Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan válasszak hangszert?...

Hogyan válasszak hangszert? Lejebb bővebben. Kicsit bonyolult a momdandóm XD

Figyelt kérdés
Nah, szóval az a helyzet állt elő s igazából már régóta van, de csak most jutott az eszembe, hogy itt megkérdezzem. Zenész ismerősök hijján nem nagyon tudok előre jutni. Vettem még anno egy gitárt (előre jelzem, hogy a zenéhez tanulás hijján olyan hülye vagyok, mint hal a fáramászáshoz), de vlami gebasz van vele, de vissza nem tudtam vinni, mert mindig suli időben van/volt nyitva a bolt ahonnan van, és anyámék hozták el. De vissza vinni nem akarták, én meg a sulit nem hagyom ki túl szívessen. Az a fehérpálcika (elvileg alsónyereg) eltört. Egy MSA classikus gitárról van szó. 1 nem tudom, h honnan tudok venni olyat, illetve kicserélni. Okké, ezt megoldom gondolom csak oda van rakva, és ha leengedem a húrokat csak ki lehet húzni, de ha ragasztva van? A másik, hogy mennyi egy ilyen? Mert mindenhol online más árban láttam, s milyet lenne érdemes venni? De mondjuk ezt megoldom mert olyan 1000ft körül veszek egyet. De milyet? S a méreteket hogyan nézzem? S biztos jó lesz bele? Próbáltam ezt a fehércuccot total megforgatni, s úgy nem volt se felül a törés, és nem is a fémhúrnál a legvastagabbnál. De úgyis vlamiért berezonál a 4-es 5-ös bundnál. Pedig jól fogom le, ez biztos! (Am 1-től 5-ös bundig semelyik sem teljesen tiszta... a hallásom az jó :D bár hangom az nincs, de kihallok mindent :D ) szóval ez lenne az első fele. A másik, hogy én inkább elektromos gitárt szeretnék (nincs igazából rá pénzem, de mikor ezt vettem kb 3 éve voltam olyan 14, anyám azt mondta, h akusztikusat vegyek, mert azon jobb megtanulni, de én bánom... magam vettem az akkori munkáimból 20ezer ft-ért, újjonan...), de nem igazán értek hozzá. Kéne vlaki aki elmondja, h mi s hogy van a gitárokkal illetve egy kis gyorstalpaló a zenéhez úgy alap. Szóval nem tudom, hogy akkor milyen gitárt vehetnék (nincs rá sok kb olyan 50lehet amit rátennék, mert nem tudok többet. S nem tudom, hogy anyám mennyire szálna be. De én akarok zenélni!) és milyen felszerelések kellenek. Illetve tanárt sem találok, amit tudnék fizetni... aztán.. ami a másik, hogy a dobot is kipróbálnám, de az nagyon drága, s igazából most jön az, ami a kérdés fő része, hogy hogyan tudom kiválasztani a hangszert amit tudnék, ami hozzám illik. Van hely ahol kipróbálhatnám, s mesélnek róla s elmondanák a dolgokat? S tanácsot is tudnának adni, h mennyire illik hozzám s mennyire van hozzá érzékem, mert sajnos nekem fontos nagyon a sikerérzet. Szval a hegedű ezért kétséges nagyon, mert azt hallottam, h nagyon nehéz, és jópárhétig-hónapig nem is lesz nagy eredménye... esetleg tudtok olyan boltot, rendezvényt, vagy nem tudom ahol kipróbálhatok hangszereket, s normálissam elmondják, h mennyire van ehez érzékem, illetve mennyi lenne, ha ebbe kezdenék stb. Szóval yah. Totál káosz van erre fele XD ja, meg zongorázni is jó lenne az is menő *.* a hegedű és a zongora badass! A komoly, klasszikus zenékből a kedvenceim. Meg azért a cselló is jó, de az biztos, h nem a stílusom. Se a nagybögő, de rézfúvós nem lennék. A fejem szétmenne tőle, meg nem szeretem, akkor már ink furulya. De a fúvósokat nem szeretem túlságosan. Szóval, ha van olyan aki egyáltalán eddig elolvasta annak már köszönöm is, és a valaszokat-tanácsokat extran :D

