Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek tartalmi és...

Szerintetek tartalmi és tudományos szempontból mennyire megbízható az internetes magyar Wikipedia?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak azzal kapcsolatban. Pl. az ott közölt életrajzokból kihagyják az illetőknek a rendszerváltozás előtti munkahelyeit, kitüntetéseit és minden olyan tényt, ami manapság bármilyen szempontból kellemetlen lenne számukra. Még kelletlenebb, amikor tudományos témákban már régen túlhaladott dolgokat tényként közölnek. Amikor pedig a honlapjukon szereplő témákhoz a szócikkek írói számára kellemetlenül pontos és hiteles forrásművekkel alátámasztott hozzászólásokat küldtem, akkor koholt vádak alapján minden ottani írástól eltiltottak.

2020. júl. 5. 16:47
A kérdező szavazást indított:
Wikipedia
megbízhatóság
letiltás
12 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
85%

Borzalmasan változó. Pl. informatika területen általánosságban már kezd elfogadható szintűlenni, gyors tájékozódáshoz - néha még oktatáshoz is - megfelelő /kellő körültekintéssel/. Műszaki tudományok (pl. gépészet, mechanika, villamosmérnöki dolgok), matematika, fizika, kémia nagyon vegyes, vannak nagyon jó és vannak halálosan elavult tartalmú szócikkek. De az elmúlt 2-3 évben határozott fejlődés és javulás figyelhető meg. Azokon a területenek amit követek.


Nagyon sok esetben látható, hogy az angol többé-kevésbé kivonatos fordítása van meg a magyaron. Azok általában jobban sikerülnek. Eleve amelyik szócikkben nincsenek meg a hivatkozások, vagy a hivatkozások első ránézésre komolytalanok (pl. teljesen hiteltelen forrás, vagy teljesen elavult forrás ilyen pl. az az eset amikor a legfrissebb hivatkozás Tolnai világlexikonra mutat) azok a szócikkek feltehetően nem annyira megbízhatóak.


Az életrajzokhoz nem tudok hozzászólni, azt még nem ellenőriztem.


Ahol hibát találtam és jeleztem a megfelelő módon (ez le van írva, hogy hogyan lehet) általában megköszönték és beemelték.

2020. júl. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
30%
Természettudományok terén elég gyenge, szinte sohasem használom (ellenben a középiskolások teljesen rá vannak cuppanva).
2020. júl. 5. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
91%

1. A cikkeket önkéntesek szerkesztik, a szakértelem nem feltétel.

2. Az egyes embereknek egy téma adatairól eltérők a fontossági sorrendjük.

3. Aki valamit jól tud, abból nem következik, hogy képes jól elmondani is.

4. Minden létező cikknél van egy pontossági igény, amit illik teljesíteni, ám ez a küszöbszám az egyes embereknél rendkívül eltérő.


Mindezekből következik egy konkrét olvasat megítélése körüli nagyfokú eltérés. A wikipédiát érdemes arra használni, amire készült. Első tájékozódásra. Finom részletekért érdemes szakcikkekhez fordulni.

2020. júl. 5. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
76%
3 Igen, de ég és föld a különbség az angol és a magyar wikipédia színvonala között. Az angol verzió összességében betölti egy enciklopédia funkcióját. Sok magyar cikknél eközben kb. azt érezni, hogy Petike nyári szünetben unatkozott és teleregélte az agymenéseivel, amit aztán éveken át senki nem ellenőrzött.
2020. júl. 5. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
2: vannak a természettudományban is jó szócikkek, általában azok az angol fordításai. Az, hogy a középiskolások rákattantak az meg a tanároknak köszönhető. Csak épp azt nem mondják el nekik, hogy hogyan kell kellő kritikával kezelni a wikit.
2020. júl. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Szerintem pedig a népbutítás az bűncselekmény. Ezért most már csak arra lennék kíváncsi, hogy adományként vajon ki és mennyit fizet az állítólag csak alapítványi adományokból élő magyar Wikipédia vezetőinek. Pl. azt, hogy esetleg nem reklámozzák-e az adakozókat hamis életrajzokkal. Vagy ez csak egy városi legenda? Lehetséges. De szerintem jobb lenne, ha az alapítványokat ellenőrző hatóságok megnyugtatnák az olvasókat, hogy mindig megnézik, hogy az adományozók reklámszerű életrajzai esetleg szerepelnek-e a magyar Wikipédiában.
2020. júl. 5. 20:30
 7/15 hollófernyiges ***** válasza:
83%
Igen tudjuk, hogy olyan nagy trauma ért azzal hogy nem kellően alátámasztott infók miatt törölték a szerkesztésedet, hogy már sokadszorra kell kiírnod ugyanezt a kérdést.
2020. júl. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
78%
Kérdező (20:30) mutass már légyszíves egy konkrét példát? Csak azért, hogy ellenőrizhessük az állításod.
2020. júl. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
51%
Még régebben valami egyszerű vallási dolgot javítottam ki, azt törölték.
2020. júl. 5. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
83%
Kérdező, kérnénk néhány linket, mert így csak beszélsz a levegőbe.
2020. júl. 6. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!