Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet-e karbonsavakat alfa...

Z003 kérdése:

Lehet-e karbonsavakat alfa helyzetbe halogénezni P/PX3 katalizátor helyett Kén jelenlétében?

Figyelt kérdés

Ha egy telített nyílt láncú karbonsavat szeretnék alfa helyzetbe klórozni akkor használhatok foszfor / foszfor-triklorid helyett ként halogén átvivőnek (ezt egy szakkönyvben olvastam de sehol máshol nem találtam róla leírást)? A foszfor esetén tudom hogy a PCl3 megtámadja a karbonsav hidroxil csoportját és sav kloridot képed, de a kénnél ez hogy játszódna le. Mármint a kén gondolom hogy reagál az elemi klórgázzal és kén-dikloridot képez, de az tudtommal nem reagál ily módon karbonsavakkal, sem a hidrolíziséből képződő temékek.


Ha az előző esetben működik a kén akkor a Hell-Volhard-Zelinszkij-módszerben használt foszfort is lehetne kénnel helyettesíteni?



#kémia #szerves kémia #halogénezés
2020. aug. 22. 17:02
 1/1 anonim ***** válasza:
Én még sosem hallottam erről, és a ScienceFinder sem dob ki ilyen reakcióból egy darabot sem (mármint ami elemi kénnel menne). Szerintem nem létezik a dolog. Vagy a könyv téved, vagy rosszul emlékszel mit írt, esetleg kevered valami mással.
2020. aug. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!