Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez nem kamu? Avagy nem félreve...

Ez nem kamu? Avagy nem félrevezetően túloznak, nagyot mondanak?

Figyelt kérdés

Valóban annyira bírja az a villanykörte, illetve hogy ilyen drasztikus mértékbe lehetne tömegesével hosszú élettartamú?

[link]


2019. okt. 29. 22:14
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Ez régen valóban igaz volt, az, hogy most igaz-e senki se tudta még bizonyítani, csak a régi villanykörtés eset miatt gondolja mindenki, hogy ma is így van. Akinek néhány év alatt tönkremegy valami cucca, az meg van győződve, hogy ez direkt így volt tervezve, hogy tönkremenjen ennyi idő alatt és az internet minden részén reklamál. Közben meg rengeteg ember, akinek nem megy tönkre műszaki cikke 5-10 év alatt se, az nem reklamálja tele az internetet, hogy nem ment tönkre valamilye. Nekem van mosógépen, tűzhelyem, hűtőm ami 10+ éve tökéletesen, egyetlen hiba nélkül működik. Van LED TV-m aminek kb. 7 év alatt egyetlen hibája volt, megjavították, azóta jó. És még tudnám sorolni. De persze van telefonom ami 3 év után már nem működik tökéletesen és nem gondolom, hogy van benne egy rejtett program, chip, akármi ami direkt elrontja, mert akkor az összes ilyen típusú telefonnak ugyanez lenne a hibája, de ez nem így van.
2019. okt. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Ezt tudtam eddig is.

Ez meg 100 évet is megélt azt ünnepelték és állítólag szünet nélkül egyfolytában ég. Azt kérdem hogy ez nem e kamu. Avagy reális e olyan égő főleg még akkori időkből ami 100 évig is hibátlanul működik, még nem is az hogy most csinálna ilyet gyártó aminek mekkora előnye van az akkori technikai fejeltséghez képest?

Azt tapasztaltam, hogy a régi puma cipőim amit kinőttem mert nagy lábam van, odaadtunk rokonomnak és ő még mindig hordta amikor az enyém sokkal újabb meg sorba mentek tönkre, mondjuk úgy 1 - 2 évig bírják, az meg már tizensok éves. Meg mamámnak van olyan bőrcipője ami több mint 40 éves, igaz volt már suszternél, de akkor is.

Viszont ez így nem tudományos néhány esetre alapozni amit én is tapasztaltam.

2019. okt. 29. 23:09
 3/10 anonim ***** válasza:
De, félrevezető, féligazságokon alapszik.
2019. okt. 29. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A videóban csak arról nem beszélnek, hogyha ma is ilyen izzókat gyártanának, akkor azok megfizethetetlen, halványan pislákoló fényforrások lennének. Nem beszélve arról, hogyha megfelelő vásárlóerő sem lett volna rájuk az ára és gyenge fényereje miatt, akkor talán most LED-ek sem léteznének, hiszen a kifejlesztésüket - kis túlzással - az izzókból befolyó összegek fedezték.


Azt nem tudom megmondani, hogy tényleg volt-e ilyen 1000 órás dokumentum, amit bemutattak a videóban, de az biztos, hogy manapság már nem limitálják le szándékosan az égők élettartamát. Inkább arról van szó, hogy egy optimális élettartamra terveznek, ami LED-ek esetén több tízezer óra is simán megvan.

2019. okt. 29. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy gépészmérnök kritikája:

* [link]

* [link]

* [link]

2019. okt. 30. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az izzó élettartama nagyban függ az izzószál üzemi hőmérsékletétől. A nagyban szót nem tudom eléggé kiemelni. A videóban szereplő izzó alig pislákol így könnyű. Egy sima 100W-os izzót meghajtasz 50W teljesítménnyel ugyanezt fogod kapni, bár alig fog világítani. Na ezért vezettek félre az orrodnál fogva !
2019. okt. 30. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen a 00:00 azaz pontban éjféli hozzászólónak.


08:14

Hogy érted? Reális hogy évtizedekig (100 évig is) világítana nonstop üzembe?

