Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik olyan statisztika...

Létezik olyan statisztika könyv vagy videó, ami jól elmagyarázza az átlagok (számtani, mértani stb...) közötti különbséget?

Figyelt kérdés
Sok könyvet megnéztem, és csak pár sor van írva mindegyik csoporthoz. Példa vagy nincs a könyvben vagy csak olyan van, ami nem teljesen egyértelmű.

2021. febr. 26. 21:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez sima középiskolás tananyag, vagy egy fél perces google keresés. Mi a kérdésed? Miért statisztika könyvből akarod megtanulni? Tényleg könnyű...
2021. febr. 26. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ezek szerint megtaláltad a leírásukat, csak nem értesz benne valamit. Mit?
2021. febr. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan mi a problémád a közepekkel? Nem tudsz velük számolni?

Hogy értsd a lényeget; az átlag azt mutatja meg, hogy mennyi lenne minden adat, hogyha mindegyik ugyanakkora lenne, és összegük ugyanannyi lenne, mint az eredeti adathalmaznak. Például az 1;2;9 esetén keressük azt az x számot, amire az x;x;x adatsort kapjuk, és a tagok összege megegyezik, tehát 1+2+9=x+x+x, és ezt az egyenletet meg tudjuk oldani.

Általánosságban az mondható el, hogy az x számhoz úgy jutunk, hogy az eredeti adathalmaz tagjait összeadjuk, és osztjuk azok számával.


A mértani közép esetén ugyanez a problémakör, annyi különbséggel, hogy az azonos adatoknak nem az összegét, hanem a szorzatát akarjuk, hogy megegyezzenek. Maradva az előző adathalmaznál, azt az x-et keressük, amire 1*2*9=x*x*x, és ezt az egyenletet sem egy agysebészet megoldani. Általánosságban az mondható el, hogy ehhez a számhoz úgy jutunk, hogy az eredeti adathalmaz számait össze kell szoroznunk, majd annyiadik gyököt kell vonnunk, ahány számot összeszoroztunk. Azért hívják mértani középnek, mert az ezzel való számolással jellemzően a mértanban/geometriában találkozunk (például derékszögű háromszög magasságtétele, befogótétel).


Ha ezt meg tudtuk érteni, akkor a következő lépcsőfok a súlyozott számtani/mértani közép megértése.

2021. febr. 27. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! A képlet alapján el tudom végezni őket, a mértaninál talált példát (kamatos kamat - ennek kiszámoltam a számtani átlagát is, hogy lássam az eltérést, és elvégeztem a visszaellenőrzést is természetesen) is értem, viszont kevésbé vagyok biztos abban, hogy mikor melyiket lenne érdemes használni. A definíciók nem sokat segítenek, bár lehet, hogy "haladóbb" szintű könyveket nyitottam ki, és ott evidencia az átlag alaposabb magyarázata. A középsulis könyvek eddig eszembe se jutottak, mint lehetséges opció. Nagyon köszönöm az eddigi hozzászólásokat, sok ötletet és segítséget kaptam tőletek!
2021. febr. 27. 08:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!