Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan tudnék új bandákat...

Hogyan tudnék új bandákat találni?

Figyelt kérdés

Mostanában nagyon rá vagyok állva erre a zenekeresésre, hogy új előadókat fedezzek fel, sajnos sikertelenül. Leszedtem a Spotifyt, besziveztem a kedvenc bandáimat, a kedvenc albumjaimat, számaimat, hogy nagyjából részletes képet adjak az alkalmazásnak a zenei ízlésemről. Erre miket ajánl nap mint nap? Vagy ilyen pár száz rajongós amatőr underground bandák zenéit, vagy a már ismert előadóimtól olyan számokat, amiket ismerek, meg is hallgattam, csak nem sziveztem be. Magamtól is próbáltam keresgélni, de mivel a Spotifyon nincsenek megkülönböztetve az alműfajok, így pl csak 1 nagy kategóriában tudok turkálni, ami ebben az esetben a metál. Ráadásul a legtöbb playlistben csak kb 10 másodpercet lehet hallgatni az egyes számokból, úgy meg nehéz eldönteni a számokról, hogy jók-e vagy sem. És ezekben a listákban többnyire vagy befutott előadók vannak, akiket már ismerek, vagy feltörekvő zenék, amiket erősen meg kell válogatnom, mert sok a sablonos vacak.

Gondoltam, hogy keresek a már ismert bandáimhoz hasonló bandákat. De ezzel se jutottam semmire, mert az alkalmazások, és a weboldalak csak azt nézik, hogy pl: a Slipknot nu metal, és akkor ajánlanak még több nu metal bandát, mint pl Korn, Deftones, Drowning Pool, Disturbed. De pl már ebben az esetben is: hiába nu metal (legalábbis egyes források szerint) a Disturbed és a Slipknot is, mégis egymástól teljesen különböző zenét játszanak. Engem olyan oldal érdekelne, ami olyan bandákat ajánl, amikre hatással volt az általam megadott banda, pl az Avenged Sevenfoldra a Metallica.

Még van a Youtube, sokáig ez volt számomra a legjobb opció, viszont az utóbbi időkben itt is kifogytam az ötletekből. Egy darabig ment az, hogy minden egyes műfajon végigmegyek egyesével, hogy mit találok. De már 5 éve hallgatok Youtubeon zenét, és el is hittem, hogy én már mindent ismerek. Ja persze, 1 hete is találtam egy bandát ami azonnal meg is tetszett. Több milliós megtekintésük van, de én sosem hallottam róluk.


Mit javasoltok, mit tegyek?



2019. márc. 27. 21:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha olyan előadókat akarsz keresni, akik hatással voltak egy általad kedvelt bandára, vagy fordítva, arra a(z angol nyelvű) Wikipédia, meg a zenészekkel való interjúk is nagyon jók tudnak lenni. Nekem ez volt az első fő zenefelfedezési módszerem, mikor komolyabban ráálltam a zene témára. Pl. amikor megismertem a Billy Talent-öt, megtudtam rólunk, nagy hatással volt rájuk az At The Drive-In, ami útján egyrészt megismertem a post-hardcore műfajt, másrészt az ATDI két központi tagjának a másik nagy zenekarát, a The Mars Volta-t. Aztán az ilyesmik szépen elindítanak a lejtőn ilyen hógolyóból lavina módon... A Wikipédia a műfajok feltérképezésére is elég jó egy bizonyos szintig, meg időnként érdekes olvasni a mindenféle nagyon specifikus rokon-/alműfajokat egyes stílusok kapcsán, lehet elképesztő dolgokat találni így.

Ez a szinte tisztán dokumentarista módszer máig jól beválik nekem, főleg olyankor, mikor szembesülök valami számomra azelőtt elképzelhetetlen zenével, viszont amúgy jobban preferálom az emberi ízlés-orientáltabb felfedezési módszereket. Nyilván a legjobb az, ha van az embernek olyan személyes ismerőse, akivel tud zenéről dumálni, de ha ez az opció ilyen-olyan okból nem áll fenn, az interneten szerencsére van egy rakás alternatíva.

RateYourMusic meg Discogs pl. marhajók ilyen szempontból, mindkét oldalon vannak mindenféle kézileg összeállított listák, amik vagy átfogó képet hivatottak adni bizonyos stílusokról, vagy csak valaki személyes kedvencei felsorolva. RateYourMusic-on pl. ha találsz egy neked tetsző albumról egy olyan kritikát, amiről úgy érzed, hogy nagyon azt hallja az illető abban az albumban, amit te is, akkor csekkolhatod, hogy még miket szeret, mindig találni fogsz addig számodra ismeretlen neveket. Gyakran van, hogy rácuppanok a RYM-böngészgetésre, és azon kapom magam, hogy ezer tab meg van nyitva a Chrome-on, mondván, hogy azokba a félretett albumokba majd mind bele fogok hallgatni.

