Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor két helyiség közt...

Amikor két helyiség közt kinyitjuk az ajtót, miért keletkezik egy kis huzat az ajtóban?

Figyelt kérdés

2020. dec. 14. 23:25
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Amiért a szél fúj...

A hőmérséklet és/vagy nyomáskülönbség elkezd kiegyenlítődni.

2020. dec. 14. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert az ajtoszarnnyal kihuzol egy csomo levegot a masik helyisegbol, ami a keletkezo nyomaskulonbseg miatt vissza akar oda kerulni.
2020. dec. 14. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen #2, ez egy elméleti igazság. A gyakorlatban megnézem azt az embert, aki ezt érzékeli is, és pláne töredék másodpercnél tovább.

Viszont az #1 válasz tényleg releváns.

2020. dec. 15. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#2: Hogyan "húzom ki" a levegőt?

Magam felé nyitom az ajtót, és akkor jön felém a levegő, valóban. De mitől? Miért mozog már ekkor, ilyenkor hol van nyomás/hő különbség?

2020. dec. 16. 00:55
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Te kint vagy az előszobában, az ajtó kifelé nyilik, tehát húznod kell, hogy kinyisd, és beléphess a szobába. Legyen ez a felállás.

Elkezded kinyitni az ajtót, ezzel kvázi megnöveled a benti helyiség térfogatát.

Emiatt a benti helyiségben a légnyomás leesik, mivel azonos mennyiségű levegőre egyre nagyobb térfogat jut. És mivel az ajtólap felületére rá van tapadva egy csomó levegőmolekula (hiszen a szoba levegője rápréseli őket), azokat is húzod az ajtólappal együtt. A helyükre meg újabbak, főleg a benti levegőből. Onnan sokkal könnyebb neki odajutnia, mint kintről, hiszen onnan csak egy keskeny résen keresztül tud egyelőre áramlani. Viszont ott cúgol is rendesen. Már csak azért is, mert közben az előszobában meg összenyomod a levegőt az ajtólappal. Próbáld ki, egy nejlonzacskót fújj fel, hagyj egy kis lyukat, majd kezdd el összenyomni. Minél jobban összenyomod, annál nagyobb sebességgel áramlik kifelé a lyukon a levegő. Meg azt is kipróbálhatod, ha van lehetőséged rá, hogy ha kinyitod az előszoba egy kicsike ablakát, ami a külvilágra nyilik, szélcsendben, és az ablak fölé celluxozod a zsinórját egy felfújt, megkötött lufinak, ami még pont átfér rajta, akkor ajtónyitáskor az előszobában összenyomódó levegő ott fog tudni távozni könnyen, és természetesen viszi magával a lufit is. Ha viszont kimegy ott a levegő, az azért van, mert az előszobában 1 barnál nagyobb nyomás keletkezett, összenyomtad a levegőt. Odakint meg mindig 1 bar, arrafelé tudott távozni.

Ha a szobán nyitsz egy kicsike ablakot a külvilágra, akkor azon meg befelé fog áramlani a levegő, tehát be fogja szippantani a lufit a szobába, amikor kinyitod az ajtót.

Tehát becsukott ablakokkal nyitva ki az ajtót, nemcsak a benti levegő "szivja" befelé a kintit, de a kinti is nyomja befelé a kintit, az egyik húzza, a másik meg tolja keresztül az ajtórésen, segitenek egymásnak, emiatt lehet akár viharos sebességű szél is lokálisan az ajtónyilásban.

2020. dec. 16. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!