Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizikai magyarázat a kelta kő...

Jack8 kérdése:

Fizikai magyarázat a kelta kő forgására?


2019. dec. 13. 15:15
 1/10 anonim ***** válasza:
Aszimmetria.
2019. dec. 13. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Aszimmetriája miatt csak az egyik irányba stabil a pörgés.
2019. dec. 13. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:

Van nekem is egy ilyenem.

Sokat nézegettem, hogy is teszi, amit tesz.

De tökéletes válaszom nincs.

Persze, az aszimmetria az ok, de az hogyan okozza?


Én arra tippelek, hogy a forgatási iránytól függően a felfekvési pont máshová vándorol, a súrlódás hatására és az egyik forgásiránynál ez a pont egy folyamatos erőkar csökkentő-növelő billegést, fékező rezonanciát okoz.

A másik irányú forgatásnál viszont a súrlódás az "ideális" ponton tartja az alátámasztást, ezért tud forogni.


Erre abból következtetek, hogy


1. kipróbáltam szappanos vízzel bevont üvegen, ahol elérhető mindkét irányú forgás is.

2. kipróbáltam enyhén lejtős felületen, ahol forgás közben csúszni tud, ott is lehet mindkét irányban forgatni

2019. dec. 16. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:

Amúgy pont emiatt a hogyan kérdés miatt vettem egyet. Illetve hármat, de kettőt elkunyiztak a haverok. Ezt tudtam előre, ezért vettem többet. :D

Kínából valami 300 Ft volt darabja. :)

2019. dec. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:

Közben támadt még egy ötletem.

Betintázott felületen kéne megforgatni balra, majd letisztítás után jobbra, a tinta szépen megrajzolná a felfekvési pont ("nem-megy" forgásirány esetén a felfekvési vonal, pontOK) helyét.

2019. dec. 16. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mi a lényege ennek a kőnek a forgás tekintetében? Illetve ez minden anyaggal működik, ha ilyen alakú?
2019. dec. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem anyagfüggetlen. Nekem műanyag van, eredetileg meg csinálták kőből, fából is.

gondolom sűrűség-homogenitás kell, de ezen felül mindegy.

2019. dec. 16. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

"Mi a lényege ennek a kőnek a forgás tekintetében? "

Órajárás szerint nézve egyik irányban lehet pörgetni, másik irányban berezeg és megáll.

2019. dec. 16. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
2019. dec. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Miért kelta kő a neve?
2019. dec. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!