Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Pontosan hány mm egy inch?...

Pontosan hány mm egy inch? 25,4XYZ?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A 25,4mm-nél pontosabb értékre lennék kíváncsi. Hiába néztem utána már rengetegszer, mindenhol csak annyit írnak, hogy 1 col 25,4 mm. De nyilván logikus lenne, hogy 2 külön földrészen kialakult mértékegység közötti váltószám végtelen tizedesre végződik.... Hacsak nem született egy megállapodás (amirről én még nem hallottam), miszerint a col 25,400000 miliméter? Hogy is van ez?

Előre is köszi!



2021. febr. 16. 18:19
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

Pontosan 25,4 mm.


[link]

2021. febr. 16. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha jól értem a 1)-es által linkelt oldalt, akkor a definíció szerint


1 méter = 39.37 inch, innen egy egyszerű osztással


1 inch = 1/39,37 méter adódik, ami egész számokat tartalmazó törtalakban 100/3937 méter. Mivel ez nagyon minimális eltéréssel 25,4 milliméterben, ezért ezt a kerekítést használják.

2021. febr. 16. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A mértékegység váltó szerint 1 inch 25400 mikrométer, tehát 25,400mm
2021. febr. 16. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!!! Ilyen dolgokban nem szeretem a wikipédiát használni, szóval ott meg sem néztem mit írtak...


Ha esetleg később valaki keresné: 25,400050800101... mm.

2021. febr. 16. 22:23
 5/7 2*Sü ***** válasza:
66%

1 inch = 25,4 mm. Pontosan ennyi nem körülbelül ennyi.


Az emberi testtel kifejezett mértékegységek bizonytalanok voltak. Eredetileg egy inch az egy lábnak a 12-ed része volt. A láb meg a lábfej hossza, ami meg attól függ, hogy kinek mekkora lába van, milyen vastag a cipője, stb… Másrészt az inch kb. a hüvelykujj szélessége is egyben, aminél megint kérdés, hogy kinek mekkora. Nota bene az inch különböző korokban és helyeken 2 és 3 cm közötti méretet jelentett.


Ez persze okozott gondot, lehetőséget adott visszaélésekre, így igyekeztek rögzíteni az ilyen mértékegységeket. Viszont ez kezdetben lokálisan történt, van angol hüvelyk, bécsi hüvelyk, pozsonyi hüvelyk stb… Mint ahogy van angol láb, magyar királyi láb, bécsi láb stb… Persze ahogy globalizálódott a világ, kellett valami pontosabb nemzetközi egységesítés.


1930-ban a Brit Szabványügyi Intézet a metrikus rendszerhez igazodva meghatározta, hogy 1 inch *pontosan* 25,4 mm. Ezt később más országok szabványügyi intézetei is átvették. Egyébként a yard is ez alapján lett szabványosítva: 1 yard = 36 inch = 36*25,4 mm = 0,9144 m (pontosan).


~ ~ ~


> Ilyen dolgokban nem szeretem a wikipédiát használni, szóval ott meg sem néztem mit írtak...


Sajátos hozzáállás. Meglehet vannak a Wikipédián is pontatlanságok, hibák, de a népszerűbb szócikkeket általában szakértők igyekszenek karbantartani. Általában jelölni szokták, hogy a különböző kijelentéseknek mi a forrása, utána lehet nézni ezeknek a forrásoknak. Úgy összességében a Wikipédia ha nem is tökéletes, de eléggé jó információforrás. Az biztos, hogy ezerszer pontosabb és hitelesebb, mint egy random felhasználó random válasza itt a GYK-n.

2021. febr. 17. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
66%

"Standards for the exact length of an inch have varied in the past, but since the adoption of the international yard during the 1950s and 1960s, it has been based on the metric system and defined as exactly 25.4 mm."

[link]

-> exactly 25.4 mm

2021. febr. 17. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Ilyen dolgokban nem szeretem a wikipédiát használni, szóval ott meg sem néztem mit írtak..."


A wikipédia cikkeit a témában jártas emberek lektorálják (többen is, egymás munkáját). Nem azzal van a gond, hogy téves a rajta fellelhető információ, hanem, hogy szaktartalmakat képesek lebutítani laikus szintjére és olyankor csorbul az eredeti tartalom is, ami miatt mélyebb megértésre nem alkalmas a wikipédia. Na most, egy szabványról szóló cikk az pont nem ilyen.

2021. febr. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!