2019. okt. 30. 10:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
minden világítótestre igaz, hogy maga a fel és lekapcsolás aktusa sok-sok üzemórányi terhelésnek felel meg. plusz az izzószál hideg állapotban sokkal sérülékenyebb, mint izzás közben.
2019. okt. 30. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Vagyis mintha azt sugallnátok, nekem ez jön le belőle, hogy ha csinálunk egy wolfram szálas izzót. Nem számít a költsége, a fogyasztása se. Legyen jó vastag szál benne, legyen jó erős hőálló edzett üveg. Legalább lehessen látni sötétbe vele annyira mint egy szál gyertyával, az se számít ha inkább fűtőtest mint világítótest, a lényeg hogy bőven bírja el a foglalat meg minden alkatrész a hőt, az ampert stb. Akkor hasraütése írom csak 98% valószínűséggel 100 évig is világítani képes nonstop.


Köszi nem kérek privátot. A végén még hajlamos vagyok azt hinni, hogy félti az illető, hogy szétszedjék darabokra amiket állít, hogy tökéletesen igaz az a videó. Azt cáfoló privátot se kérek.


Amit mondtam cipős tapasztalatot az egy dolog. Ugyanakkor meg tény hogy régen milyen akkumulátorok voltak, emlékszem is rá gyerek koromból. Köszi de nem kérek belőlük, nem igaz hogy régen jobb volt. Nagyon zavart nem csak engem, hogy kötelező jelleggel teljes lemerülés után szabadott csak újra tölteni, különben nagyon rövidíti az élettartamát. Épp erre hogy ne kelljen ott kínlódni vele ha esetleg nem merült volna le, az én régi kamera töltőmön volt olyan üzemmód, hogy rárakom a töltőre, előtte teljesen lemeríti és csak utána kezdi el tölteni.

Ugyanakkor meg szintén saját tapasztalat, szóval nem valami tudományos vagy ilyesmi. Több laptopom is volt már különböző márkák. Ennek a mostaninak ami most 3 éves, messze a legjobb az aksija, olyan értelemben hogy még mindig simán bírja egy óráig. Régen örültem volna (mondjuk 10 évvel ezelőtt) ha 5 percig bírta volna 3 évesen is. Továbbá aki használt már floppy lemezt. Azt se vágyom vissza. Volt egy program 6 floppy-ra feldarabolva majd ezt egyesével berakva kellett felmásolni majd összeilleszteni. Nem tutira, de majdnem hogy 1 nem volt beolvasható végig, aztán meg fabatkát se ér hogy a többit be lehetett olvasni. Szóval ha jobban belegondolunk még így tapasztalati szinten se mondhatjuk mindenre amit a film sugall, hogy minél újabb annál sz_rabb.

2019. okt. 30. 14:35
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Egy villanykörte, izzó esetén ezer szempont fontosabb annál, hogy száz évig égjen, nem csak kettőig.

Fényereje, hatásfoka, fogyasztása, színhőmérséklete, gyártási költsége, érzékenysége a szállítási rázkódásokra stb.


Az az örökéletű égő kapna egy pöccintést oldalról és már törne s benne a szál.

Gondolom benyal vagy 50-100 wattot és ebből produkál 95% hőt és 5% fényt, ami vöröshagymahéj árnyalatú.


A tömeggyártott, mai filléres égők körülbelül 4X ilyen hatásfokkal csinálnak fényt és már ezek is elavultak, sőt, már a kompakt fénycsövek is, a 80-90% hatásfokú, hangolható színű LED lámpák mindent kiszorítanak.

És azokból sem érdemes 2-3 évnél tovább működőképest gyártani, mert egyre jönnek az egyre jobb hatásfokú, nagyobb fényerejű, hangolható, távirányítható, okostelefonról kapcsolható stb. újabbak és ha nem döglene meg, is lecserélnék.


Az elavulás tervezésének is van két fokozata.

A nem legális a szándékos elromlás X idő után. Erre kemény büntetések vannak EU-ban is, ha kiderül.

A másik verzió, amikor valamit úgy csinálnak meg, hogy egy tervezett élettartamot mindenképpen bírjon ki, fölötte meg nem garantált, hogy túlél, de nem is számít, mert elavulással amortizálódik addigra.

2019. okt. 31. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!