop is átlépni abba a kategóriába, hogy már azok zeneiségét se nagyon próbálják delegitimizálni az emberek - most inkább csak az elektronikus tánczene, meg a durván avantgárd műfajok (harsh noise, free jazz, free improv, stb.) azok, amiket előszeretettel mondanak NEM_ZENÉnek, és amúgy fogalmam sincsen, hogy miért. Miért ennyire szíve ügye valakinek újraírni a szótárat, csak azért, mert valami nem tetszik neki? Ez a mentalitás szerintem csak hátráltatja a kritikus gondolkodást, meg az intelligens diskurzust egy témáról, sokkal egészségesebb lenne, ha mindenki eljutna odáig, hogy a neki nem tetsző zene az igenis zene, csak sz#r, ami meg ugye szubjektív fogalom, és aztán lehetne vitatkozni arról, hogy miért, vagy miért nem sz#r...

Ahogy mindig mondani szoktam: lehetnek személyes preferenciáid, meg objektív különbségek állatfajok között, de attól a szúnyog még állat marad, hogy te utálod és idegesít.

2018. jan. 31. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Semmilyen személyes kötődésem nincs a kérdéssel kapcsolatban, azonban már több napja morfondíroztam ezen a kérdésen és végül ti, gyakorikérdések felhasználók segítettetek pontot tenni rágódásom végére. Bár személyesen folytathattuk volna le az eszmecserét! :D Köszönöm! :)
2018. jan. 31. 23:02
 9/10 anonim ***** válasza:

1. Senki sem mondta, hogy a producer az rossz, és, hogy az elektronikus zene, az nem zene.

2. Akkor most a papagájomat is zeneszerzőnek nevezzem, mert magot szórtam a zongorára, ő pedig lejátszott egy melódiát? Mert ez kb ugyanolyam, mint amikor a DAW-okban próba-szerencsével alkotnak zenét egyesek.

2018. jan. 31. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
90%
#9 Hát ha ezt megcsinálnád, és felvennéd, inkább téged mondanálak zenésznek, mint a papagájodat. :D Nem mondom, hogy túl sok ember élvezné is azt a teljesen random káoszt, ami ezáltal születne, de definícióból adódóan zene lenne, te pedig definícióból adódóan zenész.
2018. jan. 31. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!