Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az a "Piromágneses villamos...

EagleHUN kérdése:

Mi az a "Piromágneses villamos generátor"?

Figyelt kérdés

Tesla életművében és találmányai közt szinte mindenütt megemlítik, ám nem találtam műszaki leírást vagy működési elvet sehol.

A piro szó a tűzre utalhat esetleg, de így értelmezni meg nem lehet.

Tudja valaki miről is van szó?

Érdekelne mi volt ez a találmánya.



2020. máj. 12. 12:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

US428057 név alatt fut ez a szabadalma. [link]

Itt azt írják, hogy egy olyan hőelektromos eszköz, ami működése a Nernst-Ettinghausen effektuson alapszik. Tovább én nem is olvastam el, úgy se értek hozzá. Talán ebben választ találsz a kérdésedre.

2020. máj. 12. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
*nem név alatt, hanem szám alatt. Elírtam.
2020. máj. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezt szkenneltem neked:

[link]

[link]


Forrás: Szentiday Klára Félvezető fotodetektorok Műszaki Könyvkiadó 1977


Hehe a lomi-piacon néha kincset találok.

2022. jún. 28. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi ez érdekes és hasznos volt.


A piro-elektromos anyagot is sikerült ebből értelmeznem.

Olyan ferro-elektromos anyag (kristály) amiben az elektromos tér megváltoztatásához az átütési szilárdságánál nagyobb feszültségre lenne szükség ezért "csak" hőmérséklet változás válthat ki benne ilyen változást azaz hogy feszültség jelenjen meg a két oldala közt.

(Lényegében analóg a piezo-elektromos jelenséggel csak ott ugye mechanikai változás hoz létre feszültséget ezeknél pedig a hőmérséklet megváltozása.)



Tesla nyilván nem félvezetőből hanem valamilyen természetes kristályból csinálta meg fém felgőzöléssel lényegében egy kondenzátort létrehozva ami a hőmérséklet változások hatására állított elő energiát.

Mivel "generátornak" nevezte el a szerkezetet ebből gondolom hogy energia előállítás lett volna a célja.

Bár az jó kérdés hogy ez mennyire volt hatékony nem lehetett túl nagy teljesítményű maximum néhány watt.


Nem véletlen hogy inkább érzékelőkként gyárt(ották)

nagyon kicsi energiát adhat le ami erre alkalmassá teszi, számottevő teljesítmény előállításához viszont szerintem is kevés.


A Laser Precision Corp cég még létezik valamilyen detektorokat is gyártanak még, hogy ilyen elven működőeket is csinálnak -e még azt nem találtam meg.

2022. jún. 28. 11:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!