Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az anygok stabil izotópjai...

Az anygok stabil izotópjai erősebbek mint az alap anyagé? pl az ezüst 107-es izotópja?

Figyelt kérdés
ugye a tömeg és sűrűség az nagyobb ergo erősebb?

2020. szept. 29. 01:56
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
97%

A tömeg és sűrűség nem jelent erősebb anyagot. Azt az atomok közti kötéserők okozzák.

Én speciel nem nevezném az ólmot erősebb anyagnak a titánnál, ami kb. háromszor kisebb sűrűségű.

És mivel az a több tömeg az atommagban ül, a kémiai-fizikai tulajdonságokba nem igazán van beleszólása.

2020. szept. 29. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az anyagok egyes izotópjai ugyanannak az anyagnak eltérő tulajdonságú eseteit jelentik. És e tulajdonságok között szerepel az is, hogy mennyi időn át stabil állapotúak külső hatás nélkül. A stabil izotópok mindössze hosszabb időn át maradnak ugyanolyanok, az instabilok viszont hosszabb rövidebb idő alatt megváltoznak, esetenként (el)fogynak.
2020. szept. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 sadam87 ***** válasza:

Csak én nem értem az eredeti kérdést? Mi az, hogy "alap anyag"? Mert például az ezüstnek épp a 107-es izotópja a leggyakoribb, és az stabil (amúgy a 109-es is stabil). Emellett az elemek izotópjai nem szoktak tisztán előfordulni (már ha eleve nem csak egyféle van meg a természetben).

Egyébként egyet értek Wadmalac válaszával.

2020. szept. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
3-as akkor nem az "alap" ezüst azaz a 47-es a leggyakoribb? (94 amiben 47 proton és 47 neutron van)
2020. szept. 29. 19:07
 5/9 sadam87 ***** válasza:

#4

A 47 az ezüst rendszáma (= protonszám). Az az összes ezüst atomra nézve ugyanannyi. A 107, 109, stb. a tömegszám (= protonok + neutronok száma), amiben az izotópok különböznek. Az ezüstnek két stabil izotópja van, a 107-es és a 109-es tömegszámú. A természetben is ezek fordulnak elő érdemi mennyiségben (épp azért, mert stabilak). A természetes ezüst 51,84%-át adja a 107-es és 48,16%-át a 109-es izotóp. A többi elég instabil nem nagyon fordul elő a természetben.

A 94-es ezüst izotóp roppantul instabil, a felezési ideje néhány ezred másodperc! (Azt nem tudom, miért ez az "alap".)

[link]

2020. szept. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
azért ez az "alap" legalábbis azért hivatkoztam rá mert ugye úgy tanítják még érettséginél is hogy a rendszám az ami megadja hogy mennyi proton és neutron van az adott atomban és ugye elvileg nem lehet kevesebb neutron szám (de van 46-os ezüst is meg még egy pár atomnál...) de ahogy nézem a legtöbb stabil elem az vagy a duplája a neutronok számában vagy többszöröse pl aranynak a két és félszerese kb és azaz egyetlen ami stabil)
2020. szept. 29. 21:31
 7/9 sadam87 ***** válasza:

"úgy tanítják még érettséginél is hogy a rendszám az ami megadja hogy mennyi proton és neutron van az adott atomban"

Nagyon remélem, hogy nem. A rendszám a protonszámot adja meg, a neutronszám ettől többé-kevésbé független.

A kisebb rendszámú elemeknél igaz (nagyjából a vasig), hogy legstabilabb izotópban/izotópokban a protonok és neutronok száma nagyjából megegyezik, de a nagyobb rendszámú elemekben a stabil(abb) izotópokban már lényegesen több a neutron, mint a proton (lásd az aranyas példát).

"ugye elvileg nem lehet kevesebb neutron szám"

De. Például a hidrogén leggyakoribb izotópjában 1 proton és 0 neutron van.

"(de van 46-os ezüst is meg még egy pár atomnál...)"

Ez alatt nem tudom mit értesz, de ha a rendszámot, akkor 46-os rendszámú ezüst nincs.

2020. szept. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

7-es olvasd el még egyszer amit írtam ":D

+ a vasnál sem stabil az egyenlő neutronú atom itt is a duplája kb

a vasnál is van kevesebb neutron számú nem is 1

én meg azt írtam hogy a suliban úgy tanítják ezért is zavarodtam most össze

igen 47-et akartam írni csak telon el írtam...

2020. szept. 29. 22:07
 9/9 sadam87 ***** válasza:

Oké, elolvastam.

"a rendszám az ami megadja hogy mennyi proton és neutron van az adott atomban"

Nem, az csak és kizárólag a protonszámot adja meg.

"és ugye elvileg nem lehet kevesebb neutron szám"

De, teljesen nyugodtan lehet (már ha a úgy érted a rendszámnál kevesebb, mert ezt nem sikerült egyértelműen leírni). Például 1-es tömegszámú hidrogén izotóp, 3-as tömegszámú héliumizotóp. Ezek ráadásul stabil (nem radioaktív izotópok)! (A többi elem esetében én sem tudok olyan stabil izotópról, ahol a neutronok száma kisebb lenne a protonokénál).

"(de van 46-os ezüst is meg még egy pár atomnál...)"

Ha 47-et értesz rajta, az valóban a rendszám, cserébe fogalmam sincs, mit akartál ezzel mondani.


"+ a vasnál sem stabil az egyenlő neutronú atom itt is a duplája kb"

A leggyakoribb (és legstabilabbnak mondható) vas izotóp az 56-os tömegszámú. A vas rendszáma 26. Tehát ebben a vas izotópban 26 proton és 30 neutron van. Azaz elég távol van a neutronszám a protonszám duplájától. (Bár ugye ebbe a "mondatba" sem sikerült leírni, hogy minek a duplája lenne szerinted a neutronszám.)

"a vasnál is van kevesebb neutron számú nem is 1"

Kevesebb neutronszámú micsoda??????

"én meg azt írtam hogy a suliban úgy tanítják ezért is zavarodtam most össze"

Én meg azt, hogy nagyon remélem, hogy nem úgy tanítják. Illetve ha igen, az elég szomorú.

Itt egy grafikon, aminek az egyik tengelyén a protonszámot (= rendszámot ), a másik tengelyén a neutronszámot tüntették fel. A grafikon azt mutatja, ezeknek függvényében melyek lesznek a stabil és instabil atommagok. Jól látszik, hogy a kisebb rendszámú atomok esetében azok lesznek a stabilak (feketével jelölve), amelyekben nagyjából megegyezik a protonok és neutronok száma (1:1 neutron to proton ratio), míg a nagyobb rendszámú elemek stabil izotópjainál egyre nő a neutronszám a protonszámhoz képest.

[link]

Forrás:

[link]

2020. szept. 30. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!