Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Megkarcolódott "bakelit"...

Megkarcolódott "bakelit" (vinyl) lemez mekkora eséllyel játszható még le?

Figyelt kérdés

Garázsomban találtam egy csomó bakelitlemezt, jópáron közülük filmzenék vannak.

Meg is örültem nekik. Felhívtam testvéremet, nézze meg, nem maradt-e meg nekik egy lejátszó. Mondta, hogy de, el is hozza, még ma.

Én közben elkezdtem átnézni, milyen lemezeim vannak, kipakoltam őket az asztalra.

És hát, miközben az egyik lemezt figyelmetlenségemben úgy kaptam fel, hogy csupaszon felette volt egy másik... a felette lévő lemez egy éles, csúf fehér karcot húzott végig.

='(

Szégyenlem is magam... =( Mik az esélyeim, ha még egyáltalán van? Kuka az egész lemez? Vagy még megpróbálhatom a lejátszóban?


2018. ápr. 19. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Minden lemez lejátszható. Még az is, amelyik félig szét van rohadva, csak az már nem fog szépen szólni. De itt nincs olyan, hogy kiírja, hogy "error", vagy "no disc". :D Ez nem cd, barátom.


Abban az esetben, ha a karc merőleges (vagy félig-meddig merőleges) a barázdákra, legyen akármilyen gigamega méretű is, csak egy pattanást fogsz hallani, amit hangos zene mellett van, hogy észre sem veszel.

Ha viszont párhuzamos a karc a barázdákkal, megvan az esély, hogy a tűt visszavezeti azt előzőbe, ekkor van az, hogy ugyanazt az egy fordulatnyi anyagot játssza le újra, és újra, ebben az esetben felemeled a kart a lifttel (csak lifttel, nem kézzel), és picit továbbtolod, majd visszaengeded. Illetve lehet az is, hogy egy barázdát előre ugrik, ekkor nem kell semmit csinálnod, mert megy tovább.


Na most, a három közül az utolsó két eset fordul elő legritkábban.


Én a helyedben inkább arra figyelnék, hogy ne fogdossam össze a lemez lapját, mert az rászáradt ujjlenyomat viszont iszonytatóan kellemetlen hangot produkál. Illetve ha koszosak, vagy vízkövesek a barázdák, az is. Emellett a tűnek sem tesz jót.

És az asztalra sem ajánlatos csupaszon letenni.


Szóval az egydarab karc az, ami a legkevésbé hallható.

Én a helyedben inkább megnézném koszosak-e, és ha igen elvinném őket mosatni, emrt ha nem, akkor az összes retek a tesód tűjén fog csoportosulni. Sima vízzel nemlemosni, mert vízköves lesz.


Ha egy lemez kívülről szép, de pattog, akkor koszos, vagy vízköves. Ha tele van hajszálkarccal (ami az idők folyamán a sok tokból való ki be húzogatástól keletkezik), akkor normális, ha pattog.


Remélem segítettem. :)

2018. ápr. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!