Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámítani a...

Hogyan kell kiszámítani a függvény egy adott pontjának meredekségét (deriváltját)?

Figyelt kérdés
például az y=x² függvény x=3 pontjánál?

2019. aug. 3. 12:34
 1/9 anonim ***** válasza:
Az y=x² függvény deriváltja y=2x, ebbe behelyettesítve az x=3-at az y pontban a függvényhez az adott pontban húzható egyenes meredeksége 6.
2019. aug. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 dq ***** válasza:
100%

Elemi függvényekre (amik az alapműveletek, az exponenciális, a sinus, stb kompozíciójával állnak elő) először meghatározod a deriváltfüggvényt – a példában ez y' = 2x lesz – majd ezt kiértékeled a kívánt ponton, x=3-ban. (Az eredmény 6.) (Megeshet hogy nem lehet behelyettesíteni, ilyenkor l'Hopitals vagy akármi.)


Nem eleme függvényekre a definíciót alkalmazod, amivel rögtön kapsz egy sorozat határértéke feladatot, amit valahogyan megoldasz.

Bővebben:

[link]

[link]

2019. aug. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"Nem eleme függvényekre a definíciót alkalmazod, amivel rögtön kapsz egy sorozat határértéke feladatot, amit valahogyan megoldasz."


Kár, hogy a belinkelt dolog pont nem erről szól. Ha már kijelentesz valamit, illene a linket is ahhoz illeszteni.

2019. aug. 4. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:

Jó az a link, legalábbis a szöveg első részéhez az első, második részéhez a második.

Én mondjuk nem említeném itt a sorozatok határértékét, itt konkrétan függvény diff. hányadosát kell kiszámolnunk.

Közeli rokonok, de azért nem ugyanaz.

2019. aug. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A sorozat határérték itt szerintem a nem elemi függvényekre vonatkozott. Pl. Gamma-függvény, Bessel-függvény, Jacobi-féle elliptikus függvények stb.

Ezért is írtam, hogy a link nem foglalkozik ezzel, de akkor meg miért említette a nem elemi függvényeket, ha a linket rossz helyre teszi...

2019. aug. 5. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Sikerült utánanéznem, arra gondoltam, hogy deriváltfüggvények ismerete nélkül hogyan lehet. Megtaláltam a határértékes képletet, de nem értem, miért határértéket kell számolni (talán a közelítés miatt, a vizsgálandó pont felé?)
2019. aug. 5. 20:17
 7/9 anonim ***** válasza:
#6 igen
2019. aug. 5. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#6 kérdezőnek: Azt kell látni, hogy amikor a differenciahányadost (különbségi hányadost) felírod akkor az diszkrét pontokon alapul. A differenciálszámítás lényege pedig pont az hogy ezt a diszkrét megfontolást folytonosba vigyük át. Ezért van az, hogy az analízisben a függvények folytonossága mind alkalmazás mind definíció szinten kitüntetett szerepet kap.


Később a differenciálegyenletek szintjén ennek mégfontosabb szerepe lesz. (Vannak persze diszkrét dinamikai rendszerek is, de ez most csak felvetés).

2019. aug. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dq ***** válasza:

#6:

A wikipédia szócikket elolvastad?

2019. aug. 5. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!