YouTube-on a legtöbb általam követett csatorna zenekritikus / zenei vlogger, pl. TheNeedleDrop, Deep Cuts, Adam Neely, Dead End Hip-Hop, Myke C-Town, Notes Reviews, Vinyl Richie, David Bruce Composer stb., ők is be tudják vezetni az embert érdekes dolgokba. Pl. a TND által ismertem meg a Jute Gyte-ot, ami az egyik kedvenc metál projektemmé vált; Myke C-Town nyitotta meg előttem az olyan indie rap előadók világát, mint Aesop Rock, meg Atmosphere; meg vannak olyan elképesztően szerencsés véletlenek, mint hogy belebotlottam a Metal Theologian nevű vloggerbe, aki főállásban metálról beszél, és teljesen más az ízlése metálban, mint nekem, viszont én véletlenül pont a maréknyi jazz-es videója útján találtam rá, egészen konkrétan egy Sun Ra-s videó miatt, és mint kiderült, jazz-ben NAGYON hasonlít az ízlésünk, így tőle is megismertem mindenfélét, pl. Anthony Braxton-t, aki azóta kedvenc jazz-zenészeim egyike.

Meg benne vagyok pár Facebook-os zenés csoportban, de azokat csak akkor tudom jó szívvel ajánlani, ha nem kapod fel könnyen a vizet emberek hülyeségein. Nyilván az ilyesmi közösségben kialakulnak bizonyos közkedveltnek, meg szinte tabunak számító preferenciák - én ezt személy szerint ha nem is szeretem, jól viselem, de van, aki vagy besokall, vagy elkezdi magát sz#rul érezni az ízlése miatt (ez mondjuk a RYM-os kritikák miatt is előfordulhat, csak ott kisebb a felület konfrontációra), és nyilván egyik sem egy jó végkimenetel... De ha az ilyesmin túl tud lendülni az ember, akkor megéri figyelni, hogy miket javasolnak az ilyen közösségekben, akár konkrét kérésre, akár úgy amúgy, én pl. olyan gyöngyszemeket ismertem meg ilyen csoportoknak hála, mint Don Cherry-től az Organic Music Society, I Am A Lake Of Burning Orchids-től a Summer In My Veins, Midori-tól a あらためまして、はじめまして、ミドリです, John Wiese-től a Soft Punk, Ondar-tól a Back Tuva Future, stb.

Így belegondolva, meg visszaolvasva az eddigi írásomat, talán mondhatnám szimplán azt is, hogy bármit találsz, keress még, akár konkrétan az előadó, akár az általa képviselt stílus, akár akármi alapján. A mindenféle algoritmusok által javasolt dolgok egy bizonyos ponton túl már nyilván nem kielégítőek, és/vagy pontatlanok, de ha egy csomót böngészel, keresgélsz kézileg, meg olvasol a témában, egy ponton túl azon fogod kapni magad, hogy több zene van elspájzolva később meghallgatásra, mint amennyire egy élet elég lenne.

Meg persze minden felül, ha leírod, hogy kb. miket hallgatsz, én is talán tudok előadókat javasolni de ez már nyilván kevésbé univerzális jótanács, mint az eddigiek. :D

2019. márc. 27. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a hosszú és tartalmas választ!

Én főleg thrash vonalon mozgom: Lich King, Lazarus A.D, 4Arm, Slayer, Suicidal Angels, ha olyan kedvem van, akkor Anthrax, Annihilator.

Emellett még szeretem a hardcore metalt, amire elég nehezen lehet rákeresni, mert nem ez a neve, de valahogy még is meg kell különböztetni a 80-as, 90-es évekbeli hardcore punktól. : Terror, Wolf Down, Backtrack, Cruel Hand, Bent Life.


De amire nagyon rákaptam manapság az a Dark Tranquillity. Főleg az utolsó 4 albumuk tetszik. Hozzájuk hasonló bandát még nem sikerült találnom.

2019. márc. 28. 06:24
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

Ha DT, akkor érdemes a korai In Flames, At the Gates együttesekel is próbálkoznod.


Egy jó kiindulási pont (bár ez is elég elitista oldal időnként) a [link] , itt a legtöbb bandához adnak hasonló másikakat, pontozva a hasonlóságot is.

2019. márc. 28. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!