Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mik azok a gluonok?

LeonScottKennedy kérdése:

Mik azok a gluonok?

Figyelt kérdés

Hello :)


Szóval, tudom, hogy a gluonok a kvarkok szintjén elhelyezkedő elemi részecskék. És hogy a kvarkok közötti kölcsönhatásban vesznek részt. De egyébként mi a szerepük, milyen tulajdonságaik vannak, milyen kölcsönhatás megy végbe közöttük? (ha jól tudom erős k.hatás)


2019. nov. 15. 11:03
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Vannak építőkő részecskék ilyenek például a protonok, melyekből (nem kizárólag ezekből) felépül az atomos anyag. Vannak kölcsönhatást közvetítő részecskék, ilyenek például a fotonok melyek az elektromágneses kölcsönhatás közvetítő részecskéi. A gluonok is kölcsönhatást közvetítő részecskék. Rendelkeznek színtöltéssel. A színtöltés elnevezés szimbolikus, az RGB színmodell analógiájára. Amivel részletesen a kvantum-színdinamika foglalkozik. Az erős kölcsönhatás forrása a színtöltés, közvetítője a nyolc gluon, helyi szimmetriája pedig a három színnek megfelelően az SU(3) szimmetria. A gluonok tömege zérus, tehát az erős kölcsönhatás is végtelen hatótávolságú, potenciálja viszont közelítőleg a színes részecskék távolságával egyenesen arányos. Ez annak a következménye, hogy -- a fotonnal ellentétben -- a gluonok maguk is hordozzák a színt, a kölcsönhatás forrását, tehát saját magukkal is kölcsönhatnak. Ha tehát két kvarkot megpróbálunk egymástól elválasztani, a terük energiája a távolsággal nő, mert a gluonok egyre több újabb gluont és kvark-antikvark párt keltenek közöttük, a kvarkok pedig hadronokká alakulnak, amíg az összes szín el nem tűnik; ezért nem észlelünk szabad kvarkot (kvarkbezárás).A valóságban azonban nagyon is véges a hatótávolsága, mintegy 1 femtométer, potenciálja közelítőleg a színes részecskék távolságával egyenesen arányos.

A kvarkbezárás jelensége az erős kölcsönhatás alapvető jellemzője.

2019. nov. 15. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ, megmondom, nem hittem volna, hogy GYIK-en kapni fogok egyáltalán egy megközelítőleg normális választ egy ilyen kérdésre.

És egyébként sokat segítettél :)


És igen, elolvashatnám a wikipédiát meg egyéb oldalakat róla... csak ahhoz meg lusta vagyok, viccesebb itt kérdezni.

2019. nov. 16. 00:19
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
:)
2019. nov. 16. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!