2018. febr. 1. 19:16
 1/9 A kérdező kommentje:
17/F és már mióta az agyamat tudom, szeretnék zenélni, de soha nem vettek komolyan. De már nem érdekel, h ki támogat, megyek magamtól a céljaim felé :D
2018. febr. 1. 19:24
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én támogatlak, de sajnos nincs időm most elolvasni amit írtál.
2018. febr. 1. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Mojjo ***** válasza:
82%

Ha annyira lelkesen gyakorolsz a gitáron, mint ahogy írsz, akkor nem lesz gond :D

Ez most nekem is tl,dr de nekifutok majd, ha lesz időm.

2018. febr. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Mojjo ***** válasza:
71%
Egyébként ha elektromos volt a cél, oké, hogy akusztikuson kezdesz, de miért klasszikuson? A lehető legrosszabb választás sajnos.
2018. febr. 1. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Kedves Mojo, azért mert azt mondták nekem.. nem volt zenészismerősöm, s nem tudtam kit megkérdezni. S annyira nem is értettem, h mifélék vannak. Am még mostsem nagyon. Mert van az elektronikus és az akusztikus. És abban biztos voltam/vagyok, h vannak válfajok, de hogy a tanulást miben különbözteti meg, ha akusztikus klasszikus vagy... nem is tudom hirtelen milyen másik fajta van, szóval... az biztos, hogy más hangzása van, de nem vitatkoztam nagyon. Ki nem akarták pótolni a pénzem, és elektromosra nem volt. Így is egy elég olcsó megoldást kerestem.
2018. febr. 1. 21:26
 6/9 anonim ***** válasza:
Klasszikus gitáron komolyzenei darabokat szokás játszani, ezen tanulnak zenesuliban a diákok. Nylonhúros. Akusztikus (fémhúros) inkább akkordozásra van, de mostanság nagyon népszerű lett, sok darabot írnak rá, asszem ezek azok az ún. fingerstyle-ok. Alexandr Miskov, Calum Graham,...nézz utánuk. Elektromos gitár meg hát ugye a rockbandákban van, az akkor szól úgy, ahogy kell, mikor rákötöd erősítőre. Természetesen az is fémhúros.
2018. febr. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Mojjo ***** válasza:
100%

Oké, kezdjük a végén, azaz a gitárfajtákkal.

Az akusztikus gitárokat két fő csoportba oszthatjuk: a fémhúros és a nylonhúros akusztikusokra. A nylonhúros akusztikus gitárok egyik - a legelterjedtebb - fajtája a klasszikus. (Amire te azt mondod "fémhúr" az valójában ugyanúgy nylonhúr a gitárodon - a fémsodrat alatt ugyanis nylonszál van. A fémhúroknál, ha sodort is, a fémsodrat alatt fémhúrt találni.)


A klasszikus gitárnak a nyaka jóval szélesebb, mint a fémhúros akusztikusoké, a húrtávolságok jóval nagyobbak, a fogólap maga sík, míg a fémhúrosoknál görbült. A húrok érzete is teljesen más. Ahogy pengetsz, a más húrtávok és nyakgeometria miatt mást szoksz meg, mintha fémhúros akusztikust használnál. Az elektromos gitárok nyaka, húrjai, húrtávjai viszont kb. pont olyanok, mint a fémhúros akusztikusoké.* Azaz ha át akarsz majd térni az elektromosra, jóval hasznosabb egy fémhúros akusztikuson kezdeni.


Az előttem válaszoló azért sok ponton téved. A fémhúros akusztikust bőőőőven nem csak akkordozásra használják, sőt, nem is csak akkordozásra, meg fingerstyle játékra, mint ahogy a klasszikust is bőven nem csak klasszikus zenére. És az elektromos sem csak rockra.


Most pedig nézzük a kisregénnyel felérő irományod. Idézek belőle, úgy egyszerűbb lesz:


"nem tudom, h honnan tudok venni olyat, illetve kicserélni"

Kb. bármelyik hangszerboltban.


