Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez így működhet?(többi lent)

Ez így működhet?(többi lent)

Figyelt kérdés

Szeretnék bevonni egy kissebb fém szerkezetet rézzel.

Arra gondoltam hogy tömény rézgálic oldatba mártom és elektrolízissel csinálom.

így elég réz rá tud rakódni hogy véddje a korróziótól?

körülbelül 0.2 mm kéne.


és elektrolízis közben kell forgatni az oldatban hogy egyenletesen bevonódjon?



2020. máj. 23. 11:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1) Gondosan zsírtalanítani a bevonandó alkatrészt. Pl. lúgos fürdővel. Gumikesztyű kötelező.

2) Az elektrolit receptje:

/1 liter ioncserélt víz. ( Ha nincs, 1 liter felforralt, majd lehűtött esővíz is megteszi.)

/2 200 gramm kristályos réz-szulfát. Oldódás után az oldatot leszűrjük. Az oldásra egy trükk: Tiszta, vékony rongydarabkába csomagoljuk a kékkövet, és azt a vízbe függesztjük. ( Ha a kristályok az oldat alján vannak nagyon lassú az oldódás.

/ 25 milliliter tömény kénsav, vagy 50 ml 32 B° akkumulátorsav ( 32 B° = 37,45 tömeg% )

Na most már nemcsak gumikesztyű, hanem védőszemüveg is kell.

A kénsavat, lassan, óvatosan, folyamatos keverés mellett öntjük az oldathoz.

Ne a legszebb ünneplő ruhádban dolgozz kénsavval!

3) Az anódok előkészítése. Az anódokat mártsuk híg ( Kb. 8 százalékos) salétromsav oldatba. Ha nincs salétromsavunk, kevés kálium-nitrát, és valamilyen sav oldata is megteszi. Utána öblítés vízzel.

Ha legalább 2 anódot használunk, nem kell forgatni a bevonandó tárgyat.

4) Elektrolízis. A kádfeszültség 3 - 4 V, az áramsűrűség 1 - 2 A/dm^2 legyen! Az elektrolit 20 °C-nál ne legyen hidegebb! Negyedóránként megkeverjük az elektrolitot.

Ha a katódon, durva kristályok, vagy barna foltok jelennek meg, csökkentjük az áramerősséget.

Így óránként 0,03 mm réteggel számolhatunk.

5) öblítés

Ha bevont tárgy befér egy sütőbe, 120 - 180 °C 20 perc hidrogén mentesítés nem fog ártani, de nem kötelező.

2020. máj. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ
2020. máj. 23. 13:49
 3/5 EagleHUN ***** válasza:

- Milyen anódra gondolhatott az első válaszoló?

Ha grafit azt nem kell savazni.


Vagy rezet használjon a kérdező anódnak?


A réz elsődlegesen az oldatból válik ki, szerintem rézkatód használata ezért feleslegesen drága és szükségtelen is lehet akár.

2020. máj. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Van azért egy buktató. Nem minden acélon tapad meg rendesen a rézbevonat. Ha leválik a galvanizált réz, akkor egy vékony nikkel réteget visznek föl előbb az acél felületére.

EagleHUN!

Réz anódra gondoltam. A receptet a "Galvanizáljunk otthon!" című könyvből vettem. Anódnak rézhuzal hulladék is megfelel, de működik a dolog szén, vagy ólom anóddal is. Ha jól számoltam, a megadott recepttel, egy liter elektrolitból mire kifogy a réz 2853,24 cm^2 felületet vonhatunk be 0,2 mm vastagon.

2020. máj. 24. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ ,mostmár csak be kell szereznem egy pár hozzávalót
2020. máj. 24. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!