Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Váltólapkás szerszámokat...

Váltólapkás szerszámokat tényleg nem érdemes hűteni emulzióval?

Figyelt kérdés
több embertől is hallottam, illetve láttam már, hogy nem mindig használnak hűtést ezeknél a szerszámoknál. Régi típusú gépeknél (eszterga/horizont) láttam ilyet, aol folyadéksugárral lehetett volna hűteni, de nem kapcsoltak rá semmit. Ennek az az oka, hogy nem olyan nagyteljesítményűek ezek a gépek, és nem melegszik fel annyira ezért nem kell? Illetve azt is hallottam, hogy mivel nem egyenletesen éri a hűtőközeg a forgácsolóélt, ezért az akár hamarabb kophat, a hőkülönbség miatt. Tapasztalatok?

2019. dec. 31. 10:53
 1/6 anonim ***** válasza:
Vannak olyan szerszámanyagok és vannak olyan munkadarab anyagok amelyeket nem hűtünk vízzel, de ez általánosn nem igaz. Iránymutatásért lásd a konkrét lapka gyártójának leírását.
2019. dec. 31. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Bubuka508 ***** válasza:
Például a vidia-acél lapkás szerszámokat nem hűtjük, mert elpattanhatnak a hőmérséklet-különbség miatt.
2019. dec. 31. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Bubuka, ez most nem volt szép. :(


Elmondanám a régi oktatóm kedvenc mondását.

"Szárazon még ba..ni sem lehet nem, hogy esztergálni"


Amit tilos hűteni, azokra az rá is van írva, és valóban az impulzus szerű hőkülönbség okoz gondot.

Ilyen a kerámia lapka.

Aztán amit még nem szabad hűteni , az a bór-nitrid lapka, de ez másképp is működik, mint bármelyik más lapka fajta. Ez esetben a felizzó anyag leválását nem szabad akadályozni a hűtéssel.


Minden más lapkát, szerszámacélt hűteni kell, vagy nagyon ajánlott az élettartama miatt.

Ezek a vidia származékok és a fémkerámia kompozitok. Előbbi felismerhető, hogy nagyon nehéz, ha kézbe fogjuk, míg az utóbbi pedig nagyon könnyű, majdnem alumíniumnak gondolnánk.

Az egyéb szerszámacélokat WS , HSS , HSS-E is hűtendő, jobban, mint a vidiát.

Sokszor az ember siet és nem nyitja rá a hűtőfolyadékot, de ez tényleg csak egy hirtelen "hamar-hamar" kis fogással végzett munkánál jön szóba.

A helyes hűtéssel többszörösére növelheted a szerszám éltartamát.

Szürke öntvényeknél (öntött vas) nélkülözheted a hűtést-kenést, mert maga az anyag is képes a kenésre, de a hűtésre nem, vagyis ha mikrométert kell használnod, akkor le kell hűtened az anyagot. Például egy féktárcsa szabályozáskor nem kell hűtést használni. Ha szürke öntvényt HSS szerszámmal munkálok meg, akkor viszont mindig alkalmazok hűtést, mert tönkre vághatja például egy 40-es csigafúró élszalagját.

Sokszor még a műanyagot is hűtöm, hogy ne melegedjen fel az olvadás pontja közelébe. Nagy átmérőjű műanyagnál leszúrásnál már be tud sülni a szerszám az olvadékba. Vagy egy nagyobb rádiusz készítésnél sokkal szebb lesz a felület.

2020. jan. 1. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Bubuka508 ***** válasza:
Akkor a szakoktatóm tudta rosszul annak idején, mert én pont ezért kaptam tőle egyszer, hogy hűtöttem.
2020. jan. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2020. jan. 1. 14:13
 6/6 anonim ***** válasza:
az a trükkje,hogy folyamatosan kell hűteni, tehát már akkor érje a szerszámot az emulzió,mielőtt behatól az anyagba.
2020. jan. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!