Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha van egy szivattyúm, akkor...

Ha van egy szivattyúm, akkor változtathatom a szívó és a nyomócsonk csőátmérőjét?

Figyelt kérdés

Ez egy eheim compact 3000+, 3000litert forgat meg óránként, a szívó és a nyomóág is 19mm-es. Folyamatosan megy éjjel, nappal.


A csövezésem pedig 16mm-es, meg az üvegből készült ki-és befolyók is. (Növényes akvarisztika)


Ha egy átalakítóval leszűkítem a pumpát a csövekhez, akkor történik valami azon kívül hogy a folyadék felgyorsul a vékonyabb csőben? Vagy ez jelentős fojtás a szivattyúnak. Valaki azt is mondta hogy a nyomóágat szűkíthetem, a szívót nem. Belső csőátmérőket írtam.



2020. jan. 17. 23:15
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

A szivattyú működési elve határozza meg, hogy szűkítheted e a szívó oldalt.

Ha ez ismeretlen, akkor csak a nyomóágat szűkítheted biztonságosan.

Az viszont egy kissé furcsa, hogy 3000 liter vizet forgat meg.

Az percenként 50 liter.

Ha azt nézem, hogy a hálózati csapról ahol 3-5 bar nyomás van, max 20 liter vizet tudsz kinyerni percenként (ez kb 2 vödör) akkor a növényeidet nem fogja eltörni derék tájban? Ha halak is vannak benne, akkor az összekócolja a hajukat. :)

2020. jan. 18. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ez a névleges teljesítménye, komoly high tech növényezésnél óránként kb. 10x kell átforgatnia az akvárium bruttó űrtartalmát. Nature tank címszó alatt találsz képeket erről a vonaláról az akvarisztikának.

Nagy fény, komoly szűrés, folyamatos CO2 beoldás palackról.

És az miért van, hogy csak a nyomó ágat szűkíthetem biztonságosan? Fizikában jártas vagy? Bernoulli szerint ugye szűkebb keresztmetszetben felgyorsul a folyadék és csökken a nyomás. Ha tudod a pontos választ akkor érdekelne, gépészmérnöknek tanulok amúgy, csak még az elején vagyok. De akkor a nyomó ágat tuti szűkíthetem bűntetlenül.

2020. jan. 18. 02:11
 3/5 A kérdező kommentje:

A szivattyú teljesítménye jelentősen visszaesik ahogy telítődik a szűrőanyag baktérium kúltúrával, na meg a kosz is lerakódik.

Plusz van valamilyen visszafolyó esőztető vagy üveg búra (lily pipe) ami megtöri a visszaérkező vízsugarat. Egyébként állítható 1500l/h-3000l/h között, mivel csak 160 litert fog most szzűrni, nem lesz felnyomva maxra.

2020. jan. 18. 02:14
 4/5 anonim ***** válasza:

A nyomó ágat biztosan szűkítheted, ezen nem is kell gondolkodnod.

A szívóágat sok esetben azért nem lehet szűkíteni, mert szörcsögni kezd a szivattyú.

Van olyan szivattyú, aminek a szívóága kifejezetten nagyobb keresztmetszetűnek is kell lennie, mint a nyomóoldalnak.

2020. jan. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Lenne pár kérdésem? Mekkora az akvárium? Milyen szűrést tervezel hozzá? Alsó vagy oldalsó elhelyezésű szűrőakváriumot, mekkorát? Milyen szűrőanyaggal? Mekkora a szűrőakvárium?
2020. jan. 21. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!