Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a magyarázat arra, hogy ha...

Mi a magyarázat arra, hogy ha maszkban lépcsőzök, akkor kifulladok?

Figyelt kérdés

Sokan mondják hogy nem csökken az oxigénfelvétel ha maszkot hordunk. Miért van, hogy legutóbb is amikor felsiettem 4 emeletet, alig bírtam beszélni, csak kapkodtam a levegőt? Függ a maszk típusától is, a sima orvosiban valamivel könnyebb lélegezni, de egy vastagabban nem.

Tudományosan gondolkodva tehát miért kapkodom a levegőt? Mert kevés az oxigén. Maszk nélkül is ez van? Nem. Tehát a maszk csökkenti a szervezetbe jutó oxigén mennyiségét? Mindenki azt mondja hogy nem, de a tapasztalatom nem ezt mutatja.


2021. jan. 31. 15:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
23%
Maszkban nem tud távozni a szád/orrod környékéről a kilélegzett CO2 és azt újra beszívod.
2021. jan. 31. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Egyértelmű.
2021. jan. 31. 15:15
 3/13 anonim ***** válasza:
49%

Vaaagy csak hülye vagy, aki nem érti az alapfogalmakat sem? Nem csökken az oxigénszaturáció a maszkban egyáltalán. Egyszerűen csak adott intenzitás fölött/mellett szaporábban kell lélegezned a fenntartásához. Ennyi történik. És ez teljesen lényegtelen.

[link]

[link]

2021. jan. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, mennyire vagy edzésben, milyen maszkot használsz és milyen a testmozgás. Ha elsétálsz a boltba, viselj maszkot. Ha maratont futsz, akkor meg ne viselj. Ha kórházba mész, szerezd be a legjobb maszkot. Ha csak az utcán sétálsz, távolságtartás mellett, akkor pedig elég az egyszerű. Ha egyedül sétálsz egy kihalt utcán, akkor nem kell maszk.

Szerintem akinek van egy kis józan esze, annak nem okoznak olyan nagy dilemmát ezek a dolgok.

2021. jan. 31. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
#4 Teljesen egyetértek ezzel, nem maszkellenes vagyok.
2021. jan. 31. 15:34
 6/13 anonim ***** válasza:
82%

Te azt írod, csökken a szervezetbe jutó oxigén mennyisége. Ez nem igaz, mert a szervezet a maszk miatt egy lélegzéssel a tüdőbe bejutó

oxigén mennyiségének csökkenését a szaporább légzéssel kompenzálja. Ez nyugalmi állapotban, sebészi maszkban legfeljebb épphogy érezhető, (házi textileken jobban) Tour de France-t meg nem maszkban kell nyerni.

2021. jan. 31. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
69%

És bocs a hármasért, csak az ember már minden ilyen kérdést konteós provokációnak vesz, és úgy is reagál rá, annyi ilyet látott már...

Örülök, hogy nem az.

@4-gyel egyetértek teljes mértékben.

2021. jan. 31. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

ma 16:42

Az ember nem veszi annak, legfeljebb te.

2021. jan. 31. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
71%
Lehet, hogy túl sokat lógok a gyk-n, de itt annyi az idióta, hogy szerintem senki nem hibáztathatja azt, aki az ezredjére ugyanazzal a szöveggel indító farkast kiáltót már nem rohan megmenteni...
2021. jan. 31. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

Minden válasz jó, némelyik csak többé-kevésbé.


Alapvetően a maszk egy "fojtás", amin át kevesebb levegő jut be, illetve nagyobb külső-belső nyomáskülönbség tud ugyanannyi levegőt áttolni rajta.


Vagy erősebben dolgoztatod a tüdődet, vagy többet.


Bizonyára minimálisan több a visszalégzett "használt" levegő is, de nem hiszem, hogy ez jelentős lenne.


Meg kéne kérdezni egy tűzoltót, aki részt vett már a gázálarcos lépcsőház-futó versenyen. Neki ez a maszkos dolog tutira smafu. :)

2021. febr. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!