"Okké, ezt megoldom gondolom csak oda van rakva, és ha leengedem a húrokat csak ki lehet húzni, de ha ragasztva van?"

Nem lesz.


"A másik, hogy mennyi egy ilyen?"

Egy csomag orbitrágóra rádobsz még egy kis zacskó márkásabb ropit, és kb árban is vagy. Nem tétel. Nem kell valódi csont neked ehhez a gitárhoz, csak egy műanyag vacak.


"S a méreteket hogyan nézzem?"

Klasszikus gitárra valót nézz. A méret stimmelni fog.


"S biztos jó lesz bele?"

Nem. Ugyanis létezik kompenzált és kompenzálatlan nyereg is.

Kompenzált: [link]

Sima: [link]


Szerintem látszik a különbség. Nézd meg melyik van neked, olyat kérj.


"Am 1-től 5-ös bundig semelyik sem teljesen tiszta.."


Ez mit jelent? Csörög, vagy rossz az intonáció? Ha kompenzált van a gitárodban, de te megfordítva raktad vissza, az intonáció nem lesz jó. Mellesleg ha már megforgattad, miért kérdezted, hogy bele van-e ragasztva?


"akusztikusat vegyek, mert azon jobb megtanulni"


Sokan így gondolják, én nem értek egyet. De mindegy is, ha akusztikuson akarsz tanulni, fémhúros legyen, lsd fentebb.


"nincs rá sok kb olyan 50lehet amit rátennék"

Elektromos gitárfelszerelésre ez kevés lesz. Tudsz venni ennyiért, de inkább ne tedd, mert nem olcsón veszel gitárt, hanem drágán annak az illúzióját, hogy gitárod van.


"milyen felszerelések kellenek"

Gitár, kábel, erősítő (lehetőleg egy kis kombó), pengető, lelkesedés, kitartás.


"Van hely ahol kipróbálhatnám, s mesélnek róla s elmondanák a dolgokat?"


Igen, hangszerboltnak hívják ezeket a helyeket. Merrefelé laksz?


"Szval a hegedű ezért kétséges nagyon, mert azt hallottam, h nagyon nehéz, és jópárhétig-hónapig nem is lesz nagy eredménye."


Hétig, hónapig? :D Hű, azt hiszem igencsak kellemetlen meglepetésben lesz részed akkor a gitárral, illetve bármelyik másik hangszerrel. Ne akarj hetek, hónapok alatt használható szintre fejlődni. A hangszerhez rengeteg idő, türelem, kitartás kell. Persze, lehet a nyolc óra munka, meg a börtön ablakában menni fog már viszonylag hamar, de hát... ha bármi értelmeset szeretnél, azt években kell mérned, nem hetekben-hónapokban. A hegedűnél meg aztán igencsak komikusan alábecsült ez az idő...


"A komoly, klasszikus zenékből a kedvenceim."


Egyébként ha a klasszikus zene vonz, akkor a klasszikus gitár is igencsak jó választás. Amid éppen van. Csak szólok :)


------------


* = igen, tudom, van sokféle nyakprofil, sokféle fogólap rádiusz, sokféle nyakszélesség akusztikusnál és elektromosnál is. De hogy ne legyen 200 oldalas az iromány most a "kb ugyanaz" közelítéssel megelégedtem.

2018. febr. 2. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves Mojjo! Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen részletessen válaszoltál! Mostmár tisztább a kép, és a komikus időbelátásomra annyit, h úgy értettem a hegedűnél, hogy mire nem csak zaj, hanem lesz tiszta hang benne XD de tudom, hogy évekig kell tanulni. Hiszen elvégre ez is egy szakma gyakorlatilag, és igen kifinomult és szép. Meg bonyolult XD a gitár bundos dolog, meg totál berezonál, egyáltalán nem tiszta a hang. S arra, h milyet vegyek arra gondoltam, hogy akkor viszem már magát a gitárt is XD köszönöm még egyszer
2018. febr. 2. 16:50
 9/9 anonim ***** válasza:
2018. febr. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!